Muzeum Salvatore Ferragamo we Florencji

przez Balladine

Muzeum_Salvatore_Ferragamo_we_Florencji_2bzdjęcia: David Lees, 1951.

Butik zlokalizowany jest w niezwykle malowniczym miejscu – u brzegu rzeki Arno, nieopodal słynnego Ponte Vecchio. Wielce prawdopodobne jest więc, że nogi zawiodą Was tam mimowolnie. Ekspozycja jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że składa się na nią ponad 15 000 par butów. Można tam też zobaczyć dawne afisze reklamowe, skrótowo opowiedzianą historię rodziny Ferragamo i znanej pod tą samą nazwą marki. Jest również wiele fotografii gwiazd Holywood, które lubowały się w butach produkowanych przez Salvatore Ferrragamo. Na zdjęciach odnajdujemy sławy, takie jak: Marilyn Monroe, Gretę Garbo, Lauren Bacall i Audrey Hepburn.

Muzeum_Salvatore_Ferragamo_we_Florencji_2W przypadku Salvatore Ferragamo związki z Hollywood są o tyle ważne, że to właśnie tam zaczynał on swoją karierę. W 1914 wyemigrował do Bostonu, a następnie do Kalifornii, gdzie właśnie rodził się wielki przemysł filmowy. W momencie przenoszenia stolicy filmu do Hollywood, Ferragamo był już uznanym szewcem. W 1923 otworzył tam pierwszy butik o nazwie ‘Hollywood Boot Shop’, a z czasem zasłynął jako projektant butów największych gwiazd. Do Florencji powrócił dopiero w 1929r. Jego buty znane były z tego, że mimo maszynowej produkcji wiele elementów i zdobień wykonywanych było ręcznie.

Dziś za sprawą nowego dyrektora kreatywnego Michele Norsa, który pełni tę funkcję od 10 lat, marka przeżywa rozkwit na nowo. Podobnie jak w złotym wieku swojego istnienia, buty Salvatore Ferragamo kojarzone są z luksusem i typową dla włoskich producentów obuwia wysoką jakością. Muzeum ma zasygnalizować, że Norsa kontynuuje tradycję i trzyma się stylistyki legendarnej marki, która przejawia się m. in. w bogatej kolorystyce dostępnych dziś u Salvatore Ferragamo kolekcji.

Muzeum_Salvatore_Ferragamo_we_Florencji_3Marilyn Monroe (1963) | Madonna w filmie Evita (1996)

Muzeum organizuje też liczne wystawy czasowe. Obecna ekspozycja „A Palace & The City” koncentruje się na związkach Salvatore Ferragamo z włoską kulturą i Florencją oraz historii pałacu w którym mieści się butik i muzeum. Można ją będzie zwiedzać do 3 kwietnia przyszłego roku.

Muzeum_Salvatore_Ferragamo_we_Florencji_4

Zostaw komentarz