Jak zaprowadzić porządek w szafie?

przez Balladine

Ubrania – która z nas, kobiet, ich nie kocha… Przynajmniej kilka razy w roku wybieramy się na zakupowe szaleństwo – to zaplanowane – w trakcie wyprzedaży, by upolować prawdziwe perełki w znakomitych cenach i to całkiem spontaniczne – bo skusiła nas atrakcyjna wystawa mijanego właśnie sklepu. Co robimy z zakupionymi ubraniami? Oczywiście wkładamy do szafy i najczęściej po kilku tygodniach o nich zapominamy. To błąd! Naszym ubraniom musimy poświęcić odrobinę uwagi. By nowa sukienka służyła nam na dłużej, warto zadbać o dobrą przestrzeń do jej przechowywania. Porządek w szafie to konieczność , jeśli chcemy mieć harmonijną i stylową garderobę – nie ma przecież nic gorszego niż wymięte i wymęczone ubrania, które latami piętrzyły się niczym wyrzuty sumienia na dnie starej szafy.

Jak uporządkować szafę? Złote zasady, które warto wcielić w życie

Bez względu na to, czy w duszy od dawna gra nam minimalizm, czy dopiero zaczynamy myśleć o porządkowaniu garderoby, w której latami zbierały się najróżniejsze skarby, warto poznać 3 złote zasady, które ułatwią nam zaprowadzenie porządku w swojej garderobie. Oto one:
1. Sprzątanie sezonowe: regularne sprzątanie szafy to konieczność. Tak, jak nie wyobrażamy sobie nie porządkować łazienki, tak samo powinnyśmy podchodzić do porządków w szafie. Wystarczy dwa razy do roku zorganizować „akcję sprzątanie”, by faktycznie przejąć władzę nad stosem ubrań, które do tej pory leżały zapomniane na dnie całymi latami. Koniec wakacji i zbliżająca się jesień to doskonały czas na gruntowne porządki w garderobie ;)
2. Redukcja ubrań: nie bójmy się pozbywać rzeczy. To najprostsza, a zarazem najtrudniejsza rada, z którą przyjdzie nam się zmierzyć w trakcie porządkowania garderoby.
3. Koniec spontanicznych zakupów: jeśli naprawdę chcemy zapanować nad swoją szafą, to na jakiś czas warto zafundować sobie detoks zakupowy. Pół roku bez wchodzenia do sklepów odzieżowych? Początkowo może być trudno, ale warto spróbować – po takim czasie okaże się, że lepiej znamy zarówno swój styl, jak i potrzeby, i wreszcie świadomie wybieramy te ubrania, które naprawdę do nas pasują, i które są nam rzeczywiście potrzebne.

Sprzątanie szafy – od czego zacząć?

Na sprzątanie szafy warto wybrać dość luźny dzień – jeśli robimy to pierwszy raz, będziemy pewnie potrzebowały kilku godzin (a może nawet dni – to nie przesada!) na uporanie się z problemem. Jeśli danego dnia nie czujemy się najlepiej lub mamy naprawdę kiepski humor – przesuńmy sprzątanie na inną okazję. Porządkowanie garderoby to zadanie, które wymaga maksimum skupienia, kreatywności i odważnych decyzji. Przygotujmy worki, duże pudełka, wilgotną ściereczkę i miejsce na podłodze. Teraz wyrzućmy z szafy wszystkie ubrania i kolejno segregujmy je, dzieląc według następujących kryteriów: „lubię i noszę”, „nie wiem, czy jeszcze założę”, „zniszczone, stare, nie noszę”. Szafę umyjmy w środku, zawieśmy zapach odstraszający mole i możemy przystąpić do układania ubrań. Ubrania ze zbioru „lubię i noszę” mogą z powrotem wrócić do szafy. Stare, zniszczone rzeczy możemy przerobić na ścierki lub oddać do kontenera na tekstylia. Ubrania, których nie jesteśmy pewne, możemy umieścić na wybranej półce w szafie i wrócić do nich za pół roku – po tym czasie najpewniej będziemy wiedziały, czy daną rzecz chcemy zatrzymać, czy raczej pozbyć się jej.

Jak układać ubrania w szafie?

1. Wieszaki: na wieszakach umieszczamy koszule, bluzki, sukienki, materiałowe spodnie i żakiety – dzięki temu nie stracą fasonu i będą wyglądać elegancko każdego dnia.
2. Stosy: czyli ubrania złożone w kostkę i poukładane jedne na drugich – w taki sposób można przechowywać swetry i ubrania wykonane z miękkiej dzianiny.
3. Pudełka i szuflady: tak przechowujemy skarpetki, bieliznę, rajstopy, apaszki, paski.
Szafa – i ta mała, i ta duża – nie będzie w stanie spełnić prawidłowo swojej funkcji, jeśli zapełnimy ją po sufit starymi ubraniami. Gruntowne porządki raz lub dwa razy w roku to absolutna konieczność, jeśli chcemy rzeczywiście mieć ład w garderobie i pamiętać o ubraniach, których jesteśmy posiadaczkami.
Po eleganckie, ale także codzienne ubrania dla kobiet, które lubią łączyć stylowy wygląd z wygodą, zapraszamy do sklepu internetowego balladine.com. Każda oferowana przez nas sukienka, spódnica czy bluzka zaskoczy Cię nie tylko doskonałą jakością wykonania, ale też efektownym wykończeniem i wyjątkowym wzornictwem. Zapraszamy!

Zostaw komentarz