Ramoneska

przez Balladine

Kurtka ramoneska rzeczywiście dobrze odpowiadała potrzebom tej grupy. Schott zadbał nawet o takie szczegóły, jak specjalna kieszonka na zapalniczkę. Jego najsłynniejszy model Perfecto 618 charakteryzował się ponadto przesuniętym, skośnym zamkiem, pasem z dużą klamrą, suwakami na rękawach i naramiennikami. Jak widać w niemal w niezmienionej formie przetrwał on do dziś.
Mimo tego, że kurtka została zaprojektowana w 1928 r., dopiero od 1954 r. zaczęła przenikać do mody codziennej. Stało się to za sprawą filmu „Dziki” (nota bene historii o bandzie motocyklistów) z Marlonem Brando. Srebrny ekran często przyczynia się do popularyzacji różnych trendów i nie inaczej było w tym przypadku.
Czarna, skórzana kurtka spodobała się w szczególności różnym grupom rockowym. Z czasem stała się nieodłącznym elementem ich buntowniczego stylu. Nazwa ramoneski pochodzi właśnie od jednej z takich kapel – zespołu Ramones.
Dziś pierwotny charakter ramoneski jest niemal niewidoczny. Oczywiście nadal nosimy ją do dżinsów i toreb z ćwiekami, ale dostępnych jest wiele znacznie subtelniejszych modeli, często w pastelowych kolorach, których Marlon Brando z pewnością by nie założył ;)
Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań wiosennej kurtki zdecydowanie powinnaś rozważyć zakup ramoneski. Pasuje zarówno do spódnic, jak i do spodni i mimo swojej genezy potrafi prezentować się bardzo kobieco. Za dowód może posłużyć jej zestawienie ze spódnicą maxi. Warto też zauważyć, że jej długość i skośne kieszenie podkreślają wcięcie w talii. Nic więc dziwnego, że pokochały ją kobiety na całym świecie i to nie tylko te związane z branżą motoryzacyjną.

Kurtki_00301. Kurtka De Facto >> 02. Kurtka De facto >> 03. Kurtka Click >>

Zostaw komentarz