Jak wybrać dobrą kurtkę puchową?

przez Monika Grzybek

Jesień w pełni… Pogoda nas nie rozpieszcza, z drzew lecą liście, dni są coraz chłodniejsze i wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Na samą myśl o nadchodzących mroźnych porankach mamy ochotę nakryć się ciepłym kocem i nie wychodzić z domu aż do rozpoczęcia wiosny… Niestety, nie mamy umiejętności zapadania w sen zimowy, dlatego musimy solidnie przygotować się na najchłodniejsze miesiące. Od czego warto zacząć? Oczywiście od skompletowania ciepłej garderoby, która pomoże nam przetrwać śniegi i mrozy :)

Kurtka puchowa na jesień i zimę

Ciepła kurtka to obowiązkowy element naszego stroju zimowego. Wbrew pozorom zakup odpowiedniej kurtki wcale nie jest prostym zadaniem. Dobrze dobrana kurtka nie tylko powinna być ładna, ale też (a może przede wszystkim) musi być lekka, wytrzymała, a przy tym gwarantować nam wyjątkowy komfort termiczny. Jaki model warto wybrać? Odpowiedź jest prosta – najlepiej zainwestować w kurtkę puchową. Wiadomo jednak, że w ofertach sklepów odzieżowych znajdziemy różne kurtki puchowe, różniące się nie tylko wyglądem czy ceną, ale też wypełnieniem. Jak rozpoznać, która kurtka zimowa naprawdę warta jest uwagi, a która jedynie ładnie wygląda? Podpowiadamy!

Kurtki puchowe – z jakim wypełnieniem?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – kurtki puchowe różnią się nie tylko wyglądem, ale też wypełnieniem. Wybierając model na zimę, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, czym produkt został wypełniony. Na rynku możemy spotkać różne rodzaje wypełnienia – od poliesterowego, przez mieszane, na naturalnym kończąc, ale zdecydowanym faworytem jest naturalne wypełnienie w postaci puchu gęsiego. Zacznijmy jednak od początku…

  • Sztuczny puch

“Puch syntetyczny” to bardzo ładne określenie, które tak naprawdę oznacza… wypełnienie z poliestru. Zastanawiasz się, jakie cechy ma ten rodzaj wypełnienia? Śpieszymy z podpowiedzią :) Poliestrowe włókna, które mają być pewnego rodzaju imitacją naturalnego puchu, z pewnością są lekkie i odporne na przemakanie, jednak nie zapewniają takiego komfortu termicznego, jaki może nam dać puch zwierzęcy. Po pierwsze, poliester nie sprawi, że poczujemy ciepło od razu po założeniu kurtki. Wypełnienie poliestrowe musi nagrzać się od ciepła naszego ciała, zanim zacznie ogrzewać nas samych… Trochę skomplikowane, prawda? Upraszczając, w chłodne dni musimy troszkę poczekać, zanim kurtka nas rozgrzeje. Poza tym, aby okrycie wierzchnie było naprawdę ciepłe, potrzeba zdecydowanie więcej puchu sztucznego w porównaniu z ilością naturalnego. Sprawia to, że kurtka z poliestrowym wypełnieniem musi być naprawdę gruba, aby zapewniała taki komfort termiczny jak zdecydowanie cieńsza kurtka z puchem naturalnym, a wiadomo przecież, że czym grubsza odzież, tym bardziej może krępować nasze ruchy i ograniczać swobodę, co bywa utrudnieniem, np. podczas kierowania autem.

  • Puch naturalny

O naturalnym puchu zapewne słyszał każdy, jednak często pojawiają się wątpliwości, co tak naprawdę określane jest mianem puchu i czym różni się on od równie popularnego pierza. Już wyjaśniamy :) Puch to drobniutkie, leciutkie piórka, które wyróżniają się niezwykłą sprężystością i wyjątkowymi właściwościami termicznymi. Jest to najlepszy rodzaj wypełnienia okryć wierzchnich. Z kolei pierze to pióra z puchem. Struktura pierza sprawia, że jest on zdecydowanie mniej sprężysty niż puch, a przez to także twardszy i nie ma tak doskonałych parametrów grzewczych. Jak rozpoznać, czy kurtka puchowa wypełniona jest puchem czy pierzem? Wystarczy spojrzeć na metkę ze składem. Jeśli znajdzie się na niej zapis “down”, oznacza, że kurtka posiada wypełnienie z puchu. Z kolei oznaczenie „feathers” symbolizuje ocieplinę z pierza.

  • Puch gęsi czy kaczy – oto jest pytanie!

