10 sekretów największych Tygodni Mody

przez Balladine

W dobie Internetu i social media nic nie może zostać tajemnicą, zwłaszcza jeśli dotyczy tak wielkiego wydarzenia, jakim jest Tydzień Mody w Nowym Jorku. O jego skali mogą świadczyć choćby dane z poprzedniego Tygodnia w Wielkim Jabłku: 125 tys. osób zobaczyło przynajmniej jeden pokaz na własne oczy, #NYFW został użyty prawie 32 miliony razy, projektanci oraz domy mody wydały na swoje show od 700 tys. do 3 mln złotych.

2016_09_07_10_sekretow_najwiekszych_tygodni_mody_01Po lewej Tydzień Mody w Mediolanie – kolekcja Gucci, po prawej Tydzień Mody w Paryżu – kolekcja Hermes, fot. Ambra Vernuccio

Zebraliśmy wszelkie doniesienia zza kulis nowojorskiego wydarzenia i stworzyliśmy listę 10 sekretów największych Tygodni Mody.

  • Zjawiskowe stylizacje pojawiają się tylko na wybiegu. Na backstage’u wszyscy są ubrani bardzo casualowo – królują wygodne czarne ubrania i płaskie, najlepiej sportowe obuwie. W ferworze walki z czasem, naga modelka nikogo nie zaskakuje.
  • Backstage pokazu jest bardzo zatłoczony. Na każdą modelkę przypada około 3 profesjonalistów, do tego doliczyć trzeba fotografów, dziennikarzy, producentów i sztab asystentów.
  • Główny stylista fryzur i makeup artist (makijażysta) nie przygotowują wszystkich modelek. W dniu pokazu skupiają się głównie na udzielaniu wywiadów i nadzorowaniu podlegających im ekip.  Swoich specjalistów szkolą wcześniej, by ci potrafili odtworzyć ich wizję.
  • Kulisy wypełnia zapach przypalonych włosów, lakierów, szamponów, zmywaczy oraz cateringu, czyli kanapek, humusu, warzyw oraz słodyczy. Tych ostatnich modelki raczej unikają. Najchętniej sięgają po małe wrapy.
  • Zdjęcia z backstage’u publikowane w czasie pokazu, nie mogą ujawniać pełnych stylizacji aż do jego zakończenia. Dlatego te, które pojawiają się np. na Instagramie są często tylko ciasnymi kadrami, np. na czerwone usta modelki.

2016_09_07_10_sekretow_najwiekszych_tygodni_mody_03Po lewej Tydzień Mody w Paryżu – kolekcja Paco Rabanne, fot. Adrien Brunel, po prawej Tydzień Mody w Nowym Jorku – kolekcja Rodarte, fot. Kevin Tachman

  • Za kulisami jest co najmniej kilka manikiurzystek. Każda z nich, siedząc na podłodze, zmywa lakier, który został na paznokciach modelki po poprzednim pokazie i nakłada nowy kolor.
  • Istnieje stanowisko „zaganiacza modelek”. Jeśli jakaś się zgubi, powinien ją znaleźć i doprowadzić na stanowisko przygotowania fryzury i zrobienia makijażu zgodnie z grafikiem. Do dyspozycji ma listę imion i nazwisk modelek wraz z ich zdjęciami, by było je łatwiej rozpoznać.
  • Ponieważ modelki biorą udział nawet w 3 pokazach w ciągu dnia, ich skóra i tak jest mocno przeciążona. Dlatego zamiast nakładania podkładu na całą twarz, często wystarczy nawilżający krem tonujący oraz korektor.
  • Najpopularniejszymi kosmetykami są woda micelarna oraz płyny do demakijażu. Jeśli modelka ma problem z cerą, z pomocą przychodzą jej specjaliści z dużych firm kosmetycznych, które wspierają pokaz.
  • Sam pokaz trwa około 15 minut, ale przygotowania do niego startują już kilka miesięcy wcześniej. Przygotowanie modelek do pokazu trwa nawet około 5 godzin. Usadzenie publiczności od 30 do 45 minut.

2016_09_07_10_sekretow_najwiekszych_tygodni_mody_02Tydzień Mody w Paryżu: po lewej – kolekcja Dries Van Noten, po prawej – kolekcja Mugler, fot. Joshua Woods

Wszystkie zdjęcia zawarte w artykule pochodzą z kolekcji na sezon jesień 2016.

Zostaw komentarz