Wyprzedażowe szaleństwo i wielkie rozczarowanie – wszystkie to znamy. Jak to się dzieje, że sukienka, która tak pięknie wyglądała na sklepowym manekinie, po jednym praniu traci fason? Być może nie spojrzałyśmy na metkę i wybrałyśmy model wykonany z kiepskiej jakości tkaniny, a może sposób konserwacji był nieodpowiedni? Dzisiaj kilka słów o sposobach pielęgnacji ubrań, dzięki którym nasze ulubione modele posłużą nam na dłużej. Zapraszamy.
Jak dbać o swetry?
Jeśli chodzi o pielęgnację ubrań, zdecydowanie najwięcej problemów przysparzają modele wykonane z tkanin naturalnych. Są piękne, mają wyjątkowe właściwości oddychające, niestety są też bardzo wymagające. Z reguły najtrudniej jest nam zadbać o swetry wykonane z prawdziwej wełny. Dlaczego? Wełna prana w zbyt wysokiej temperaturze potrafi skurczyć się do absurdalnych rozmiarów, więc nasz ukochany sweterek może zamienić się w ubranko dla lalki. Do tego sweter suszony w nieodpowiednich warunkach może brzydko się rozciągnąć. Jak tego uniknąć? Przed pierwszym praniem należy zapoznać się z metką (ta zasada dotyczy wszystkich modeli odzieży – nie tylko swetrów). Sweterki z wełny pierzemy albo w pralce automatycznej przy pomocy specjalnego programu do prania wełny, albo ręcznie. Możemy też zanieść je do pralni, ale jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie. Do prania używamy specjalnego płynu do prania tkanin delikatnych. Nie moczymy swetrów w gorącej wodzie – maksymalna temperatura prania to 300 C. Gdy nasz sweter jest już czysty, dokładnie go wypłukujemy, a następnie odsączmy nadmiar wody na ręczniku. Jak to zrobić? Wystarczy mokry sweter rozłożyć na ręczniku położonym na pralce i pozostawić tak na 30 min. Następnie sweter przenosimy na suszarkę i co najważniejsze – suszymy w pozycji horyzontalnej. W ten sposób zyskamy pewność, że sweter się nie rozciągnie.
Wełniany sweter Patrizia Aryton >> Sweter Far Far Fashion >> Wełniany sweter Malgrau >>
Jak pielęgnować koszule i bluzki?
O ile pielęgnacja koszul bawełnianych zwykle nie dostarcza problemów, o tyle delikatny szyfon, wiskoza, jedwab czy len bywają już bardziej kłopotliwe. Jak o nie dbać? Bluzki z wiskozy i szyfonu pierzemy ręcznie w delikatnym płynie do prania (najczęściej wystarczy je zamoczyć na godzinę w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu), delikatnie pougniatać i solidnie wypłukać lub wrzucić do pralki i wybrać program do prania tkanin delikatnych. Bluzki jedwabne pierzemy bezwzględnie ręcznie – są niezwykle delikatne i bardzo łatwo je uszkodzić. Lniane koszule? Te uszyte w 100% z lnu będą prawdopodobnie wymagały prania w pralni chemicznej. Z domieszką 50% bawełny możemy wyprać ręcznie lub z pomocą programu do tkanin delikatnych – z temperaturą prania 300 C.
Lniana koszula Sobora >> Bawełniana bluzka Ledor >> Bawełniana koszula Duet Woman >>
Jak prać i przechowywać materiałowe spodnie?
Spodnie z dobrej jakości materiału powinny posłużyć nam na długo – pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Takie spodnie możemy z powodzeniem prać w pralce, jednak zawsze na lewej stronie. Do prania wybierajmy zamiast proszku żel lub płyn do prania (ewentualnie kapsułki) – są delikatniejsze i łatwiej się wypłukują. Program dobierzmy tak, by temperatura prania nie przekraczała 30-400 C. Spodnie możemy suszyć na suszarce, sznurku lub w suszarce bębnowej. Prasujmy je zawsze na lewej stronie – w ten sposób unikniemy nieestetycznych, błyszczących śladów po prasowaniu. Kolejną istotną kwestią jest przechowywanie spodni – zamiast składać je w kostkę i wrzucać do szuflady, zawieśmy je na wieszaku – wystarczy złożyć je na pół i przewiesić przez drążek – dzięki temu zabiegowi spodnie nie stracą fasonu i nie będą się mięły.
Wełniane spodnie Vito Vergelis >> Wełniane spodnie Patrizia Aryton >> Wełniane spodnie Kossmann >>
Czy dbania o ubrania można się nauczyć? Oczywiście, że tak! Z naszymi poradami każda kobieta opanuje do perfekcji zasady prania, prasowania i przechowywania swoich eleganckich swetrów, koszul i spodni. Po stylowe fasony w doskonałej jakości zapraszamy do sklepu balladine.com. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wyjątkowych fasonów sukienek, spódnic, spodni – doskonałych na co dzień, na wieczór i do pracy.