Mogłoby się wydawać, że skoro wiemy, jaki jest najlepszy rodzaj wypełnienia okryć wierzchnich i czym się charakteryzuje, to wybór kurtki czy płaszcza puchowego jest już oczywisty. Tymczasem żeby nie było tak łatwo mamy jeszcze jeden istotny podział, który również powinniśmy brać pod uwagę, kupując kurtkę na zimę. Warto bowiem wiedzieć, że naturalny puch dzielimy na puch kaczy i gęsi. Większość produktów na rynku wypełniona jest puchem kaczym. Jest to dobry rodzaj wypełnienia, ale prawdziwym numerem jeden wśród ocieplin jest puch gęsi. Dlaczego? Argumentów przemawiających za puchem gęsim jest co najmniej kilka. Zacznijmy od tego, że surowiec gęsi generalnie postrzegany jest jako lepszy niż kaczy. Puch gęsi jest bardziej rozbudowany, dzięki czemu charakteryzuje się większą sprężystością. Przyczynia się do tego dłuższy okres chowu – gęsi hoduje się bowiem zdecydowanie dłużej niż kaczki, dzięki czemu gęś jest zawsze większa, a jej puch i pióra są bardziej wyrośnięte. Z kolei pióra i puch kaczki są mniejsze, mamy więc do czynienia z dużą liczbą niedojrzałych elementów, które powodują powstawanie większej ilości tzw. odlotów, czyli urwanych, uszkodzonych, drobnych części piór. Inną, bardzo ważną cechą puchu gęsiego jest to, że nie ma on nieprzyjemnego zapachu, tymczasem puch kaczy może niekiedy pachnieć drażniąco. Jaka jest tego przyczyna? Chodzi o to, że kaczka jest tłustsza niż gęś (dotyczy to nie tylko mięsa, ale też opierzenia), a wyższa zawartość tłuszczu w puchu może właśnie przekładać się na powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej – w przypadku puchu gęsiego absolutnie nie ma takiego problemu.

Kurtki puchowe Balladine – absolutny hit sezonu!

Nie od dziś wiadomo, że nic nie zapewnia takiego ciepła w chłodne dni, jak naturalny puch. Z myślą o wszystkich wielbicielkach mody, które poszukują wyjątkowych produktów, powstała niezwykła kolekcja puchowych kurtek i płaszczy marki Balladine. Nasze produkty zostały zaprojektowane i wykonane w Polsce. Uszyte z najwyższej jakości materiałów, z pewnością posłużą przez wiele sezonów. Modne fasony i neutralne kolory przypadną do gustu kobietom w każdym wieku i o każdym typie urody. Jednak to, co najważniejsze i najcenniejsze, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to unikalne wypełnienie naszych okryć. Kurtki i płaszcze Balladine wypełnione zostały w 100% nowym puchem gęsim klasy premium, charakteryzującym się najwyższym stopniem czystości i niezwykłą sprężystością. Na rynku powszechnie wykorzystywany jest puch używany – bardziej zanieczyszczony, mniej sprężysty i zawierający dużą ilością odlotów. Tymczasem produkty Balladine wypełnione są tylko i wyłącznie nowym surowcem o bardzo dużej sprężystości. Renomowane marki swoją ofertę zaczynają od produktów o sprężystości około 550 cuin. Wyższe wartości to już właściwości  przeznaczone dla artykułów premium. Puch wypełniający produkty Balladine charakteryzuje się sprężystością 700 cuin. Warto też wiedzieć, że wykorzystywany przez nas puch jest w pełni hypoalergiczny (wolny od roztoczy i alergenów wywołujących podrażnienia i alergie skórne), co potwierdzają badania laboratoryjne producenta surowca – ten fakt z pewnością ucieszy alergików. Do produkcji odzieży Balladine używamy jedynie najlepszych materiałów, dlatego puch gęsi pozyskujemy od renomowanego, polskiego producenta, gwarantujacego najwyższą jakość produktu.

Jeśli poszukujesz wyjątkowego okrycia, które zapewni Ci stylowy wygląd, gwarantując przy tym wygodę i niezwykły komfort termiczny, koniecznie zajrzyj do Balladine. Pochodzące z naszej najnowszej kolekcji kurtki i płaszcze puchowe to najwyższa jakość w najlepszym wydaniu. Jesteśmy pewni, że pokochasz nasze produkty klasy premium!

1 komentarz

Anna 25 listopada 2020 - 13:59

Dziękuję za pomoc! Na ten sezon właśnie chciałam sobie kupić ciepłą puchową kurtkę , ale nie wiedziałam jakie wypełnienie wybrać. Czytając te cenne informacje już wiem :)

Reply

Zostaw komentarz