Sukienki na chrzest i komunię

przez Balladine

Z modowego punktu widzenia nie jest ważne, czy chodzi o przyjęcie po chrzcie i pierwszej komunii w kościele czy o świeckie naming party lub areligijne postrzyżyny-zapleciny (słowiańskie rytuały przejścia, które u ateistów zastępują komunię). Wszystkie wiosenne okazje, w których głównym bohaterem jest dziecko, sugerują dość skromny, a przy tym radosny dress code.

Modowy savoir-vivre

Savoir-vivre to dobre maniery, tak w zakresie samego zachowania, jak i znajomości zasad ubioru, a właściwie jego stosownego doboru do okoliczności. Modowy savoir-vivre podpowiada, że okazje takie jak chrzest czy komunia wymagają wykazania się nie tyle nadmierną pruderią, co po prostu klasą i elegancją. Mile widziane (zwłaszcza w kościołach) są osłonięte ramiona i niezbyt głębokie dekolty. Jeśli wybierasz sukienkę lub spódnicę, pamiętaj, że nie powinna być krótsza niż do połowy uda. Dlaczego? Pochylenie się nad dzieckiem nie powinno wywoływać ani konsternacji, ani przesadnego zainteresowania innych gości. Kolorystyka nie powinna być bardzo ciemna, a fason stricte biurowy, a tym bardziej wieczorowy. Nadmierna casualowość też nie leży w dobrym tonie, chyba że właśnie takiego stroju oczekują organizatorzy przyjęcia.

W wiosennym duchu

Wiosenne i letnie miesiące to ewidentnie sezon kwiecistych sukienek. Wybierając taki model na podniosłą rodzinną uroczystość, warto zwrócić uwagę na stopień jego formalności. Nie może być to codzienna sukienka w kwiatki, w której chodzi się do parku lub na plażę. Jako modelowe przykłady styliści Balladine.com wybrali sukienki w kwiaty Paola Collection i Studio Mody Francoise, oraz ukwieconą propozycję z kołnierzykiem od La Robe.

2017_04_21_sukienki_na_chrzest_i_komunie_01Sukienka w kwiaty z różowym paskiem Studio Mody Francoise >> Biała sukienka w kwiaty Paola Collection >> Niebieska sukienka w kwiaty z kołnierzykiem La Robe >>

Subtelna elegancja

Jeśli kwieciste sukienki nie są w Twoim stylu, bez obaw możesz sięgnąć po gładkie modele w rozbielonej palecie barw. To propozycje zarówno radosne, jak i odmładzające. Odbite od nich światło rozjaśnia twarz i sprawia, że ta wydaje się młodsza. W tej kategorii broni się też szarość, zwłaszcza lekko popielata lub gołębia. Nie jest smutna, co potwierdza wielość sukni ślubnych w tym kolorze (właśnie taką wybrała na swój ślub np. Małgorzata Rozenek).

2017_04_21_sukienki_na_chrzest_i_komunie_02Błękitna sukienka Studio Mody Francoise >> Szara sukienka Gapa Fashion >> Żółta sukienka Chiara >>

W mocniejszym kolorze

Ani kwiaty, ani pastele nie są z Twojej bajki? W takiej sytuacji najłatwiej jest wybrać małą czarną, ale lepiej sięgnąć po weselszą barwę. Dobrą opcją będzie zieleń – kolor roku 2017 według Pantone Color Institute – lub błękit Lapis Blue, jeden z niebieskich odcieni tej wiosny. Czerwona sukienka też nie jest zabroniona, choć przy okazji uroczystości kościelnych lepiej, by nie była nazbyt zmysłowa – w tym przypadku to skromna elegancja powinna być najbardziej pożądana.

2017_04_21_sukienki_na_chrzest_i_komunie_03Zielona sukienka L’ame de Femme >> Niebieska sukienka Kumi >> Czerwona sukienka Paola Collection >>

Natomiast jeśli naprawdę nie wyobrażasz sobie siebie w radosnym kolorze, sytuacje mogą uratować wzory, np. groszki, paski lub ornamenty. Dzięki nim nawet ciemna sukienka wygląda weselej.

Podobne posty

1 komentarz

Emilia Kosecka 4 marca 2018 - 22:08

“areligijne postrzyżyny-zapleciny (słowiańskie rytuały przejścia, które u ateistów zastępują komunię)” – nie, nie, nie to komunia zastąpiła zapleciny / postrzyżyny, one były w tradycji słowiańskiej na długo przed komunią i ponieważ chciano na siłę wepchnąć komunię postanowiono to zrobić jako religijny rytuał, bo początkowo do komunii przystępowały osoby już bardziej dorosłe, a nie dzieci, dlatego w komunii są białe szaty i wianki, także to komunia wepchnęła się nie tam gdzie jej miejsce, na szczęście po woli wracamy do źródłeł

Reply

Zostaw komentarz