Jedwabny szal i apaszka – dodatki godne damy

przez Balladine

Przez jakiś czas zepchnięte do lamusa szale i apaszki kojarzyły się większości z modą minionych lat. To ogromny błąd, bo dobrze dobrana apaszka czy jedwabny szal potrafią podkręcić stylizację bez względu na jej konwencję. Nadać jej biznesowego, ale kobiecego sznytu, romantyczności, zmysłowości lub nonszalancji. Nie bez przyczyny biała chusta od Hermesa była obowiązkowym elementem ubioru Mirandy Priestly, bohaterki książki Lauren Weisberger (a pamiętać należy, że jej postać wzorowana była na legendarnej Annie Wintour). Piękne jedwabne apaszki i szale marek Jedwab Polski oraz Patrizia Aryton można znaleźć, klikając << TUTAJ >>.

2016_11_08_jedwabny_szal_i_apaszka_02

Trochę historii

Żeby trafić do garderoby współczesnych kobiet biznesu te, wydawać by się mogło, niepozorne kawałki materiału przeszły długą drogę. W XIX wieku francuscy rolnicy wiązali sobie na szyi chusty, żeby uchronić kark przed promieniami słonecznymi podczas wielogodzinnych prac na polach i w winnicach. Dopiero lata 20. XX wieku wprowadziły apaszki i jedwabne szale na salony. Stanowiły one najpierw dodatek w sportowej modzie damskiej, żeby następnie przejść do bardziej prestiżowych stylizacji. Do niedawna kojarzyły się albo z nobliwymi damami, albo z elementem służbowego stroju urzędniczek. Obecnie przeżywają swój modowy renesans.

Wielki powrót

Zwiewne dodatki wracają w wielkim stylu. Pojawiły się już na pokazach marek: Emporio Armani, Dolce & Gabbana, Moschino czy Anji Hindmarch. A to jedynie niewielki odsetek domów mody, które lansują modę na apaszki. W kolekcji Trussardi niemal każda stylizacja doprawiona była delikatną apaszką lub szalikiem.

2016_11_08_jedwabny_szal_i_apaszka_01zdjęcia z pokazu pochodzą ze strony vogue.com

Marzenie wielu

Przedmiotem pożądania wielu kobiet jest apaszka domu mody Hermes. Okazuje się jednak, że do wyprodukowania jej potrzeba aż 2 lat! To dosyć długo jak na kwadrat o boku 90 centymetrów, jednak rzeczywiście tyle zajmuje proces, uwzględniając życie i rozwój jedwabników, zbiory (na jedną chustę potrzeba około 250 kokonów) i produkcję przędzy, a następnie właściwe jej przygotowanie, wybarwienie i przekazanie do sprzedaży. W między czasie projektanci marki ustalają wzornictwo na dany sezon, wybierają 9 wzorów, które finalnie trafią do sklepów stając się obiektem westchnień milionów pań na całym świecie, w tym np. Catherine, księżnej Cambridge.

2016_11_08_jedwabny_szal_i_apaszka_03

Jak nosić apaszkę

Sposobów jest wiele i każdy jest tak samo dobry! Możesz nosić ją klasycznie, złożoną w trójkąt i zawiązaną na supeł albo zwinąć ją w szeroki pas i zawinąć wokół szyi. Jeśli masz długie włosy, to fantastycznie wkomponuje się jako element fryzury – przewiązana jako opaska lub wpleciona w kok. Jedwabny szal możesz także, wzorem Grace Kelly, założyć na głowę i obwiązać wokół szyi. Umiejętnie złożona i zawiązana wokół nadgarstka apaszka świetnie sprawdzi się też jako bransoletka, a szal możesz nosić jako pasek. Większe chusty założone na płaszcz i przytrzymane paskiem to także bardzo modne rozwiązanie. Możliwości jest właściwie nieskończenie wiele, a wszystko jest kwestią dopasowania preferencji do potrzeb i okazji. Wspaniałym pomysłem jest także wykorzystanie apaszki jako akcesorium do torebki – zawiąż chustę przy jednej z rączek, a opatrzona już torebka nabierze nowego charakteru.  

Zostaw komentarz