Inspiracje w modzie – skąd czerpać pomysły?

przez Balladine

– Żakiet typu chanelka – pudełkowy żakiet Chanel stał się niemal emblematem marki. Powszechnie kopiowany bywa jego krój i pierwotna kolorystyka. Jako przykład postanowiliśmy przedstawić elegancki żakiet od Modesty i wełniany kardigan Patrizi Aryton. Choć to zupełnie dwa różne modele łączy je jedno źródło inspiracji.

inspiracje_w_modzie_skad_czerpac_pomyslyKardigan Patrizia Aryton >> Żakiet Click >> Żakiet TOK >> Wdzianko Modesta >>

– Szmizjerka – kolejny kultowy projekt Chanel. Podobno miał powstać spontanicznie podczas wyścigów konnych, gdy goszcząca na nich Coco zamieniła swój kostium na męską koszulę, bo uznała, że jej strój jest zbyt elegancki na tę okoliczność. Granatowa szmizjerka z oferty marki Bialcon nie wiele różni się od oryginału – to klasyczna, długa koszula przewiązana paskiem.

inspiracje_w_modzie_skad_czerpac_pomysly_2Sukienka Bialcon >> Sukienka Tova >>

– Figura w kształcie ósemki – wszystkie projekty z kultowej kolekcji New Look Christiana Diora wyraźnie uwypuklają kobiece kształty. Ideałem była wówczas figura ósemki o bardzo wąskiej talii i szerokich biodrach. Dior „wyczarowywał” je dzięki dwóm modelom spódnic: rozszerzanej i ołówkowej. Sukienkę zaprojektowaną na bardzo podobnych zasadach znaleźliśmy w ostatniej kolekcji Kasi Miciak. Dzięki luźnej górze i zakładkom na biodrach to talia stała się najwęższą częścią sylwetki.

inspiracje_w_modzie_skad_czerpac_pomysly_3Sukienka Kasia Miciak: Amarantowa >> Czarna >>

– Sukienka worek – w końcu lat 50-tych w opozycji do Diora Cristobal Balenciaga rozpoczął pracę nad sukienką typu worek. Doskonale skrojone, minimalistyczne projekty jednego z największych hiszpańskich projektantów szybko podbiły serca kobiet i stały się prototypami dla wielu modeli sukienek oversize. Z dokonań Balenciagi czerpią też polscy projektanci. Sukienka oversize to obowiązkowy element każdej kolekcji marki SU.

inspiracje_w_modzie_skad_czerpac_pomysly_4Sukienka TOK >> Sukienka SU >> Sukienka SU >> Sukienka Metafora >> Sukienka Rabarbar >> 

Wszystkim tym którzy ciągle poszukują swojego indywidualnego stylu radzimy, aby wzorem projektantów przyjrzeli się projektom wielkich mistrzów. To niewyczerpane źródło inspiracji, a na przykładzie wyżej wymienionych modeli widać, że to bardzo dobry trop. Przecież uczyć należy się od najlepszych.

Zostaw komentarz