Szlachetna wełna – kaszmir

przez Monika Grzybek

Zastanawiasz się, w czym tkwi tajemnica miękkości kaszmiru? Jak jest pozyskiwany ten szczególny rodzaj wełny? Gdzie żyją kozy kaszmirskie, którym zawdzięczamy miękkie sweterki i szaliki? Dlaczego produkty z kaszmiru wyróżniają się wyższą ceną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Dowiesz się też, dlaczego tak bardzo lubimy kaszmir. Zapraszamy do lektury :)

Skąd pochodzi kaszmir?

Kaszmir to szczególny rodzaj wełny pozyskiwany od zwierząt zwanych kozami kaszmirskimi. Kozy te spotkać można jedynie w najmroźniejszych rejonach świata. Zdecydowana większość globalnej produkcji tej tkaniny ma miejsce w Mongolii Wewnętrznej, choć hodowla tych zwierząt odbywa się również na zboczach Himalajów. Kozy kaszmirskie charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością nawet w ekstremalnych warunkach. Dzięki pogodowym wyzwaniom ich sierść wytwarza puchową warstwę. Przedsiębiorcy z całego świata wielokrotnie próbowali i dokładali wszelkich starań, by pozyskać kaszmir, hodując kozy w różnych mniej wymagających miejscach, jednak bez skutku. Właśnie dlatego materiał ten jest tak niepowtarzalny. Ponadto, pozyskiwanie sierści tych zwierząt również nie należy do najprostszych czynności. W przeciwieństwie do pozyskiwania wełny owczej, w przypadku kaszmirskich kóz proces ten nie polega na strzyżeniu. Kozy gubią swoje włosy w cieplejszej porze, a następnie sierść jest wyczesywana i zbierana ręcznie. Taka praca jest niezwykle mozolna i – niestety – mało wydajna, ponieważ na uszycie jednego kaszmirowego sweterka lub długiego szala potrzeba sierści z pięciu lub sześciu kóz. Pracochłonny i skomplikowany proces pozyskiwania kaszmiru sprawia, że ten rodzaj wełny jest tak drogocenny.

Zalety kaszmiru

Kaszmir to szczególny rodzaj wełny, który posiada mnóstwo zalet. Przede wszystkim, kaszmir odznacza się dużą sprężystością i elastycznością. Dzięki temu produkty idealnie układają się na ciele, a dodatkowo nie gniotą się ani nie ulegają rozciągnięciu. Wełna kaszmirowa nie gryzie, a więc jest bardzo sprzyjająca dla osób o wrażliwej skórze. Ponadto, tkanina jest lekka i przewiewna, a mimo to daje dużo ciepła, grzejąc lepiej niż wełna owcza. Materiał, dzięki swym higroskopijnym cechom, absorbuje parę wodną i szybko oddaje ją na zewnątrz, więc skóra nie poci się. Poza tym, materiał nie pochłania zapachów oraz jest mało podatny na brud, a więc dużo łatwiej pozbyć się plam.

Jak dbać o produkty z kaszmiru?

Kaszmir najlepiej prać ręcznie, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że materiał nie ulegnie zniszczeniu. Jeżeli jednak wolisz poddać swoje kaszmirowe ubranie praniu w pralce, koniecznie ustaw odpowiedni, delikatny program. Ubrania przewróć na lewą stronę i wypierz w maksymalnie 30 stopniach. Zalecamy nie wlewać płynu do płukania, gdyż oblepia on włókna i może uszkodzić delikatny materiał. Pamiętej, że często użytkowany kaszmir ma skłonności do mechacenia się, więc warto wyposażyć się w specjalną golarkę do ubrań, która delikatnie usunie tworzące się na powierzchni ubrań kuleczki. Poza tym, swetrów z kaszmiru lepiej nie przechowywać na wieszakach, gdyż mogą ulec odkształceniu. Lepiej położyć je na półce, a do szafy włożyć zapachowe woreczki, by chronić ubrania przed molami.

Jeśli poszukujesz modnych i wygodnych ubrań z drogocennego kaszmiru, koniecznie odwiedź Balladine. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór damskiej odzieży od polskich producentów, wyprodukowanej z najwyższej jakości materiałów. Zapraszamy!

Zostaw komentarz