Inspirujmy się najlepszym designem 2016 roku!

przez Balladine

Wallpaper Design Awards to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie szeroko pojętego designu. Dotyczą bardzo wielu dziedzin życia – przyznawane są m.in. w takich kategoriach jak: design roku, najlepszy produkt do pielęgnacji urody, najlepsza restauracja, najlepsze miasto (wygrana Lizbony), najlepszy hotel, najlepsza kolekcja damska i męska, najlepszy budynek użyteczności publicznej i najlepszy dom prywatny (w tej kategorii zwyciężyła „Arka Koniecznego” z Brennej, w Beskidach). Tytuł najlepszej kolekcji mody damskiej w 2016 roku zdobyła jesienno-zimowa linia marki Céline.

2017_02_07_inspirujemy_sie_najlepszym_designem_2016_04zdjęcia pochodzą ze stron wallpaper.com oraz yatzer.com (fotografia arki Jakub Certowicz)

Z jakimi kolekcjami wygrała Céline?

W kategorii najlepszej modowej kolekcji roku do ścisłego finału, czyli na tzw. short list, weszło 5 kolekcji. Wśród nich inspirowana amerykańskimi latami 60. i 70. kolekcja jesień-zima 2016/17 marki Proenza Schouler. Mocną pozycję zajmowała również Balenciaga. Ten francuski dom mody doceniono za design wyrazistych form, które zmieniały kobiece sylwetki. Wyróżniono również jesienną kolekcję Calvina Kleina. Jej „miejski erotyzm” faktycznie ma w sobie coś przyciągającego. W finale znalazła się też hiszpańska marka Loewe, która zaproponowała m.in. zmysłowe skórzane gorsety, tweedy surowo wykończone frędzlami oraz hipnotyzujące kocimi oczami wisiorki.

2017_02_07_inspirujemy_sie_najlepszym_designem_2016_01zdjęcia pochodzą ze strony vogue.com

Kto stworzył zwycięską kolekcję?

Matką sukcesu jesienno-zimowej kolekcji Céline jest dyrektor kreatywna Phoebe Philo – jedna z najbardziej wpływowych kobiet w świecie mody. Odkąd przejęła opiekę nad projektami marki jej celem jest stałe parcie naprzód. Dotyczy to zarówno fasonów, materiałów, jak i stylizacji. Jej kolekcje są nowatorskie i nowoczesne, a jednocześnie ubrania Céline są po prostu wygodne. Jak można określić ich styl? Sama Phoebe Philo twierdzi, że to współczesny minimalizm.

2017_02_07_inspirujemy_sie_najlepszym_designem_2016_02zdjęcia pochodzą ze strony vogue.com

Czym wyróżnia się design tej paryskiej marki?

Wszystkie kolekcje Phoebe Philo kierowane są do nowoczesnych, idących z duchem czasów pań. Ta jesienno-zimowa była dedykowana kobietom, które chciałyby ubierać się tak czarująco jak nowoczesne paryżanki – w duchu elegancji i dekadencji. Zwycięską kolekcję Céline wyróżnia gra fakturami – zwiewnością prześwitujących materiałów i solidnością ciężkich skór, flirt między matem a połyskiem, możliwość wyboru między obszernością over size’u a tkaninami miękko i blisko opływającymi ciało.

2017_02_07_inspirujemy_sie_najlepszym_designem_2016_03zdjęcia pochodzą ze strony vogue.com

Kolekcja Céline została ogłoszona najlepszą na świecie pod względem designu. Dlaczego ona? W czym tkwi jej siła? Jest godna XXI wieku – różnorodna, a do tego artystyczna i funkcjonalna. Mając na sobie którykolwiek z przedstawionych wyżej projektów, można wyglądać nowocześnie, nietuzinkowo i modnie. W tej kolekcji można było zobaczyć formy równie efektowne jak u Balenciagi, ale jednak naturalniejsze, mniej narzucające się. Design Céline wyprzedził wszystkie inne, bo najlepiej z nich płynął z nurtem postępu.

Zostaw komentarz