Moda jak najlepsza porcelana

przez Balladine

Kobaltowa chińska porcelana powstawała już w dynastii Ming, a inspirowane nią pierwsze delfickie fajanse podbijały europejskie dwory w XVII wieku. Obecnie wielu twórców sztuki użytkowej wraca do tej wykwintnej klasyki. Biało-błękitne wzory nieśmiało zaznaczyły swoje miejsce w kolekcjach wiosna-lato 2017. I nic w tym dziwnego, połączenie bieli i błękitu jest królewskie, a do tego równie naturalne, co obłoki na letnim niebie. Wygląda lekko, świeżo i elegancko.

2017_03_29_moda_jak_najlepsza_porcelana_04

Porcelanowe modelki na Fashion Week

Iście porcelanowe sylwetki można było oglądać podczas Fashion Weeków w Nowym Jorku i Mediolanie. Komplet marki Agnona, płaszcz Delpozo (w nim polska modelka Magdalena Jasek) czy spódnica Michaela Korsa to tylko przykłady ubrań wykorzystujących królewski kontrast bieli i błękitu. Takie ubrania świetnie wyglądają zarówno na śniadych, jak i bladych kobietach. Te drugie mają dodatkową przewagę, bo ubrane w biało-błękitne sukienki wyglądają jak porcelanowe laleczki.

2017_03_29_moda_jak_najlepsza_porcelana_01zdjęcia z pokazów pochodzą ze strony vogue.com

Biel i błękit w polskich kolekcjach

Polskie marki również sięgają po biało-błękitne tkaniny. Styliści Balladine.com wskazują przepiękne bluzki Duet Woman – białą w niebieskie kwiatowe wzory i ciemnoniebieską w jasne wzory. Obie – uszyte z wiskozowej, miłej w dotyku, przewiewnej tkaniny – są stworzone do tego, by nosić je wiosną i latem. Skojarzenia z porcelaną budzi też szmizjerka marki Tova. Zdobiące ją wzory są, co prawda, raczej bliskowschodnie niż chińskie czy europejskie, ale ich kolorystyka jest typowo delficka.

2017_03_29_moda_jak_najlepsza_porcelana_02Biała bluzka Duet Woman >> Granatowa Bluzka Duet Woman >> Sukienka Tova >>

Równie urocze, choć już mniej kojarzące się z porcelanowymi dziełami sztuki, są wybrane przez stylistów Balladine.com projekty Emoi, Studia Mody PDB oraz La Robe. Z reguły ciemne spodnie w bogate wzory nie działają na korzyść nóg, jednak w przypadku spodni Emoi jest inaczej. Wertykalnie ułożone białe kwiaty działają trochę na zasadzie pionowych pasów, optycznie wysmuklając sylwetkę. Uwagę zwraca też przewiązana białą kokardą sukienka La Robe – świetna propozycja choćby na wiosenne przyjęcie czy komunię dziecka.

2017_03_29_moda_jak_najlepsza_porcelana_03Spodnie Emoi >> Tunika Studio Mody PDB >> Sukienka La Robe >>

Zostaw komentarz