Biała sukienka na wesele – czy wypada ją założyć?

przez Balladine

W przypadku gości weselnych dress code nie jest ściśle określony. Zgodnie z tradycją jednak nie powinno się zakładać sukienek w dwóch kolorach: czarnej (bo to kolor żałoby i smutku) oraz białej (zarezerwowana dla panny młodej). Współcześnie jednak coraz mniej trzymamy się tych zaleceń. Na weselu można więc zjawiskowo wyglądać zarówno w czarnej, jak i białej sukience. Kiedy warto założyć tę drugą i jakich zasad się trzymać? Przeczytaj w naszym poradniku.

Czy można iść w białej sukience na wesele?

Jeśli wybieramy kreację, może pojawić się wątpliwość: czy można iść w białej sukience na wesele? Na tak postawione pytanie da się udzielić odpowiedzi twierdzącej. W końcu to, jakie sukienki zakładamy, jest naszą prywatną sprawą, a tradycyjne, niepisane zasady stopniowo tracą swoją moc. Niemniej warto się zastanowić, czy biała sukienka na wesele będzie dobrze odebrana przez główną bohaterkę wieczoru. Czy panna młoda jest tradycjonalistką, zwraca uwagę na detale, a może bardziej idzie z duchem czasu i nie przejmuje się kolorystyką strojów innych osób? Weźmy także pod uwagę to, gdzie odbywa się wesele oraz jacy goście na nim będą. Starsze pokolenie miewa bardziej konserwatywne podejście do kreacji weselnych i dla niektórych białe sukienki zakładane nie przez pannę młodą będą źle widziane. Ponadto starajmy się nie robić konkurencji pannie młodej – wybrana sukienka niech będzie prosta, ale elegancka, bez przyciągających wzrok, okazałych zdobień.

Biała sukienka na wesele – savoir-vivre

Zasady savoir-vivre w przypadku białych sukienek na wesele nie są ściśle określone. Dominuje jednak opinia, że w takiej kreacji wyjść na uroczystość… nie wypada. Tak więc znowu wracamy do podstawowego pytania, czy można założyć białą sukienkę na wesele. Warto pamiętać, że zawsze można zapytać przyszłą pannę młodą, jak odnosi się do tego problemu. Kolejna sprawa to długość sukienki. W przypadku mniej formalnego wesela w ciągu dnia można śmiało założyć sukienkę koktajlową. Z kolei eleganckie wesele wieczorem to już domena sukienek nieco dłuższych (najlepsze będą sukienki maxi i 3/4). Na pewno źle odebrane będzie założenie krótkiej białej sukienki, czyli wersji mini.

Sukienka Studio Mody Francoise >> Sukienka Click >> Sukienka Studio Mody Francoise >> Sukienka L’AF >>

Biała sukienka na wesele – jaką wybrać?

Na wieczorne wesele w eleganckim wydaniu można wybierać białe sukienki maxi. Nie najlepszym pomysłem będzie zaś biała suknia balowa – z pewnością zostałaby odebrana jako duży nietakt. Najbardziej uniwersalne są z kolei białe sukienki koktajlowe, które też maskują różne niedoskonałości figury. Polecamy postawić na prostotę oraz unikać zdobień typowych dla sukni ślubnych, a więc koronek, kokardek, efektownych draperii. Skromna sukienka na wesele zawsze prezentuje się elegancko. Oczywiście należy brać pod uwagę także porę roku – np. sukienki na lato nie sprawdzą się przy zimowych temperaturach.

Biała sukienka – dodatki na wesele

Dodatki do białej sukienki na wesele stanowią świetny sposób na wprowadzenie innych kolorów w stylizacji. W ten sposób odbierzemy też bieli dominującą rolę. Na jakie barwy postawić? Najlepiej sprawdzają się kremy, pastelowe róże, beże, odcienie nude oraz rozbielony błękit. By zachować spójność, najbezpieczniej dopasować kolorystycznie buty do torebki. Idealne na tę okazję są kopertówki, ale też małe torebki zawieszane na ramieniu, które są pojemniejsze – pod ręką będą zatem wszystkie potrzebne drobiazgi. Równie ważna jest biżuteria. Świetnie sprawdzi się ta bardziej minimalistyczna, ale elegancka. Z pastelami dobrze komponuje się biżuteria srebrna. Najmodniejsze dodatki znajdziesz w ofercie Balladine.com. Odwiedź też sklep stacjonarny w Warszawie przy ulicy Świętokrzyskiej – największy showroom z markami modowymi w centrum stolicy.

Sukienka Vito Vergelis >> Sukienka Sisel >> Sukienka Vito Vergelis >>

Kremowa sukienka na wesele, a może ecru?

Dobrą alternatywę dla czystej bieli stanowi kremowa sukienka na wesele – zwłaszcza jeśli panna młoda nie decyduje się na ten odcień. Inna opcja to sukienka ecru na wesele. Możemy również pomyśleć o kreacji dwubarwnej – na przykład dół biały, a góra kremowa albo właśnie ecru. Wbrew pozorom odcieni bieli i kremów jest mnóstwo, tak więc mamy w czym wybierać!
Biała sukienka na wesele jest na tyle uniwersalnym strojem, że coraz częściej odchodzi się od tradycji – czyli przynależności bieli tylko do panny młodej. Ponieważ kolor biały dobrze czuje się w towarzystwie wszystkich innych barw, można ciekawie ubarwić stylizację weselną, wyróżnić się z tłumu, a jednocześnie nie stanowić „konkurencji” dla głównej bohaterki dnia.

Zostaw komentarz