Plamy z potu

przez Monika Grzybek

Jak usunąć żółte plamy pod pachami – plamy z potu

Mało estetyczne plamy pod pachami to dość powszechny problem, szczególnie latem. Wysokie temperatury sprawiają, że pocimy się zdecydowanie mocniej i używamy dużych ilości antyperspirantu, przez co na naszych ubraniach powstają trudne do usunięcia ślady. Niestety, dostępne w sklepach tradycyjne środki do prania często nie radzą sobie z plamami z potu czy antyperspirantu. W efekcie nawet na wypranej odzieży pozostają brzydkie smugi. Z kolei częste używanie odplamiacza, mimo że z reguły skuteczne, nie jest polecane, ponieważ intensywny środek chemiczny może zwyczajnie odbarwiać tkaniny i niszczyć je (szczególnie te delikatne, z których wykonane się letnie sukienki czy bluzki). Rodzi się więc pytanie, jak zlikwidować żółte ślady pod pachami oraz białe plamy po antyperspirancie, aby nie uszkodzić materiału i jak najdłużej cieszyć się świetnym wyglądem naszego ubrania.
W dzisiejszym artykule z cyklu “Porady Balladine” podpowiadamy, jak domowymi sposobami skutecznie usunąć przebarwienia pod pachami. Zapraszamy do lektury!

Soda oczyszczona na plamy

Jednym z najskuteczniejszych domowych środków na plamy z potu na białym materiale jest soda oczyszczona. Wystarczy zmieszać w równych proporcjach sodę, wodę oraz wodę utlenioną. Powstały roztwór należy nałożyć na żółte plamy na ubraniach i pozostawić maksymalnie na godzinę. Po tym czasie trzeba wyprać odzież zgodnie z zaleceniami producenta. Równie skuteczny na żółte plamy pod pachami jest amoniak. Mieszamy odrobinę proszku z wodą i powstałą mieszanką pocieramy przebarwienia. Następnie dokładnie płuczemy tkaninę i pierzemy ją jak zwykle. Innym sposobem na wywabianie plam z potu jest zastosowanie soli kuchennej. Mocno zwilżoną plamę zasypujemy solą kuchenną lub moczymy ubranie w roztworze wody i soli. Niestety, ta metoda sprawdzi się raczej w przypadku delikatnych śladów, nie pomoże na intensywnie żółte odbarwienia pod pachami. A co zastosować, jeśli zauważymy plamy z potu na kolorowych ubraniach? W takim przypadku najlepszy będzie ocet spirytusowy. Zaplamiony materiał moczymy przez kilka minut w wodzie z octem, a następnie pierzemy odzież. Co ważne, ocet jest skutecznym środkiem nie tylko na żółte ślady z potu, ale także na białe plamy po antyperspirancie.

Zapach potu na wypranych ubraniach – czy da się go pozbyć

Zdarza się, że usuwanie żółtych plam pod pachami nie jest jedyną trudnością latem, bowiem pojawia się jeszcze inny problem – zapach potu na wypranych ubraniach. Jeśli po praniu stwierdzisz, że np. Twoja ulubiona koszula nieprzyjemnie pachnie pod pachami, wymocz ją w wodzie z octem. Możesz także spryskać newralgiczne miejsca samym octem. Po kilku minutach po prostu wypierz strój. Możesz być pewna, że zapach potu zostanie skutecznie usunięty.

Ślady z potu i antyperspirantu na ubraniach to problem wielu osób, zwłaszcza latem. Na szczęście istnieją domowe sposoby na odświeżenie odzieży i skuteczne usunięcie przebarwień. Zastosuj porady Balladine, a już nigdy więcej nie będziesz musiała zastanawiać się, jak usunąć żółte plamy pod pachami. Powodzenia :)

Zostaw komentarz