Jak łączyć kolory ubrań?

przez Balladine

Kolor w modzie to jeden z podstawowych wyznaczników stylizacji. W każdym sezonie mamy nowe modne barwy, niemniej zasady łączenia kolorów pozostają uniwersalne. Warto więc poznać najważniejsze reguły, tak by komponować zjawiskowe stroje bez obaw, że efekt końcowy nie będzie zadowalający. Przyglądamy się najpopularniejszym kolorom i ich dobrym towarzyszom, a także przybliżamy najmodniejsze połączenia. Z taką wiedzą możesz od razu przejść do zakupów! Wysokiej jakości stroje w dobrych cenach znajdziesz w ofercie Balladine.com. Odwiedź też sklep stacjonarny przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie – największy showroom z markami modowymi w centrum stolicy.

Łączenie kolorów – dlaczego jest ważne?

Czasem zdarza się, że kupimy ubranie w najmodniejszym kolorze, a później… nie bardzo potrafimy włączyć go do stylizacji. W czym problem? Może się okazać, że w braku wiedzy na temat łączenia kolorów. A podstawowe informacje warto znać, bo przy umiejętnym doborze strojów nawet z pozoru mało atrakcyjne spódnice, bluzki czy spodnie stają się zjawiskowym dopełnieniem stylizacji. Oczywiście nie chodzi o żelazne reguły – moda to przyjemność, zabawa, często kierowanie się intuicją. Jeśli jednak brakuje pewności, czy dane połączenie jest dobre, wiedza rozwiewa wątpliwości!

Jak łączyć kolory ubrań? Koło barw

Podstawowym narzędziem przy łączeniu kolorów jest koło barw, na którym znajduje się większość popularnych odcieni. Z koła barw możemy korzystać na kilka sposobów. Udane połączenia kontrastowe? Wybieramy kolory znajdujące się naprzeciwko siebie, a więc np. granat z żółtym, niebieski z pomarańczowym albo różowy z zielonym. Bardziej stonowane łączenie kolorów? Stawiamy na barwy sąsiadujące, jak chociażby niebieski z zielonym, granatowy z fioletowym czy czerwony z różowym. Możemy się też ograniczyć do jednej barwy w kilku odcieniach, tworząc tzw. stylizacje total look.

Jak dobierać ubrania – kolory wyszczuplające albo powiększające optycznie

Za pomocą odpowiednio połączonych kolorów można optycznie wyszczuplić sylwetkę. Najlepsze właściwości pod tym względem mają barwy ciemne i chłodne, np. granat, antracyt, czerń, bordo, butelkowa oraz szmaragdowa zieleń. Pamiętaj też, by unikać kontrastów w górnej i dolnej części stylizacji – w ten sposób sylwetka niejako jest „przecięta”, co może zaburzać proporcje oraz uwypuklać mankamenty figury. Lepiej zatem się sprawdzają stylizacje monochromatyczne, oparte na zbliżonych odcieniach bądź total look. Akcesoria i dodatki pomogą zaś wprowadzić jaśniejsze barwy, które ożywią całą kompozycję.

Zasady łączenia kolorów

W przypadku każdego koloru można wskazać barwy do niego pasujące. Są jednak takie, które częściej sprawiają problemy – albo ze względu na ich obecność w trendach („must have” i co dalej?), albo nietypowy, rzadziej wybierany odcień. Oto przykładowe zasady łączenia kolorów:

Kolory pasujące do czerwonego: czerwień najłatwiej łączyć z bielą lub czernią. Jednak ciekawsze zestawienia powstaną z beżem, różem, fioletem, odcieniami kremowymi, brązem, granatem, szarością czy zielenią khaki.

Czerwona koszula Duet Woman >> Sukienka w kwiaty Potsi&Verso >> Czerwony żakiet Mũso >>

Z czym łączyć kolor łososiowy? Ten rześki, delikatny i chłodny odcień różu świetnie wypada w towarzystwie granatu, szarości, brązu, czerni albo kremowej bieli. Żywsze zestawienia powstaną zaś z turkusem albo miętową zielenią. Można się również pokusić o połączenie koloru łososiowego z delikatnym żółtym.

