Moda na przestrzeni wieków – co przetrwało?

przez Balladine

Dekolt hiszpański

300 lat temu dzisiejsze sukienki mogłyby być uznane za bieliznę a nie wierzchnią część garderoby. Do niedawna nie do pomyślenia było odsłonięcie damskiej kostki, dziś na nikim nie robi już wrażenia sukienka ledwie zakrywająca pośladki. Równie rygorystyczne zasady nie dotyczyły jednak górnej partii sylwetki. Wystarczy przyjrzeć się dekoltom barokowych sukien i strojom hiszpańskich tancerek. Nawiązania do tych ostatnich stały się hitem sezonu wiosna-lato 2015.

moda_na_przestrzeni_wiekowSaint Laurent Wiosna Lato 2015 | Sonia Rykiel Wiosna Lato 2015 | Dolce & Gabbana Wiosna Lato 2015

Rękawiczki i mufka

Dziś rękawiczki nosimy tylko gdy zmusza nas do tego panująca na zewnątrz temperatura. Nie zmienia to jednak faktu, że ciągle się ich używa. W sklepach dostępne są także futrzane mufki. To nieodłączny element tzw. stylu rosyjskiego.

Biżuteria

Biżuteria również podlega aktualnym trendom, ale nie pozwala sobie na całkowitą dominację. Często okazuje się, że błyskotki z przed tysięcy lat doskonale sprawdziłyby się także obecnie, czego dowodem może być słynna bizantyjska kolekcja włoskiego Domu Mody Dolce Gabbana.

moda_na_przestrzeni_wiekow_2Dolce & Gabbana Alta Moda – jesień 2015

Buty – japonki

Buty- japonki zaczęły upowszechniać się w modzie europejskiej w latach 50-tych XX w. W Japonii znane były już od setek lat. Nie jest to też model charakterystyczny wyłącznie dla jednego kraju. Używano ich niemal wszędzie tam, gdzie klimat zniechęcał do noszenia zakrytego obuwia. Najstarsze japonki znaleziono w Egipcie. Przechowywane są obecnie w British muzeum. Prawdopodobnie powstały 1500 lat p.n.e.

moda_na_przestrzeni_wiekow_3Michael Sontag Wiosna / Lato 2015

Enklawy dla dawnych trendów

Nadal nosimy także żakiety. Te współczesne bardziej przypominają jednak męskie marynarki, niż idealnie dopasowane części kostiumu dawnych elegantek. Rękawiczki i nakrycia głowy są ciągle obecne na dworach królewskich. Wyjątek dla szerokich sukien robimy także podczas ślubów. Moda ślubna odwołuje się niemal do wszystkich dawnych trendów. Choć krynolina to relikt przeszłości podobną, rozłożystą suknię uzyskuje się dziś przy użyciu koła. Nie trudno jest znaleźć model w stylu empire.

moda_na_przestrzeni_wiekow_4Michael Kors Wiosna / Lato 2015 | Boss Jesień 2015 | Courtesy Oscar de la Renta

źródła zdjęć: en.vogue.fr, vogue.co.uk, graveravens.com, style.com, harpersbazaar.com

Zostaw komentarz