Jeśli masz już w sobie motywację i wiesz, że chcesz zacząć chodzić na fitness lub też chcesz wrócić do większej aktywności po długiej przerwie, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.
1. Zainwestuj w odpowiedni strój
Ponieważ będziesz w ruchu, bardzo ważna jest bielizna – najlepiej stricte sportowa, bez obcierających koronek, uszyta z oddychającego materiału. To, co założysz na nią też powinno być wygodne. W ofercie marki Feel JOY! znajdziesz dużo modnych propozycji, zarówno kolorowych i nowoczesnych, jak i klasycznych – dresowych. Uważaj – luźna bluzka może się nie sprawdzić podczas jogi czy pilatesu. Zdecydowanie bardziej uniwersalne są dopasowane topy, które zapewniają pełną swobodę ruchu, a jednocześnie np. przy okazji skłonów nie zmieniają się w szaliki. To samo dotyczy spodni – zbyt luźne będą opadać do kolan przy niektórych ćwiczeniach w parterze. Dlatego, jeśli nie boisz się obcisłości, wybierz legginsy. Najlepiej sprawdzą się te z nowoczesnych materiałów. W ofercie Feel JOY! znajdziesz modele uszyte z oddychającej dzianiny, która odprowadza ciepło i pot, a do tego ma w sobie antybakteryjne jony srebra.
1. Bluza Feel JOY! >> 2. Czarne legginsy Feel JOY! >> 3. Biała bluzka Feel JOY! >> 4. Dresowe spodnie Feel JOY! >>
5. Niebieski top Feel JOY! >> 6. Niebieskie legginsy Feel JOY! >>
2. Zadbaj o sportowe obuwie
Nie idź na fitness w trampkach czy tenisówkach – skakanie w takim obuwiu szkodzi stopom, kolanom i kręgosłupowi. Wybierz najodpowiedniejsze dla danego sportu obuwie. W fitnessie ważna jest lekkość i wzmocniona podeszwa. Buty powinny amortyzować stopę i stabilizować jej położenie podczas ruchu. Dlatego najlepszym wyborem będą sznurowane buty w typie adidasów. Gdy będziesz je kupować, nie ograniczaj się tylko do założenia ich na stopy. Poskacz i przebiegnij kawałek po sklepie. Taki test musi Cię upewnić w tym, że buty nie będą uciskać i obcierać stóp. Na jodze i pilatesie można ćwiczyć na bosaka – jest to wręcz zalecane, dlatego zamiast inwestować w specjalistyczne buty, lepiej kupić własną matę do ćwiczeń. Maty są z reguły dostępne w klubach fitness, ale wiadomo: tylko Twoja mata to tylko Twoje mikroby.
1.Top w róże Feel JOY! >> 2. Legginsy w róże Feel JOY! >> 3. Top z kolorowym ptakiem Feel JOY! >> 4. Legginsy 3/4 z kolibrem Feel JOY! >>
5. Czarny top z tyłem w moro Feel JOY! >> 6. Legginsy z różowym wzorem Feel JOY! >>
3. Przemyśl swoje odżywianie
Bez względu na to, czy chcesz schudnąć czy nie, odżywianie w dniu treningu powinno być odrobinę bardziej przemyślane niż zwykle. Obfity posiłek tuż przed zajęciami fitness może skończyć się nie tylko mdłościami. Podskoki i skłony potrafią zrobić z żołądka shaker. Dlatego najlepiej ograniczyć się do niegazowanych napojów przynajmniej na godzinę przed treningiem. Duży obiad zjeść oczywiście można, ale najlepiej nie później niż na 2-3 godziny przed treningiem. Musisz też zadbać o zdrową przekąskę tuż po treningu. Dlaczego? Po wysiłku fizycznym trzeba dostarczyć organizmowi węglowodanów, by mięśnie nie zaczęły spalać własnych białek zamiast tkanki tłuszczowej. Profesjonaliści sięgają wtedy po specjalne odżywki i napoje hipertoniczne. Początkującej w fitnessie damie wystarczy jabłko, wafel ryżowy, sok przecierowy lub małe smoothie. W czasie między pierwszą a drugą godziną po treningu trzeba też zjeść choćby niewielki węglowodanowo-białkowy posiłek, może być nim np. kromka pełnoziarnistego pieczywa z twarożkiem i plastrem pomidora.
4. Zabierz ze sobą wodę i ręcznik
Podczas godzinnego treningu produkuje się nawet 1,5 litra potu. Oznacza to, że na zajęcia fitness warto zabrać ze sobą dodatkowy ręcznik oraz dużą porcję wody, by utrzymać właściwy poziom nawodnienia organizmu. Dlaczego picie wody podczas wysiłku jest ważne? Wraz z utratą wody zmniejsza się objętość krwi, co obciąża pracę serca. Skutkuje to osłabieniem i zaburzeniami koordynacji ruchowej, ale nie tylko… Ciało będzie broniło się przed utratą wody, ograniczając objętość moczu, a to oznacza zatrzymywanie toksyn w organizmie. Dobrym nawykiem będzie łyk niegazowanej wody mineralnej co 15 minut. Jeśli mimo nawadniania w czasie treningu będziesz odczuwać skurcze, warto skonsultować się z lekarzem, być może właściwsze dla Ciebie będą np. płyny izotoniczne.
5. Bądź szczera
Szczerość jest ważna już na etapie wyboru zajęć. Jeśli nie masz zielonego pojęcia, które wybrać, zacznij od najłatwiejszych. Ambicja jest godna uznania, ale lepiej móc podnosić sobie poprzeczkę niż zrezygnować po zbyt ciężkim treningu. Wybierz np. zumbę albo pilates dla początkujących. Możesz też po prostu zadzwonić do klubu fitness i poprosić o poradę. Ważna jest też szczerość wobec osoby prowadzącej zajęcia, które wybierzesz. Aby móc się skonsultować, po pierwsze – nie spóźnij się. Ominięcie rozgrzewki może skutkować tym, że w ogóle nie będziesz mogła wziąć udziału w treningu – ćwiczenie bez uprzedniego rozgrzania mięśni może skończyć się bolesną kontuzją. Jeśli wiesz, że z przyczyn zdrowotnych niektóre ćwiczenia mogą Ci zaszkodzić, powiedz o nich trenerce. Ważną informacją będzie też to, że to Twój pierwszy trening po dłuższej przerwie. Mając tę wiedzę, trenerka powinna uważniej Cię obserwować i korygować błędy w ćwiczeniach.
Wszystkie z wymienionych punktów będą miały ogromny wpływ nie tylko na wyniki treningów, ale także zdrowie i samopoczucie. Dobre przygotowanie podbuduje Twoją samoocenę, ale też pomoże odnaleźć się w grupie. Dlatego idąc na pierwszy trening, weź ze sobą strój sportowy i buty do ćwiczeń. Pamiętaj o wcześniejszym posiłku i przekąsce na później. Weź ze sobą przynajmniej litr wody mineralnej, ręcznik do ocierania potu i dużą dawkę motywacji. Nie ukrywaj swoich realnych możliwości ani przed sobą, ani przed osobą prowadzącą ćwiczenia. Uśmiechnij się i działaj!