Sukienki na studniówkę – kupić czy uszyć?

przez Balladine

Sukienki na studniówkę pozwalają zjawiskowo wejść w dorosłość. Choć młode dziewczyny lubią się prześcigać w wyborze najbardziej eleganckich sukni wieczorowych i balowych, warto do decyzji zakupowych podejść z rozwagą. Sukienkę na bal maturalny zwykle zakładamy tylko raz. Powinna być wygodna, odpowiadająca gustom, a zwłaszcza nie przeszkadzać podczas tańca. Sukienki na studniówkę można kupić gotowe albo też je uszyć. Porównujemy obydwa rozwiązania i radzimy, na co trzeba zwracać uwagę przy każdym z nich. Zjawiskowe kreacje na studniówkę i na inne okazje znajdziesz w sklepie internetowym Balladine.com.

Suknie studniówkowe – co warto wiedzieć?

Najpierw dobrze jest zastanowić się nad długością. Polecamy sukienki midi i koktajlowe. Długie suknie mogą przeszkadzać podczas tańca, a wersje mini niekoniecznie pasują do okazji – mogą być uznane za zbyt wyzywające. Mimo że bal maturalny jest ważną, elegancką imprezą, pamiętajmy, że liczy się przede wszystkim komfort. Warto też skupić się na dziewczęcych krojach. Do wyboru mamy m.in. lekkie, romantyczne sukienki rozkloszowane albo te bardziej dopasowane do ciała, czyli sukienki ołówkowe.

Czerwona sukienka Nuance >>  Granatowa sukienka Nuance >> Sukienka z cekinami Mũso >>

Kupić czy uszyć sukienkę na studniówkę?

Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Wybierając gotową sukienkę, oszczędzamy czas, nie musimy się martwić przymiarkami ani szukaniem krawcowej. Słowem, jest to opcja prostsza, a niekiedy też tańsza. Z kolei sukienka na studniówkę szyta na miarę to zawsze unikalna, jedyna w swoim rodzaju kreacja, w pełni dopasowana do sylwetki i gustu. Kluczowe jest jednak znalezienie właściwej krawcowej i dojście z nią do porozumienia – również w zakresie kosztów. Czasem niestety końcowy efekt może nie spełnić oczekiwań, czego nie ryzykujemy w przypadku „gotowców”.

Szycie sukienek w praktyce

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej krawcowej. Lepiej zrobić „wywiad” wśród znajomych albo poszukać właściwej osoby w internecie. Koniecznie sprawdźmy opinie na jej temat. Najbardziej wartościowe będą te z pierwszej ręki, czyli od osób, które korzystały z usług danej krawcowej. Czasem też może się okazać, że ktoś w rodzinie ma świetne umiejętności w tym zakresie – wtedy swobodnie da się ustalić materiał, fason i wszystkie detale, a przede wszystkim sporo zaoszczędzić. Sukienkę na studniówkę można też uszyć w profesjonalnym salonie, tyle że to znacznie winduje koszty. Również w przypadku takich miejsc bardzo ważne jest sprawdzenie opinii. Prestiżowa lokalizacja, fantastyczny wystrój czy wysokie ceny na starcie wcale nie muszą oznaczać, że na koniec zyskamy wymarzoną kreację na studniówkę wykonaną z pełną dbałością o detale.

Co zaś z materiałem? Można oczywiście kupić go samodzielnie i przyjść z nim do krawcowej, jednak… wcale nie mamy gwarancji, że trafnie go wybrałyśmy! Decyzję warto więc zostawić profesjonalistce. Doświadczona krawcowa szybko pomoże dobrać odpowiedni fason do sylwetki, doradzi, jakie tkaniny będą najlepsze, czasem też zaproponuje fantastyczne rozwiązanie, na które nie wpadłyśmy. Wśród osób profesjonalnie zajmujących się szyciem znajdziemy również krawcowe-stylistki. W ich przypadku również zalecamy sprawdzenie opinii. Współcześnie coraz więcej osób zajmuje się modą, jednak nie wszystkie mają potrzebne umiejętności, by samodzielnie uszyć zjawiskowe stroje – tym bardziej na studniówkę, która wymaga bardziej dziewczęcych kreacji, nie zaś dorosłych, poważnych i nadmiernie formalnych.

Pierwszym etapem są zawsze przymiarki. Najlepiej je wykonywać w butach i bieliźnie (zmieniają nieco postawę i proporcje ciała!) – to ważne w przypadku sukienek. Czasem wystarczy jedna przymiarka, niekiedy stosuje się dwie lub trzy. Profesjonalna krawcowa zwykle zaczyna od skrojenia materiału próbnego, a dopiero potem właściwego.

Ile kosztuje uszycie sukienki?

Koszty uszycia sukienki na studniówkę kształtują się różnie, zależnie od krawcowej czy salonu. Należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 100-200 złotych plus ceny materiałów w przypadku najprostszych sukienek. Zwykle jednak będzie to kilkaset złotych samej „robocizny”, ponieważ sukienki na bal maturalny wymagają większej pracy. Zdarza się też, że możemy zapłacić ponad 1000 złotych. Pamiętajmy też, że na tym nie kończą się wydatki. Trzeba mieć odpowiednie obuwie, przyda się elegancka torebka (świetnie sprawdzają się kopertówki albo nieduże torebki na pasku lub łańcuchu) i biżuteria.
Reasumując, sukienka studniówkowa szyta na miarę pozwoli wyróżnić się z tłumu – mało prawdopodobne, by któraś z koleżanek pojawiła się w podobnej kreacji. Trzeba jednak z rozwagą podejść do wyboru krawcowej i mieć świadomość, że koszty takiej sukienki mogą przewyższyć cenę gotowej.

Zostaw komentarz