Jak usunąć plamy z czerwonego wina

przez Monika Grzybek

Lato to czas imprez i wspólnego biesiadowania. Wesele, grillowanie ze znajomymi, przyjęcie w ogrodzie… –  bawisz się świetnie, aż tu nagle – przez nieuwagę Twoją albo innego gościa –  na Twojej ulubionej bluzce lub sukience ląduje kieliszek czerwonego wina. Po rewelacyjnej zabawie zostaje tylko wielka plama na Twoim eleganckim ubraniu. Myślisz, że strój nadaje się już tylko do wyrzucenia i chce Ci się płakać… Zupełnie niepotrzebnie, bowiem w dzisiejszym artykule z cyklu “Porady Balladine” podpowiadamy, jak usunąć plamy z czerwonego wina. Zapraszamy do lektury!

Plamy z wina

Plamy z wina to, niestety, bardzo częsty problem po różnych imprezach. I o ile usunięcie plam po białym winie raczej nie jest trudne, o tyle wino czerwone jest dużo bardziej problematyczne – szczególnie, jeśli zaplamimy sobie białą koszulę lub jasną sukienkę. Nie należy jednak panikować, ponieważ plamy z czerwonego wina nie skazują naszych ubrań na wyrzucenie. Wystarczy bowiem użycie odpowiedniego środka, aby nasza bluzka czy spódnica odzyskały pierwotny wygląd.

Domowe sposoby na plamy po winie

W przypadku poplamienia białego ubrania czerwonym winem oczywiście możemy użyć kupnego odplamiacza. Niestety, gotowy środek chemiczny – mimo że skuteczny – może też zniszczyć nasz strój (zwłaszcza, jeśli zaplamiona rzecz wykonana została z delikatnego materiału). W takim przypadku lepiej wypróbować domowe metody. Pierwszym i zarazem najpopularniejszym sposobem na skuteczne usunięcie zabrudzenia jest posypanie świeżej plamy sporą ilością soli kuchennej. Sól wchłonie wodę z plamy oraz pochłonie sam barwnik z wina. Po takim zabiegu wystarczy dobrze wypłukać ubranie pod bieżącą wodą, a następnie uprać zgodnie z zasadami opisanymi przez producenta na metce. Innym polecanym sposobem na usunięcie plam z czerownego wina jest polanie świeżego zabrudzenia także winem, ale białym. Później wystarczy dokładnie wypłukać tkaninę i uprać jak zwykle. Metoda skuteczna pod warunkiem, że nie będzie nam szkoda przeznaczyć kolejną porcję wina “na zmarnowanie” :) W wyczyszczeniu białych ubrań pomocna będzie również woda utleniona. Wylejmy jej niewielką ilość na plamę, aby usunąć przebarwienie. Pamiętajmy tylko, aby wody utlenionej nie używać bezpośrednio na kolorowe tkaniny – mogłyby powstać odbarwienia.

Jak usunąć stare plamy z czerwonego wina

Usunięcie plamy nie jest bardzo trudne, gdy możemy zaprać zabrudzenie bezpośrednio po jego powstaniu. Jednak co w przypadku, kiedy nie mamy możliwości zmiany stroju, a do domu wracamy po kilku czy kilkunastu godzinach, kiedy plama z wina jest już mocno zaschnięta? Czy w takim przypadku nasze ukochane spodnie czy koszula są skazane na pozbycie się ich? Oczywiście, że nie! W takiej sytuacji polecamy użycie wody z odrobiną amoniaku. Wystarczy zamoczyć zabrudzenie w takim roztworze, a następnie uprać ubranie. Teraz z pewnością zrodzi się pytanie, gdzie zdobyć amoniak. Oczywiście najprościej w sklepie spożywczym (w dziale produktów do wypieków, szukaj tuż obok proszku do pieczenia).

Usunięcie plamy z czerwonego wina – wbrew pozorom – nie jest trudnym zadaniem, wystarczy znać kilka skutecznych domowych sposobów. Stosując się do porad Balladine, bez problemu poradzisz sobie nawet z poważnie wyglądającymi zabrudzeniami. Powodzenia!

Zostaw komentarz