Jak uprasować koszulę?

przez Monika Grzybek

Krótka instrukcja prasowania koszuli

Materiał dobrej jakości i odpowiednio skrojony fason to dopiero połowa sukcesu, jeśli chodzi o idealnie wyglądającą koszulę. Kluczowy element to perfekcyjne wyprasowanie tkaniny. Widoczne zagniecenia czy kanty w złych miejscach mogą zepsuć naszą stylizację, nawet jeśli włożymy najmodniejszy model koszuli. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo wyprasować swoją ukochaną koszulę, aby wyglądała perfekcyjnie, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe zasady prasowania – czy kolejność ma znaczenie?

Mogłoby się wydawać, że nie ma znaczenia, od której części koszuli rozpoczniemy prasowanie. Tymczasem, okazuje się, że prasowanie, zarówno damskiej, jak i męskiej koszuli, cechuje się swoimi zasadami, a kolejność odgrywa naprawdę ważną rolę. Zaczynamy od prasowania kołnierzyka i mankietów. Są to najmniejsze elementy, a przy tym najsztywniejsze, więc nie pogniotą się podczas dalszego procesu prasowania. Wszystkie elementy naszej koszuli, które składają się z więcej niż jednej warstwy materiału należy prasować z dwóch stron – zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Najpierw prasujemy wewnętrzną stronę, a następnie tę z zewnątrz, by uniknąć nieestetycznych zagnieceń. Dla ułatwienia prasowania koszulę można wcześniej delikatnie zwilżyć, np. skraplając ją ok. 10 min przed prasowaniem. Po wyprasowaniu kołnierzyka i mankietów przechodzimy do rękawów, a na samym końcu prasujemy przód i tył koszuli.

Prasowanie kołnierzyka i mankietów

Prasowanie mankietów oraz kołnierzyka może sprawiać dużo problemów, choć tak naprawdę wcale nie jest trudne. Wystarczy sprawnie manewrować czubkiem żelazka na małych powierzchniach oraz skupiać się jednakowo na wewnętrznej oraz zewnętrznej stronie. Pamiętejamy, że mankiety należy rozpiąć i rozłożyć na płasko. Podobnie postępujemy z kołnierzykiem. Prasujemy zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie.

Prasowanie rękawów koszuli

Prasowanie rękawów wcale nie należy do trudnych czynności. Najłatwiej prasować rękawy od łokcia do mankietów i z powrotem, a następnie od łokcia do ramienia. Elementy złączeń można potraktować delikatnie czubkiem żelazka. Pamiętajmy jedynie, aby nie zaprasowywać rękawów w kant, gdyż wygląda to mało estetycznie.

Prasowanie przodu i tyłu koszuli

Nauka prasowania koszuli dobiega końca, gdyż została już jedynie najprostsza część. Jeżeli Twoja koszula posiada kieszonkę, warto zacząć od niej. Następnie przechodzimy do zasadniczej części koszuli. Rozkładamy materiał na płasko na szerszej części deski i prasujemy tak, by nie pozostawić żadnego zagniecenia. To już wszystko :)

Mamy nadzieję, że instrukcja okaże się pomocna, a Ty nie będziesz już więcej obawiać się prasowania koszul. Jeśli na co dzień lubisz nosić koszule, koniecznie zajrzyj do Balladine. W naszej ofercie znajdziesz najmodniejsze wzory, zarówno casualowych, jak i eleganckich, wizytowych koszul. Zapraszamy!

Zostaw komentarz