Jedź po zdrowie do Wieliczki!

przez Balladine

jedz_po_zdrowie_do_wieliczki_3

Miejsce jest unikatowe w skali światowej. Będąc 135 metrów pod powierzchnią ziemi, mamy wrażenie, że czas stanął w miejscu. Dla odwiedzających, kopalnia soli w Wieliczce, przygotowała liczne atrakcje, w tym do wyboru dwie opcje zwiedzania: Trasę Turystyczną oraz Trasę Górniczą, która prowadzi przez wyrobiska znajdujące się poza rejonem kopalni udostępnionym do standardowego zwiedzania. Wybór tej ścieżki wiąże się ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Zatem, jeśli nie mamy dobrej kondycji warto skorzystać z propozycji numer jeden. Przygodę rozpoczynamy w szybie Mikołaja Daniłowicza. Tam poznajemy przewodnika, który na około 3 godziny będzie naszym mentorem w podziemnym świecie. Pod ziemią o wszelkich tajemniczych przejściach i korytarzach wie wszystko – my nic. Wycieczkę zaczynamy od pokonania 300 schodów, aby znaleźć się na pierwszym poziomie kopalni. Gdy już znajdziemy się na samym dole, dopiero wówczas zaczynamy rozumieć fenomen tego miejsca. Już wiemy, dlaczego do tej pory miejsce to odwiedziło 36 milionów turystów, praktycznie z całego świata. 3 km krętych korytarzy przed nami, zapach soli i niezwykłe komory czy pomieszczenia – to musi budzić zachwyt.

jedz_po_zdrowie_do_wieliczki_4
Wybitnego uroku i czaru podziemnemu światu nadają solankowe jeziorka. Nieprawdopodobnym przeżyciem jest ujrzenie takiego widoku. Na Trasie Turystycznej co rusz spotykamy liczne atrakcje. Oto możemy z bliska przyjrzeć się solnym rzeźbom, podziwiać solne naloty, specjalne urządzenia, ułatwiające pracę górnikom, czy miejsca przeznaczone dla koni pracujących w kopalni. Należy wspomnieć, że kopalnia cały czas jest czynna, a na trasie turyści mają okazję nie raz spotkać górników, którzy mijając tłumy zwiedzających pozdrawiają każdego starodawnym “Szczęść Boże”. Mikroklimat, który panuje w kopalni ma niesamowite właściwości zdrowotne. Oddychanie powietrzem, w którym jest takie stężenie soli doskonale oczyszcza drogi oddechowe. Warto także wspomnieć, że tuż obok kopalni została wybudowana tężnia solankowa, z której warto skorzystać. Spacer w tężni solankowej to jedna z przyjemniejszych odmian terapii wziewnej. Powstający w tym miejscu naturalny solny aerozol podobny jest do tego znad brzegu morza. Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom, wspiera leczenie wybranych chorób dróg oddechowych o charakterze nawracającym i przewlekłym. Nie bez znaczenia są także profilaktyczne właściwości solnego aerozolu. W trakcie całego dnia nasze płuca gromadzą szereg pyłów, zawartych we wdychanym powietrzu, a inhalacje pozwalają oczyścić drogi oddechowe, dlatego nazywane są także nebulizacjami oczyszczającymi.

jedz_po_zdrowie_do_wieliczki_2
Wiosna nadeszła, zatem warto zaplanować weekendowy wypad właśnie w to miejsce. Nie tylko odpoczniecie, ale również dzięki odwiedzinom w Wieliczce wrócicie zdrowsi.

źródło zdjęć: rmf24.pl

Zostaw komentarz