Jak uratować sfilcowany sweter?

przez Balladine

Swetry to jeden z podstawowych elementów garderoby każdej kobiety. Idealnie nadają się na wiosnę, jesień oraz zimę. W mroźniejsze dni ogrzeją nas w ubiorze ‘na cebulkę’, natomiast w cieplejsze posłużą jako stylowe okrycie wierzchnie. Najczęściej swetry produkowane są z wełny, kaszmiru lub angory. Te tkaniny wymagają od nas szczególnej opieki. Jeśli jej nie zapewnimy, prędzej czy później dopadnie nas zmora filcowania, czyli jedna z najczęstszych przypadłości tych delikatnych materiałów. Z tego artykułu dowiecie się jak uratować sfilcowany sweter za pomocą prostych, domowych i przede wszystkim sprawdzonych sposobów.

Sfilcowany sweter – co to właściwie znaczy?

Sfilcowanie swetra to nic innego jak zbicie materiału na podobieństwo filcu. Wiele z nas często myli ten termin z mechaceniem swetra, zwykle objawiającym się formowaniem malutkich kulek na jego powierzchni, co prowadzi do niezbyt estetycznego wyglądu naszego ubrania. Sfilcowanie natomiast jest skurczeniem się wełnianego, kaszmirowego lub angorowego swetra pod wpływem zbyt wysokiej temperatury prania.

Metody na sfilcowany sweter

Stało się, Twój ukochany sweter przez przypadek wylądował w pralce w zbyt wysokiej temperaturze i… sfilcował się. Nie spisuj go od razu na straty, spróbuj go uratować! Jeśli włókna nie zbiły się za bardzo i nie straciły swojej elastyczności, jest duża szansa na to, że sweter wróci jeszcze do stanu z czasów swojej świetności.

Poniżej przedstawiamy 4 praktyczne porady na odratowanie sfilcowanego swetra:

1. Kąpiel z dodatkiem szamponu dla niemowląt, następnie odpoczynek w mleku

Swetry z wełny, kaszmiru czy angory lubią kąpiele i zabiegi pielęgnacyjne. Ten jednak ma być wyjątkowy, zależy od niego być albo nie być naszego ukochanego okrycia. A więc do dzieła! Do przygotowania tej specjalnej kąpieli będziesz potrzebować szamponu dla niemowląt, mleka, miski, wody oraz ręcznika.

Zamocz tkaninę w misce letniej wody z dodatkiem szamponu dla niemowląt na około 30 minut. Następnie przełóż sweter do kąpieli mlecznej złożonej z połowy szklanki mleka na każdy litr wody, pozostaw na około 3 godziny.
Po takim zabiegu przepłucz ubranie w czystej, letniej wodzie i lekko odciśnij. Susz sweter na płaskiej powierzchni, na przykład na ręczniku. Podczas ostatniej części zabiegu możesz lekko rozciągać tkaninę.

2. Ugniatanie w glicerynie

Bardzo starym i popularnym sposobem na sfilcowany sweter jest gliceryna. Warto wypróbować tę metodę zanim spiszesz swój sweter na straty. Do zabiegu potrzebna Ci będzie 100 mililitrowa butelka gliceryny (możesz ją kupić w każdej aptece), woda, miska oraz ręcznik. Glicerynę (100ml) rozrób w misce z 4 litrami wody, następnie włóż do niej sweter na około 20 minut. Podczas namaczania ugniataj tkaninę, starając się ją delikatnie rozciągać. Jak w punkcie pierwszym rozłóż sweter do suszenia na płaskiej powierzchni.

3. Zabieg z parą wodną

Zdecydowanie najszybsza i najpopularniejsza metoda na sfilcowany sweter to potraktowanie tkaniny parą wodną. Zwracamy jednak uwagę na to, że nie zawsze najszybszy sposób da nam najlepsze rezultaty. Często swetry po takim zabiegu nie odzyskują swojej miękkości jak w przypadku dwóch poprzednich pomysłów na przywrócenie naszemu swetrowi dawnej świetności.

Jedyne czego potrzebujesz do tego zabiegu to żelazko z funkcją pary. Pamiętaj, żeby prasować sweter wywrócony na lewą stronę. Podczas prasowania bardzo delikatnie naciągaj tkaninę. Uważaj, żeby się nie poparzyć!

4. Zamrażanie

Ostatnim, polecanym przez nas sposobem na odratowanie zniszczonego ubrania jest zamrażanie. Brzmi ekstremalnie, jednak może okazać się bardzo skuteczne w swojej prostocie. Do wykonania tego zabiegu będziesz potrzebować miski, ręcznika, folii aluminiowej oraz przede wszystkim zamrażalnika.

W pierwszym kroku zamocz sweter w letniej wodzie, następnie osusz go lekko ręcznikiem. Podczas gdy Twoja tkanina leży w ręczniku, odetnij kawałek folii, by w kolejnym kroku złożyć sweter i owinąć go starannie sreberkiem. Gdy już pakunek ze swetrem jest gotowy, włóż ubranie do zamrażalnika i pozostaw na parę godzin. Po wyjęciu zamarzniętego swetra, rozciągaj lekko tkaninę w trakcie rozmrażania.

Różowy sweter Patrizia Aryton >> Szary sweter Ryba >> Beżowy sweter Patrizia Aryton >>

Jak widać, w naszych domach znajdziemy arsenał rozwiązań problemu, którego wiele z nas nagminnie doświadcza. Niestety, taka uroda swetrów, należy o nie dbać w odpowiedni sposób, aby nie sprawiały kłopotów i długo nam służyły. Jeśli z przykrością stwierdzisz, że żaden z wyżej wymienionych sposobów nie zdołał uratować Twojego ukochanego, wełnianego swetra, odwiedź stronę naszego sklepu. Wiemy, jak ciężko rozstać się z ulubionymi ubraniami, dlatego zapewniamy najwyższej jakości tkaniny oraz porady, jak o nie dbać. Wejdź na balladine.com i sprawdź sama – może znów zakochasz się w pięknej, kaszmirowej dzianinie.

3 komentarze

Anonim 21 marca 2019 - 05:02

Całkiem spoko sposoby, tylko jak taki sweter np. skurczyć?

Reply
Barbara 27 listopada 2019 - 20:50

Dziękuję za sposób z gliceryną. Uratowałąm swój ulubiony kaszmirowy szalik zakupiony w Indiach w Kaszmirze. Bardzo się zmartwiłam, kiedy wyjęłam go z pralki w postaci zbitej i mega skurczonej. Teraz jest ok, nadaje się do noszenia i odzyskał swoją długość i puszystość :).

Reply
Fashioncode 10 grudnia 2019 - 09:44

Bardzo ciekawe sposoby. Nie spodziewałam się że poprzez zamrażanie można pozbyć się zbitego materiału swetra :) Dzięki!

Reply

Zostaw komentarz