Filharmonia w Szczecinie najlepszym budynkiem w Europie!

przez Balladine

Polskie nominacje

Filharmonia nie jest pierwszą polską bryłą docenioną przez jury konkursu. W tym roku wiele budynków z naszego kraju nominowano do nagrody Mies van der Rohe. Były to m.in. Cricoteka w Krakowie, Brama Poznania ICHOT w stolicy Wielkopolski czy Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Jednak jedynie szczecińska filharmonia sięgnęła po najwyższy tytuł.

filharmonia_w_szczecinie

Fasada rozbłyskująca kolorami

Budynek filharmonii w Szczecinie wybudowano w latach 2013-2015. Zaprojektowało go hiszpańskie biuro architektoniczne Barozzi/Veiga. Ogromny gmach to ponad 12 000 m2 oddanych w służbie kultury, na których mieszczą się m.in. Sala Słoneczna (sala symfoniczna, która może pomieścić niemal 1000 osób), sala kameralna, kawiarnia i sklep muzyczny. Nowoczesna bryła zwykle utrzymana jest w tonacji lodowej bieli. Jej fasada jednak nie zawsze pozostaje martwa – może rozświetlić ją prawdziwa symfonia barw, w której różne kolory łączą się w wielu konfiguracjach, tworząc świetlne spektakle.

filharmonia_w_szczecinie2

Projekt wart nagrodzenia

Nagroda Mies van der Rohe 2015 to nie pierwsze wyróżnienie przyznane Szczecińskiej Filharmonii. Bryła zdobyła najwyższe miejsce także w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards 2014 (w kategorii Najlepszy projekt architektoniczny roku).

zdjęcia: bryla.pl

Zostaw komentarz