Jak ubierać się na cebulkę w chłodne dni?

przez Balladine

W krajach północnej Europy mówi się, że nie ma złej pogody – jest tylko nieodpowiedni strój. Ubieranie się na cebulkę, czyli warstwowe, stanowi świetny sposób na to, by dostosować się do niskich temperatur i zwyczajnie nie marznąć. Sprawdź, jak to robić właściwie, by zapewnić sobie dobry komfort cieplny, a przy okazji doskonale się prezentować.

Dlaczego warto ubierać się na cebulkę w zimne dni?

Pierwsze skojarzenie z ubraniami na zimę? Muszą być grube! W praktyce jednak nie tylko grubość tkaniny odgrywa ważną rolę. Chodzi przede wszystkim o odpowiednią izolację cieplną, ale w taki sposób, by skóra się nadmiernie nie pociła albo żeby pot znalazł dobre ujście. Pamiętajmy bowiem, że pot to wilgoć, która szybciej się „wyziębia”, a wtedy po prostu marzniemy mimo grubego i ciepłego stroju. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia tkanina najbliżej skóry. Ponadto warstwy ubioru mają jeszcze inną rolę – każda z nich staje się izolatorem ciepła. W praktyce więc im ich więcej, tym mniej ciepła nam ucieknie. Najmodniejsze stroje na zimę i nie tylko znajdziesz w sklepie internetowym Balladine.com. W ofercie czekają ubrania z tkanin dobrej jakości, które o każdej porze roku zapewniają doskonały komfort cieplny dla ciała.

Warstwy ubioru i ich funkcje

Pierwsza warstwa ubioru znajduje się najbliżej skóry i powinna pozostawiać ją suchą. Ważne jest więc, by dobrze pochłaniała pot, a także pozwalała skórze oddychać – jednocześnie przy dobrym podtrzymywaniu ciepła. Dobrze sprawdzają się tu koszulki bawełniane, choć niekiedy mogą nadmiernie gromadzić pot, przez co skóra jest mokra i podatna na wychłodzenie. Wybierajmy więc grubszą bawełnę, a jeszcze lepsze będą tkaniny z dodatkiem jedwabiu albo wełny. Druga warstwa ubioru (a więc środkowa) ma za zadanie jak najlepiej podtrzymać ciepło, zatrzymując zimowy chłód na zewnątrz. Doskonałe właściwości pod tym względem ma wełna. Wybierajmy więc swetry wełniane i kardigany, a także grubsze koszule damskie z dodatkiem wełny. Trzecia warstwa ubioru (najbardziej na zewnątrz) ma nie tylko chronić przed chłodem, lecz także deszczem, śniegiem i wiatrem. Musi to być zatem tkanina, która nie chłonie wilgoci. Rolę drugiej i trzeciej warstwy w jednym mogą odegrać np. kurtki puchowe. Zewnętrzna warstwa zatrzyma chłód i wilgoć, a wypełnienie z puchu gęsiego, kaczego albo syntetycznego świetnie podtrzyma ciepło pochodzące z naszego ciała.

Kardigan Patrizia Aryton >> Kurtka Perso >> Bluzka Patrizia Aryton >>

Ubieranie warstwowe – na jakie tkaniny postawić?

Jeśli planujesz ciepło ubierać się na cebulkę, nie zapominaj o wełnie. To materiał, który jednocześnie fantastycznie podtrzymuje ciepło, a z drugiej strony pozwala skórze oddychać. Dzięki temu nie pocimy się, a nawet jeśli mamy do tego większe skłonności, wełna dobrze wchłania pot , skóra zaś pozostaje sucha. Doskonałe właściwości ma zwłaszcza wełna z merynosów. Pamiętajmy również o kaszmirze i wełnie wielbłądziej. Najpowszechniejsza bawełna również zapewnia dobry komfort cieplny, jednak nieco ustępuje wełnie. Ubieranie warstwowe z bawełną w roli głównej oznacza więc zwykle więcej warstw. Z większą uwagą podchodźmy za to do tkanin syntetycznych, takich jak poliester czy akryl (tańszy zamiennik wełny). Wykorzystujmy je w warstwach znajdujących się jak najdalej od skóry, ponieważ mogą powodować nadmierne pocenie się, a to grozi wyziębieniem!

Sukienka Patrizia Aryton >> Sukienka Sobora >> Sukienka Fablu >>

Modny ubiór warstwowy – pomysły na stylizacje

Jak z sukcesem skomponować ubranie warstwowe? Możliwości mamy naprawdę dużo. Zaczynamy od T-shirtów, bluzek czy koszul, potem narzucamy marynarki, żakiety albo swetry, a na to – kurtki bądź płaszcze zimowe. Bardzo modnymi strojami w ubiorach warstwowych są długie kardigany, zwłaszcza te w kolorze szarym. Mogą nawet zastępować płaszcze, a żeby było jeszcze ciekawiej, narzucajmy na nie nieco cieńsze kurtki jesienne. W stylizacjach wielowarstwowych dobrze wypadają także sukienki. Pod nie zakładamy koszulki, a na nie zarzucamy swetry albo marynarki. Wszystko zaś wykańczamy dłuższym płaszczem.

Żakiet Sobora >> Żakiet Vito Vergelis >> Żakiet Vito Vergelis >>

Ubieranie się na cebulkę stanowi doskonały sposób na przetrwanie nawet największych mrozów. Ponadto kilka warstw ubioru pozwala wyczarować intrygujące stylizacje. Im więcej warstw, tym więcej możliwości! Nie zapominajmy jednak o miejscach, przez które ucieka sporo ciepła – szyi, głowie, dłoniach. W ubiorze warstwowym powinny więc się znaleźć także szale, chusty, czapki i rękawiczki.

Zostaw komentarz