Moda haute couture

przez Balladine

Czym jest haute couture?

Na regularny zakup strojów haute couture może sobie pozwolić zaledwie nieco ponad 100 osób z całego świata. Każda luksusowa kreacja wychodzi spod igieł wielu krawców z największych domów mody, którzy odwzorowują w najdrobniejszych szczegółach wizję projektanta. Aby można było ją nazwać haute couture, dom mody, w którym powstała, musi należeć do elitarnego stowarzyszenia Chambre Syndicale de la Haute Couture. Obecnie jest w nim zrzeszonych zaledwie 12 firm.

Inne_03401. Chanel 02. Elie Saab 03. Viktor & Rolf

Wszystko zaczęło się w Paryżu

Do wielkich domów mody, które wpisały się na stałe w historię haute couture, należą takie marki, jak Callot Soeurs, Vionnet, Lanvin, Chanel, Schiaparelli, Christian Dior, Yves Saint Laurent czy Pierre Cardin. Początki tego nurtu w krawiectwie sięgają XVIII w., kiedy Rose Berit rozpowszechniała swoje kreacje wśród arystokracji na dworze Marii Antoniny. Jednak na dobre haute couture rozpropagował Charles Frederick Worth, promując w Paryżu swoje niepowtarzalne suknie, które nosiły gwiazdy estrady i teatru.

Inne_034b01 Maison Margiela 02. Valentino 03. Giorgio Armani Privé

Tydzień Mody Haute Couture

Wiele modowych sław niejednokrotnie ogłaszało już śmierć haute couture. Mimo to Tydzień Mody Haute Couture w Paryżu to nadal najbardziej oczekiwane wydarzenie świata mody. W tym roku na wybiegach swoje niepowtarzalne kreacje prezentowały m.in. takie domy mody, jak Versace, Chanel czy Giorgio Armani.

Źródło grafik: http://www.vogue.it/en/shows/season/haute-couture-spring-summer-2015

Zostaw komentarz