Jak radzić sobie ze stresem​?

przez Monika Grzybek

Stres to uczucie, które czasami towarzyszy każdemu z nas. Niektórzy jednak potrafią sobie z nim całkiem dobrze radzić, poczas gdy inni – wręcz przeciwnie. Zdarza się, że ktoś jest dosłownie sparaliżowany przez stres – nie jest w stanie logicznie myśleć, wysławiać się i sensownie postępować. Jak radzić sobie z tym trudnym odczuciem, żeby móc normalnie funkcjonować nawet w trudnych sytuacjach? Jeśli miewasz problemy z opanowaniem stresu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł z cyklu “Balladine radzi”. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom szybko nauczysz się panować nad stresem. Zapraszamy do lektury :)

Czy stres jest potrzebny?

Stres to uczucie, które niewątpliwie bywa potrzebne, bowiem w wielu przypadkach potrafi zmotywować do działania. Przykładem mogą być studenci przed egzaminem – gdyby nie stres przed otrzymaniem negatywnej oceny, być może wcale nie przejmowaliby się nauką. Tymczasem, odrobina stresu sprawia, że zabierają się za powtarzanie materiału (czasami bardzo późno, ale lepiej późno niż wcale :)) Co jednak w przypadku, kiedy student uczył się czegoś bardzo długo, dokładnie i wie, że doskonale opanował materiał, jednak w czasie egzaminu stresuje się tak bardzo, że nie jest w stanie sobie przypomnieć wyuczonych zagadnień? Wtedy stres rzeczywiście jest poważnym problemem, z którym trzeba nauczyć się walczyć. Jak zabrać się do tej walki? Podpowiadamy!

Skuteczne sposoby na pokonanie stresu

Walkę ze stresem można prowadzić na różnych płaszczyznach :) Po pierwsze, w dzień przed trudnym dla nas wydarzeniem (ważnym egzaminem, publicznym wystąpieniem itp.) warto się zrelaksować. Można obejrzeć komedię, poczytać ulubioną książkę, wziąć przyjemną kąpiel. Konieczna jest również odpowiednia ilość snu. Przed samym wydarzeniem dobrze jest pomyśleć o czymś pozytywnym. Należy też pamiętać, aby wyobrażać sobie nasz sukces – świetny wynik z egzaminu, rewelacyjne wystąpienie. Odrzućmy złe myśli i wyobrażenia o niepowodzeniu. Możemy też wspomagać się naturalnymi środkami – herbatka z melisy uspokoi skołatane nerwy, a kawałek gorzkiej czekolady podniesie poziom hormonu szczęścia, zapewniając nam lepszy nastrój. Warto też dbać o nasz komfort psychiczny na co dzień. Konieczne jest regularne wysypianie się, uprawianie sportu i stosowanie ulubionych technik relaksacyjnych. Spacerowanie, robienie na drutach, słuchanie muzyki klasycznej, a może malowanie akwarelami – wybierz swój ulubiony rodzaj aktywności, która Cię odpręży i nastroi optymistycznie do życia :)

Stres to uczucie, które towarzyszy każdemu z nas. Warto jednak opanować sztukę radzenia sobie z nim, aby nie paraliżował nas w trudnych momentach. Okazuje się, że wystarczy stosowanie kilku prostych zasad, dbanie o nasz komfort psychiczny, aby zdecydowanie łatwiej znosić trudne sytuacje. Dbajcie więc o siebie i walczcie ze stresem, a z każdym dniem coraz lepiej będziecie sobie z nim radzić :)

Zostaw komentarz