W stylu Sylvii, królowej Szwecji

przez Balladine

Aktualna królowa Szwecji Silvia Renate Sommerlath urodziła się w Niemczech, ale dorastała w Brazylii w São Paulo. Właśnie tam rodzina Sommerlathów przeniosła się po zakończeniu drugiej wojny światowej. W 1957 rodzina wróciła do Niemiec. Swojego małżonka – aktualnego króla Szwecji Karola XVI Gustawa – poznała w 1972 na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, gdzie pracowała jako hostessa. 4 lata później para wzięła ślub. Mają troje dzieci oraz pięcioro wnucząt.Królową została w wieku 33 lat. Koronacja odbyła się 19 czerwca 1976 roku.

2017_09_12_w_stylu_sylvii_krolowej_szwecji_01

Królewskie kostiumy

Kostiumy determinują styl wielu kobiet na najwyższych szczeblach władzy. Dotyczy to także tych koronowanych. Królowa Silvia widywana była w garsonkach z żakietami różnego typu. Najbardziej lubi te francuskie – jednorzędowe z klasycznymi klapami kołnierza. Znacznie rzadziej zakłada żakiety pudełkowe (prostokątne, dość krótkie, bez kołnierza lub ze stójką), kojarzone ze stylem Chanel. Być może dlatego, że po taki fason często sięgała Jackie Kennedy. Sylvię z Jackie łączy ten sam typ urody – drobna śniada brunetka z ciemną oprawą oczu. A przecież każda kobieta chce mieć własny styl i być jedyna w swoim rodzaju.

2017_09_12_w_stylu_sylvii_krolowej_szwecji_02

Zamiast klasycznego kompletu

Jeśli nie komplet, to co? Królowa Szwecji często zakłada sukienki garsonkowe. Są godnym zastępstwem kostiumów i idealnie sprawdzają się w formalnych okolicznościach. Aby sukienka nie wymagała żakietu, musi mieć długie rękawy (przynajmniej ¾) i raczej nie powinna zwracać uwagi głębokim dekoltem (te z dekoltem są często bardziej wieczorowe). Sam w sobie żakiet też nie musi wyglądać biznesowo. Może być np. koronkowy. Królewskim zamiennikiem dla kostiumów są też sukienki płaszczowe, które świetnie sprawdzają się w chłodne dni.

2017_09_12_w_stylu_sylvii_krolowej_szwecji_03

Suknie wieczorowe i sukienki koktajlowe

Królowa Szwecji ma wiele okazji do tego, by zakładać wspaniałe suknie. To nie tylko oficjalne przyjęcia na dworze, ale także np. uroczystość wręczenia Nagród Nobla, która odbywa się w Sztokholmie co roku 10 grudnia. W 2013 roku Silvia zachwyciła wszystkich przepiękną czerwoną kreacją z falbanami na dole i mieniącą się perełkami górą. Czerwoną koronową suknię założyła rok później na kolację dla laureatów Nagrody Nobla. Natomiast na ślub młodszej córki wybrała się w koronkowej, a do tego wyszywanej cekinami dwuczęściowej sukni (taką kreację można założyć na ślub pod warunkiem, że przyjęcie będzie bardzo wystawne… wręcz królewskie). W tym samym stroju wystąpiła też na otwarciu Bayreuth Festival 2017 (to słynny niemiecki festiwal muzyczny poświęcony dziełom Ryszarda Wagnera).

2017_09_12_w_stylu_sylvii_krolowej_szwecji_04

W stylu szwedzkiej królowej

Królowa Silvia ma swój styl, który występuje w dwóch wariantach – stonowanym i eleganckim oraz barwnym i kobiecym. Bez wątpienia przepada za kostiumami i garsonkami, zwłaszcza tymi, do których może założyć francuski żakiet. Ponieważ ma proporcjonalną sylwetkę, każdy fason będzie na niej dobrze leżał. Z reguły wybiera ołówkowe doły. Te rozkloszowane wchodzą w grę w zasadzie jedynie w okolicznościach wieczorowych. Bardzo rzadko ubiera się na czarno. Preferuje czerwień, granat i biel. Z pastelowych kolorów wybiera błękit, fiolet i beż.

2017_09_12_w_stylu_sylvii_krolowej_szwecji_05Dwurzędowy żakiet Firemove >> Beżowy komplet Paola Collection >> Żakiet z różowymi lamówkami Topsi >>

Na szczególne okazje zakłada stroje, które swoim designem, w mniejszym lub większym stopniu, wpisują się w styl glamour. Glamour w wydaniu królowej Silvii przejawia się głównie w koronkach, ale także połysku. W ofertach polskich marek znaleźliśmy kilka propozycji, które mogłyby zaistnieć w królewskiej garderobie. Są wśród nich dwukolorowa sukienka z koronką Bialcon, komplet z nakładaną koronkową górą Paola Collection oraz ażurowy płaszcz Patrizia Aryton.

2017_09_12_w_stylu_sylvii_krolowej_szwecji_06Sukienka ze złota koronką Bialcon >> Różowa sukienka z nakładaną górą Paola Collection >> Płaszcz Patrizia Aryton >>

Na  wielkie przyjęcia Silvia Renate Sommerlath ubiera się w efektowne, zmysłowe i kobiece kreacje. Zdecydowanie w jej stylu jest długa rozkloszowana czerwona suknia marki L’ame de Femme. Przychylnym okiem spojrzałaby również na koronkowe sukienki koktajlowe Far Far Fashion oraz Semper. Świetnie sprawdziłyby się choćby przy takich okazjach jak jubileusz Klubu Szwedzkiego czy elegancka kolacja w Pałacu Elizejskim podczas oficjalnej wizyty we Francji.

2017_09_12_w_stylu_sylvii_krolowej_szwecji_07Suknia maxi L’ame de Femme >> Granatowa sukienka Far Far Fashion >> Czerwona sukienka Semper >>

Wszystkie stroje polskich marek, które przedstawiliśmy w tym artykule, pochodzą z oferty Balladine.com. Dzięki nim każda polska dama może ubierać się jak królowa Szwecji Silvia – efektownie, kobieco i z klasą.

Zostaw komentarz