Łososiowa bluzka Potis&Verso >> Wełniany płaszcz Firemove >> Łososiowy sweter SU >>

Kolor zielony – z czym łączyć? Zieleń ma wiele odcieni, niemniej da się wskazać ogólne zasady łączenia tego koloru z innymi. Warto postawić na kremy, brązy, biel, beż, czerń i szarość. Energetyczne i mocne połączenie to także kolor zielony z czerwonym.

Zielona bluzka Vito Vergelis >> Zielona spódnica Aggi >> Zielony kardigan Lara Fabio >>

Z czym łączyć granat? Kolor granatowy możemy włączyć do stonowanej bądź żywszej stylizacji. W pierwszym przypadku stawiamy na kremy, szarości, beż, błękit czy pudrowy róż. W drugim zaś dobrze włączyć mocniejszy kolor, taki jak pomarańczowy, fuksję, fiolet, żółty (zwłaszcza musztardowy), szmaragdową zieleń bądź limonkę.

Granatowe spodnie Vito Vergelis >> Granatowa bluzka Duet Woman >> Granatowe spodnie Samera >>

Kolor beżowy – z czym łączyć? To jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów, tak więc pasuje właściwie do wszystkiego! Dobrze wypada zarówno w towarzystwie kolorów ciepłych i energetycznych (czerwień, bordo, żółty, brąz), jak i chłodniejszych (niebieski, granatowy, zielony). Beż możemy też traktować jako swoiste koło ratunkowe, jeśli stylizacja wydaje się zbyt wyrazista pod względem kolorów czy wzorów.

Beżowy sweter L’AF >> Beżowy kardigan Lara Fabio >> Beżowa bluzka Patrizia Aryton >>

Kolor limonka – z czym łączyć? Limonkę najbezpieczniej zestawiać z bielą, różnymi odcieniami zieleni albo szarością. Z kolei wyraziste stylizacje powstaną, gdy połączymy kolor limonkowy z granatem, turkusem albo fioletem.

Z czym łączyć kolor szary? Kolejny po beżu kolor uniwersalny. Może być zarówno elegancki, jak i casualowy, miejski. Jeśli mamy bluzkę czy sukienkę w „trudnym” kolorze, zawsze dobrze wypadnie w towarzystwie szarości!

Kolor morski – z czym zestawiać? Klasyczne połączenie to morski plus biel albo czerń. Warto jednak poruszać się w palecie barw zbliżonych, a więc zieleni i błękitów. Coś żywszego? Dodaj do koloru morskiego koral, bordo albo fiolet. Zawsze też dobrze wypadnie w towarzystwie beżu, szarości i kremów.

Kolor bordo – z czym łączyć? To jeden z trudniejszych kolorów, który wymaga przemyślenia stylizacji. Ładnie prezentuje się w duecie z bielą, czernią i szarością, tworząc eleganckie połączenie. Żywiej wypada w sąsiedztwie błękitu albo czerwieni. Odważniejsze osoby mogą też sięgnąć po musztardowy żółty albo ceglasty pomarańczowy.

Bordowe ponczo Vivitt >> Bordowy żakiet Aggi >> Bordowa tunika Patrizia Aryton >>

Kolor szmaragdowy – z czym łączyć? Szmaragdowa zieleń pojawia się w trendach już od kilku sezonów. Tworzy zjawiskowe zestawienia ze złotem, z bielą, czernią, szarością oraz granatem. Nie boi się też odważniejszych połączeń – zwłaszcza z fioletem, błękitem, pudrowym różem albo różnymi odcieniami pomarańczowego.

Modne połączenia kolorów

Projektanci coraz częściej odchodzą od stonowanych, uniwersalnych barw – takich jak biel, szarość, czerń czy beż. Dzięki temu możemy ciekawie łączyć wyrazistsze kolory i takie zestawienia są obecnie najmodniejsze. Dobre przykłady to łączenie pomarańczowego z żółtym, bordowym, burgundowym i czerwonym. Z kolei mocna czerwień pojawia się w duecie z granatem, turkusem, ale też różem czy miętową zielenią.

Kolory ubrań często łączymy intuicyjnie, ale z odpowiednią wiedzą, jak zestawiać barwy, możemy pewniej tworzyć oryginalne kompozycje. Warto przy tym kierować się odwagą i kreatywnością – w końcu moda powinna sprawiać przyjemność oraz dawać satysfakcję!

1 komentarz

Kasia 24 marca 2020 - 10:27

Bardzo ciekawy i pomocny wpis :) pozdrawiam!

Reply

Zostaw komentarz