Zimą, mimo niskich temperatur nadal chcemy wyglądać modnie i elegancko. Płaszcze jednak, nawet najcieplejsze, przy dużych mrozach nie zawsze zapewniają odpowiednią ochronę przed zimnem. Puchowe kurtki, szczególnie te z kapturem, są idealnym rozwiązaniem w prawdziwie mroźne dni. Pojawiają się zatem pytania jak wybrać kurtkę puchową dobrej jakości, na jaki fason się zdecydować, jak o nią dbać by posłużyła nie tylko podczas jednego sezonu?
Kurtka z pierzem czy syntetyczna?
W skład kurtki z pierzem wchodzi naturalne wypełnienie z piór ptactwa (gęsi i kaczek) jest ono nieco cięższe od kurtek puchowych ale wciąż bardzo ciepłe, gdyż grzeje zaraz po nałożeniu
Kurtki syntetyczne z poliestrowymi włóknami sylikonowymi charakteryzują się dużo niższymi właściwościami termicznymi w porównaniu do kurtek z pierzem i puchowych. Kurtki syntetyczne najpierw nagrzewają się od ciała. Zachęcająca jest jednak ich cena, która jest dużo niższa w porównaniu do damskich kurtek zimowych z naturalnym wypełnieniem.
Przy wyborze kurtki z pierzem warto zwrócić dodatkowo uwagę na materiał zewnętrzny, który powinien być przeciwdeszczowy, ponieważ pierze pod wpływem wilgoci traci swoje termoizolacyjne właściwości i długo schnie.
Jaki fason kurtki z pierzem wybrać?
Kurtka z pierzem jest niezwykle ciepła dlatego sprawdza się w najmroźniejsze dni. Jej nieco sportowy look nie wyklucza jednak, że nie może być również uzupełnieniem smart casualowych stylizacji. Dlatego też warto wybrać taki model, który będzie uzupełniał nasze codzienne stylizacje w zależności od tego jaki styl preferujemy.
Długie kurtki z pierzem, o fasonie płaszczy, sprawdzą się u wyższych kobiet, gdyż nie zaburzą proporcji sylwetki. O dłuższy krój pokusić się mogą również osoby, które są szczególnie wrażliwe na zimno, ponieważ okryją więcej ciała i zapobiegną utracie ciepła. Wybierając długą kurtkę z pierzem warto wybrać pikowaną, która idealnie wpisuje się w tegoroczne trendy mody. Ponadto przeszycia mają również zastosowanie praktyczne- wypełnienie z pierza się nie przesuwa. Dodatkowo fajną opcją dla zmarzluchów są kurtki z kapturem, które obszyte naturalnym futrem są modnym elementem przykuwającym uwagę, chroniącym głowę przed chłodem.
Krótkie kurtki z pierzem są bardzo ciepłe i funkcjonalne, sprawdzą się zarówno u osób wyższych i niższych, które lubią mieć swobodę ruchów.
Czy kurtka z pierzem może być elegancka?
Kurtkę z pierzem bez wątpienia można łączyć z eleganckimi ubraniami. O ile do wieczorowych wyjść lepiej posłużą długie płaszcze, to w wersji smart casual sprawdzą się świetnie. Chcąc jednak aby zimowa czy jesienna kurtka mogła być uzupełnieniem sportowej i bardziej eleganckiej stylizacji powinniśmy wybierać te o taliowanych bądź prostych fasonach, w stonowanych i jednolitych kolorach. Krótkie pikowane kurtki lepiej sprawdzą się w bardziej sportowych codziennych stylizacjach. Jeżeli zależy nam aby kurtka z pierzem była również dopełnieniem bardziej eleganckich outfitów powinniśmy zdecydować się na długą jej wersję.
Najpraktyczniejsze kolory, które będą pasować do wszystkiego stanowią granaty, czernie, szarości i odcienie beżu (karmelowe, camelowe). Jeśli jednak lubisz wyrażać siebie w nieco bardziej ekstrawaganckich i odważnych stylizacjach, możesz wybrać intensywniejsze kolory tj. czerwień czy pomarańcz, w takiej stylizacji nie przejdziesz nie zauważona. Kurtki wypełnione naturalnym pierzem stanowią spory wydatek, dlatego jeśli decydujesz się na posiadanie jednej w swojej garderobie, stawiaj na ponadczasowe wzory i kolory. Czarna zimowa kurtka, nawet pikowana, zawsze będzie w modzie.
Jak prać kurtkę z pierzem?
Kurtka wypełniona naturalnym pierzem powinna być specjalnie traktowana podczas prania. Stosowanie się do poniższych zasad pozwoli na długie jej użytkowanie:
- istotne jest, aby kurtka z pierzem prana była oddzielnie w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni;
- do prania używamy wyłącznie delikatnych proszków, bez płynu zmiękczającego;
- do bębna pralki należy włożyć 3-4 piłeczki do tenisa (piłeczki tenisowe zapobiegną zbijaniu się pierza podczas prania);
- kurtę wypełnioną pierzem suszymy w pozycji rozłożonej, na płasko, w przewiewnym miejscu, co jakiś czas przekręcając na drugą stronę;
- suszenie powinno odbywać się z dala od grzejnika, aby pierze nie straciło sprężystości.
Źródła: zdjęcie główne – kolekcja Patrizia Aryton