Maciej Zień – pokaz kolekcji wiosna-lato 2017

przez Balladine

Jeszcze w 2014 roku Maciej Zień był ukochanym projektantem polskich gwiazd i celebrytów. W jego kreacjach chodziły m.in. Doda, Aneta Kręglicka, Grażyna Torbicka, Małgorzata Kożuchowska czy Justyna Steczkowska. Na Galę Telekamer kreację Zienia założyła Hollywoodzka gwiazda Andie MacDowell. Jego nazwisko było tak silne, że mógł sobie pozwolić nawet na prezentację kolekcji Lato 2014 w kościele, bez obaw o złe recenzje.

Trudne czasy

Złote lata Zienia zostały przerwane w 2015 roku przez kłopoty finansowe i aferę wokół jego spółki. Wspólnik projektanta oskarżył go o zadłużanie spółki i sprzeniewierzanie jej majątku. W odpowiedzi Zień opublikował oświadczenie, w którym nie szczędził przykrych słów, a za które niedługo potem przepraszał. Tłumaczył się „bardzo trudną sytuacją życiową i zawodową”. To oczyściło sytuację i pozwoliło na odbudowanie renomy.

2016_09_21_maciej_zien_pokaz_kolekcji_wiosna_lato_2017_01fot. © 2016 Fashion Images

Nowa kolekcja Macieja Zienia

Pierwszą jaskółką zmian na lepsze był wrześniowy pokaz „Sweet Dreams”. Pojawiło się na nim kilka znanych osób, m.in. Monika Olejnik, Joanna Horodyńska i Kasia Kowalska. Zień jak zawsze postawił na kobiecość. Tym razem ubrał ją w zwiewne tiule i opływające ciało tkaniny. Jak sam komentował – wiele z jego sukni sprawdziłoby się jako strój panny młodej, o ile nie przeszkadzałby jej kolor daleki od bieli.

2016_09_21_maciej_zien_pokaz_kolekcji_wiosna_lato_2017_03fot. © 2016 Fashion Images

Sweet Dreams – Słodkie sny

Na pokazie pierwsze skrzypce grały czerń, czerwień i granat. Ten ostatni najlepiej pasuje do tytułu kolekcji – „Słodkie sny”. Tym bardziej że w jego towarzystwie pojawiły się motywy gwiazd i postaci rodem z „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Kto wie, może ta część kolekcji jest ukrytym wyznaniem – „Kiedy będziesz patrzył nocą w niebo, będzie ci się wydawało, że wszystkie gwiazdy śmieją się do ciebie, ponieważ ja będę uśmiechał się na jednej z nich” („Mały Książę”). Uwagę zwraca przede wszystkim aksamitna bluzka, która jest świetną modową ilustracją noweli.

2016_09_21_maciej_zien_pokaz_kolekcji_wiosna_lato_2017_02fot. © 2016 Fashion Images

W zgodzie ze światowymi trendami

Po pokazie nowej kolekcji Macieja Zienia jedno jest pewne – polski projektant  trzyma się blisko trendów wyznaczonych przez największe domy mody na sezony jesień-zima 2016/17 oraz wiosna-lato 2017. Aksamit na jesień lansowali m.in. Valentino czy Bottega Veneta. Suknie ze zwiewnymi tiulami pojawiły się w kolekcjach letnich np. marki Marchesa, a geometryczne płaszcze bez rękawów (podobne do poncho) m.in. wśród jesiennych projektów Dereka Lama.

2016_09_21_maciej_zien_pokaz_kolekcji_wiosna_lato_2017_04zdjęcia z pokazów Marchesy i Dereka Lama pochodzą ze strony vogue.it

1 komentarz

Jarek 22 września 2016 - 11:23

Powrót Zienia, oby udany po jego przejściach.

Reply

Zostaw komentarz