10 zasad stołowego savoir-vivre

przez Balladine

Savoir-vivre to w tłumaczeniu z francuskiego sztuka życia. Dotyczy znajomości konwenansów, zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzecznościowych obowiązujących w danej grupie kulturowej. Odnosi się do wielu dziedzin życia, m.in. właściwego ubioru, a nawet komunikacji internetowej. Jednak tym razem zajmiemy się dobrymi manierami przy stole. Oto stołowy dekalog według Balladine.

 1. Z jedzeniem czekamy na wszystkich
  Niedopuszczalne jest rozpoczęcie posiłku w sytuacji, kiedy nie wszyscy dostali swoje porcje. Upewnij się, że wszyscy goście mają już pełne talerze, a w optymalnej sytuacji poczekaj na gospodarza, to on powinien dać znak, że przyjęcie się rozpoczyna. W przypadku dużych imprez, np. wesel, wystarczy poczekać aż kelnerzy skończą serwować dania na Twój stół.
 2. Nie ma pośpiechu
  Nie ma potrzeby dmuchać na zaserwowane właśnie danie, żeby szybciej wystygło. Jeśli jego temperatura jest zbyt wysoka, poczekaj chwilę. Próba ostudzenia potrawy to duży nietakt. Pośpiech nie jest też wskazany w konsumpcji – w dobrym tonie leży branie do ust małych kęsów, tak by móc w miarę swobodnie uczestniczyć w rozmowie z innymi gośćmi. Jemy z zamkniętymi ustami.
 3. Higiena przede wszystkim
  Nie nakładaj podanych dań własnymi sztućcami! Na każdym półmisku powinna znajdować się dedykowana łyżka lub widelec. Jeśli jej nie ma, poproś o doniesienie. Pomijając nawet kwestie kultury, używanie własnych sztućców w takiej sytuacji jest po prostu niehigieniczne.
 4. Postawa to podstawa
  Upewnij się, że nie garbisz się i nie nachylasz zbyt mocno nad talerzem. Przy stole newralgiczne bywają też łokcie – powinno się je trzymać blisko ciała i absolutnie nie można stawiać ich na stole. Na stole mogą opierać się jedynie przedramiona i to tylko w trakcie posiłku.
 5. Ręce trzymaj przy sobie
  Jeśli potrawa, na którą masz ochotę znajduje się na drugim końcu stołu, poproś kogoś, żeby ją podał. Sięgając samodzielnie, będziesz nie tylko przeszkadzać osobom, które siedzą obok ciebie, ale także narazisz się na ryzyko ubrudzenia ubrania w stojących na stole innych daniach.
 6. Serwetka na kolanach
  Nigdy (wyjątek: masz mniej niż 3 lata) nie zakładaj jej za kołnierz, dekolt, nie wiąż jej też na szyi. Według zasad savoir-vivre’u serwetkę należy rozłożyć i położyć na kolanach. Uwaga! Nietaktem jest również pozostawienie jej nietkniętej na stole.
 7. Ostrożnie z przyprawami
  Nie sięgaj od razu po przyprawy, przynajmniej dopóki nie spróbujesz podanego właśnie dania. Taki gest to sygnał, że z góry zakładasz, że jedzenie nie jest odpowiednio doprawione. Możesz tym sposobem sprawić dużą przykrość osobie, która przygotowała posiłek.
 8. Nie podnoś talerza ze stołu
  Nawet jeśli dana zupa jest bardzo smaczna i chcesz ją zjeść do ostatniej kropli, nie podnoś talerza, żeby dokładnie wydobyć z niego jej resztki.  Talerz można jedynie przechylić lekko od siebie. Jeśli nawet w takiej sytuacji nie możesz nabrać płynu na łyżkę, to znak, że posiłek skończony. Skrobanie łyżką po talerzu też nie leży w  dobrym tonie.
 9. Umiejętnie używaj sztućców
  Do podzielenia pieczywa na mniejsze części nie używaj noża. Wystarczy, że połamiesz je ręką. Nożem nie można też wkładać sobie jedzenia do ust, służą do tego tylko łyżki i widelce. Noża powinno się używać jedynie do krojenia mięsa. Brudne sztućce po ukończeniu posiłku należy położyć na talerzu, nóż i widelec równoległe do siebie na godzinie 17, trzonkami zwróconymi w prawą stronę.
 10. Zadbaj o czyste szkło
  Przed sięgnięciem do szklanki lub kieliszka delikatnie wytrzyj usta. Tłuste ślady pozostawione na kieliszku są nie tylko nieestetyczne, ale też mogą odebrać apetyt innym. Dotyczy to też szminki, na szczęście w dzisiejszych czasach niemal wszędzie można kupić pomadkę, która nie zostawia śladów.

Przed wyjściem do eleganckiej restauracji warto nauczyć się, do czego służą poszczególne sztućce oraz szkło stołowe. Zawsze można też dyskretnie spytać o to kelnera – lepiej przyznać się do niewiedzy niż trwać w błędzie. Natomiast w przypadku domowego przyjęcia dobrze jest po prostu nie wybrzydzać – odmówić można jedynie takich dań, które mogą po prostu zaszkodzić zdrowiu (np. cukrzykowi należy wybaczyć to, że nie sięga po ciasto) lub stoją w sprzeczności z przyjętym systemem wartości (np. dla wegetarianina najlepiej przygotować coś innego i nie sprawdzać przy stole, na ile trwały jest w niejedzeniu mięsa).

Zostaw komentarz