Pepitka – czy to hit wielu sezonów?

przez Balladine

Psi ząb, kurza stopka, kopnięta kratka – wszystkie te określenie dotyczą pepitki, czyli ponadczasowego wzoru, który w większej lub mniejszej ilości nieustannie króluje w modzie. Spopularyzowana przez Coco Chanel, dziś kojarzy się z klasyczną elegancją. Co więcej, spotkamy ją nie tylko w modzie damskiej, lecz także męskiej oraz na tkaninach do dekoracji domu i tapicerkach mebli. Pora się więc bliżej przyjrzeć wzorowi pepitka oraz poznać jego możliwości w ciekawych stylizacjach.

Pepitka – co to za wzór?

Pepitka to swoista wariacja na temat czarno-białej kratki. Jest wzorem dynamicznym, a zarazem ponadczasowym. Przywodzi na myśl eleganckie kreacje z lat 50. i 60., jednak historia pepitki sięga znacznie dalej. Już w III wieku w Skandynawii powstawały tkaniny z takim wzorem. Ponadto w XIII wieku pepitka była popularna w sztuce Bliskiego Wschodu, stąd też trafiła do Europy Zachodniej. W epoce nowożytnej wzór pepitka znany był np. w Szkocji, a w XIX i XX wieku coraz śmielej zaznaczał swoją obecność w modzie. Jednak dopiero po II wojnie światowej pepitka podbiła modę, za co odpowiada przede wszystkim Coco Chanel. Przekrzywiona biało-czarna kratka ma różne nazwy. W języku angielskim to „houndstooth”, czyli psi ząb, a we francuskim „pied-de-poule” (kurza stopka). Polskie określenie wywodzi się z języka hiszpańskiego, gdzie „pepita” oznacza… pestkę. Współcześnie spotkamy zarówno spódnice, jak i sukienki, marynarki czy płaszcze w pepitkę.

Pepitka – dla kogo?

Wzór pepitka kojarzy się z klasyczną i elegancką modą, świetnie sprawdza się np. w pracy. Spódnice ołówkowe, swetry czy marynarki zdobione pepitką doskonale zastępują nieco monotonne, jednobarwne stroje w kolorze szarym, granatowym czy czarnym. Warto pamiętać jednak, że pepitka może optycznie poszerzać sylwetkę, dlatego jeśli chcemy się nieco wyszczuplić, wybierajmy kreacje dobrze dopasowane do ciała. Współczesna pepitka to zresztą także ciekawsze kolory – duety bieli z czerwienią, fioletem, bordo czy malinowym różem. Modne stroje w pepitkę znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Balladine.com. Od razu też skomponujesz pełne stylizacje!

Czy pepitka jest modna?

Kratka pepitka dobrze sobie radzi ze zmianami trendów, dzięki czemu zawsze spotkamy ją na wybiegach w większej lub mniejszej ilości. Po wzór pepitkę sięgają chociażby takie domy mody, jak Chanel, Armani, Alexander McQueen czy Moschino. Jeśli szukamy strojów modnych, a zarazem „odpornych” na zmieniające się gusty, pepitka stanowi idealny wybór.

Pepitka – stylizacje

Drobna pepitka to najbardziej klasyczne wcielenie tego wzoru. Może pojawiać się na spódnicach, bluzkach, koszulach czy spodniach. Większa kratka pepitka staje się zaś wyrazistym motywem graficznym w stylizacji i raczej nie należy dokładać do niej konkurencyjnego wzoru. A jak wykorzystywać pepitkę na co dzień? Najbezpieczniej zestawiać ją z gładkimi tkaninami, np. spódnice lub spodnie w pepitkę z jednolitą kolorystycznie (najlepiej białą) górą. Jeśli lubimy wzór pepitkę, możemy wybierać też sukienki oraz długie płaszcze zimowe nią dekorowane. Możliwości jest mnóstwo, ponieważ pepitka świetnie prezentuje się zarówno na grubszych wełnianych bądź bawełnianych tkaninach, jak i delikatnym jedwabiu. Warto również przekonać się do dodatków dekorowanych tym motywem. Rękawiczki w pepitkę zestawione z dopasowanym szalem czy chustą dodadzą codziennej stylizacji klasycznego szyku.

Marynarka Vivitt >> Spódnica Sisel >> Bluzka SU >>

Pepitka – jakie dodatki?

Pepitka, zwłaszcza duża, jest mocnym elementem stylizacji, dlatego w dodatkach lepiej postawić na sprawdzoną klasykę bądź minimalizm. Świetnie sprawdzą się proste, delikatne kolczyki, czarna torebka oraz gładkie buty – niekoniecznie czarne (polecamy np. niebieskie, granatowe, fioletowe, grafitowe). Jeśli zaś lubimy odważniejsze stylizacje, do pepitki dodajmy coś czerwonego. „Psi ząb” nie lubi konkurencji we wzorach i fakturach, dlatego pod tym względem zachowajmy umiar. Gdy wybieramy żywsze kolory w dodatkach, to niech to będą gładkie powierzchnie bez dodatkowych zdobień.

Sukienka SU >> Spodnie Samera >> Kurtka Anataka >>

Spodnie w pepitkę

Choć pepitkę znamy głównie ze spódnic, sukienek i płaszczy, coraz większą popularnością cieszą się spodnie materiałowe w pepitkę. Najczęściej to eleganckie stroje pasujące zwłaszcza do pracy. Długość? Najlepiej 3/4 albo 7/8. Do spodni w pepitkę możesz dobrać czarną lub białą bluzkę. Większą ostrożność należy zachować przy barwnej górze, bo nie zawsze osiągniemy dobry efekt!

Wylansowana przez Coco Chanel pepitka na dobre wkroczyła do świata mody. Nigdy nie traci popularności, a jeśli lubimy klasykę i eleganckie motywy dekoracyjne, wzór pepitka zawsze spełni nasze oczekiwania.

Źródła: zdjęcie główne – kolekcja Click

Zostaw komentarz