Jak zatroszczyć się o buty

przez Balladine

Zatroszcz się o nową parę

Po przyjściu ze sklepu nowe skórzane buty trafiają w kartoniku na półkę i czekają tam do momentu, aż je założysz? Powinnaś to zmienić. Przy obuwiu ze skóry bardzo ważna jest pierwsza (a później regularna) impregnacja, która zapobiega jego pękaniu i przemakaniu. Odpowiednie preparaty dostosowane do rodzaju i koloru skóry z pewnością znajdziesz w najbliższym sklepie obuwniczym.

Zadbaj o właściwy fason

Buty najlepiej jest przechowywać w osobnych kartonach lub na specjalnych półkach, na których można ułożyć pary luźno obok siebie. Zbyt duży tłok w szafce z butami może je zniszczyć, powodując ich odkształcenia. Także w trosce o odpowiedni fason butów najlepiej jest zakładać je przy użyciu specjalnej łyżki, zapobiegającej zagięciom zapiętka.

Lakierki noś tylko przy dodatniej temperaturze

Lakierowane szpilki lub baletki zwykle zakładamy latem. Czasami zdarza się jednak, że chcemy wykorzystać je w wieczornej stylizacji także zimą. W takim przypadku nigdy nie noś ich na mrozie – nawet, jeśli z samochodu do klubu, restauracji czy teatru jest jedynie kilkadziesiąt metrów. Lakier, którym pokryte jest obuwie, pod wpływem ujemnej temperatury może popękać.

Susz z rozmysłem

Nikt nie chce dopuścić do sytuacji, w której buty przemokną. Jeśli jednak już tak się stanie, nie przyspieszaj ich suszenia, stawiając je na kaloryferze. Lepiej, aby wyschły naturalnie, najlepiej z umieszczonymi w środku prawidłami lub papierem – wtedy powinny zachować pierwotny fason.

zdjęcie główne: anielseanmurphy.com

Zostaw komentarz