Trend botaniczny

przez Balladine

Po erze chłodnego minimalizmu przyszedł czas na powrót do natury i bogate organiczne wzory. Co więcej, kolorem roku 2017 jest zieleń. W takim kontekście nie ma wyboru – trzeba polubić botaniczne trendy.

Botanicznie we wnętrzu

Moda na botaniczne wzory najpierw zagościła w świecie wnętrz. Grafiki rodem z botanicznych i zoologicznych podręczników zyskały popularność już kilka lat temu, później przyszła kolej na powrót do liściastych tapet. Następne w kolejce były poszewki na poduszki i obicia z realistycznymi printami liści. Coraz popularniejsze są też domowe dżungle, w których nie może zabraknąć dużej donicy z palmą, krotonem, monsterą dziurawą, filodendronem czy Platycerium (to roślina o liściach przypominających łosie rogi). Modnie jest też mieć w salonie drzewko z regionu Morza Śródziemnego, np. oliwne lub figowe.

2017_05_12_trend_botaniczny_02

Moda inspirowana przyrodą

Na wybiegach zieleń można oglądać niemal w każdym głębokim odcieniu, nie tylko trawiastym (kolor roku 2017), ale także zgniłym oraz khaki. Jeśli chodzi o printy, szczególnie modne są motywy liści – te nie muszą być nawet zielone, mogą być czarne, a nawet różowe.  Wzory oparte na charakterystycznym kształcie liści monstery rozkochały w sobie m.in. Karla Lagerfelda z domu mody Chanel oraz Marca Jacobsa. Przyrodnicze tematy na sezon wiosna-lato 2017 proponuje też Max Mara. Na wielu ubraniach tej marki królują liście palm, a nawet lemury.

2017_05_12_trend_botaniczny_01Kolekcja wiosna 2017: 1. i 2. Max Mara 3. Marc Jacobs 4. i 5. Chanel Resort.
Zdjęcia z pokazów pochodzą ze strony vogue.com

Polskie firmy odzieżowe też inspirują się światem natury. Egzotyczne motywy roślinne można znaleźć w kolekcjach kilku brandów. Bialcon oferuje ozdobione liściastymi wzorami sukienki – jedna przyciąga oko różem, druga jest bardziej stonowana (wpisuje się w modę na khaki). Natomiast palmowe liście jak z kolekcji Marca Jacobsa można znaleźć w kolekcji Potis  & Verso. Z kolei Muso proponuje bomberkę, która przywodzi na myśl bogactwo hinduskiego wzornictwa i zwrotnikowej przyrody.

2017_05_12_trend_botaniczny_031. Sukienka Bialcon >> 2. Sukienka Bialcon >> 3. Sukienka Potis & Verso >> 4. Żakiet Mũso >>

Dżungla na paznokciach

Tropikalnych motywów roślinnych nie mogło zabraknąć również w trendach manicure. Modnie jest ozdobić paznokcie wzorem z liści egzotycznych roślin (palm, monster, bananowców) lub pustynnymi kaktusami.  Nie da się ukryć, że tak misterne wzory można już nazwać sztuką. Natomiast totalną sztuką jest manicure z żywymi sukulentami przyklejonymi do płytki paznokcia. Australijska artystka Roz Borg wykorzystuje prawdziwe rośliny, które przykleja do tipsów. Ponieważ klej jest organiczny, sukulenty mogą na nim rosnąć, aż do wyczerpania składników odżywczych.

2017_05_12_trend_botaniczny_04
Żaden inny sezon nie sprzyja botanicznej modzie tak jak wiosna i lato. Dlatego czas odważyć się i skorzystać z bogactwa designu inspirowanego naturą. Na początek wystarczy sukienka w liście, a potem, kto wie… może roślinny manicure w 3D.

Zostaw komentarz