Płaszcz z kaszmiru na zimowe dni

przez Balladine

Kaszmirowy płaszcz jest niezwykle ciepły, przyjemny, cudownie miękki i…ekskluzywny, dlatego też jest obiektem pożądania każdej kobiety. Płaszcze kaszmirowe w odróżnieniu od wełnianych są lżejsze, delikatniejsze i wytrzymalsze. Jednak w parze z wysoką jakością idzie cena. Jeśli decydujemy się na okrycie wierzchnie z kaszmiru możemy mieć pewność, że poczujemy się w nim absolutnie wyjątkowo. Pamiętajmy również o tym, że płaszcz jest niezbędną częścią garderoby przez kilka miesięcy w roku, warto zatem wybrać okrycie dobrej jakości, w którym będziemy czuły się komfortowo.

Płaszcz z kaszmiru, co czyni go tak wyjątkowym?

Cechy, które czynią kaszmir wyjątkowym i luksusowym to przede wszystkim delikatność oraz to, że jest niezwykle przyjemny i ciepły.

Kaszmir jest materiałem, który pochodzi z wełny kóz kaszmirskich. Runo tych zwierząt składa się z dwóch warstw, zewnętrzna chroni przed deszczem i wiatrem, zaś wewnętrzna, niezwykle delikatna, zwana podszerstkiem zapewnia ciepło. Kaszmirską wełnę charakteryzuje to, że grzeje podczas chłodów, natomiast w cieplejsze dni uwalnia nadmiar ciepła. Ponadto, w odróżnieniu od wełny, jest miękka i nie gryzie, dlatego cechuje ją wysoki komfort użytkowania.

Pozyskane kaszmirowe włókna różnią się między sobą. Wysokiej jakości kaszmir ma długie i gładkie włókna, które są mocne i wytrzymałe, ale dodatkowo bardzo miękkie w dotyku. Kaszmir gorszej jakości ma krótkie i cienkie włókna.

Wełna z kóz kaszmirskich pozyskiwana jest raz w roku, podczas zrzucania przez zwierzęta zimowego podszerstka. Ponadto wyczesywanie włosów wełny kaszmirowej odbywa się ręcznie i to czyni ten produkt wyjątkowym. Kaszmir, który jest pozyskiwany maszynowo, jest strzyżony razem z zewnętrzną warstwą, dlatego też uzyskiwane włókno ma gorszą jakość, która przekłada się na cenę, są tańsze. Cena ma jednak swoje przełożenie na miękkość i wytrzymałość.

Kaszmirowy płaszcz damski – zalety

Płaszcze z kaszmiru zazwyczaj mają klasyczne wzory i kolory, aby wpisywały się w ponadczasowe trendy. Najczęściej są to płaszcze w kolorze czarnym, granatowym, beżowym czy szarym. Ogromną zaletą kaszmirowych płaszczy jest to, że się nie gniotą i nie ulegają zdefasonowaniu. 

Kaszmir jest włóknem, które nie łatwo przyjmuje zapachy i zanieczyszczenia, a także bardzo wolno wchłania wilgoć.

Damski płaszcz z wełny i kaszmiru

Poza płaszczami z czystego kaszmiru, często stosowane są mieszanki z wełną owczą lub wełną dziewiczą. Mieszanka taka gwarantuje niższą cenę płaszcza. Mimo tego, płaszcz taki posłuży przez wiele sezonów warto więc wybierać modele w fasonie klasycznej dyplomatki czy ponadczasowy jednorzędowy płaszcz, który jest kobiecy i zawsze modny.

Kaszmirowy płaszcz – czy warto w niego zainwestować?

Kaszmirowy płaszcz dobrej jakości jest niezwykle miękki, przyjemny ale przede wszystkim bardzo wytrzymały. Zimowy czy jesienny płaszcz z tego włókna to inwestycja na długie lata. Bez wątpienia warto zainwestować w płaszcz z włókien kaszmiru, którym będziesz mogła się cieszyć przez najbliższe sezony, czuć się absolutnie wyjątkowo i ekskluzywnie.

Źródła: zdjęcie główne – kolekcja Patrizia Aryton

Zostaw komentarz