Wełna w roli głównej – rodzaje i właściwości

przez Balladine

Nie gniecie się, niesamowicie ogrzewa i pozwala skórze oddychać – to tylko niektóre zalety wełny. To jedno z najpopularniejszych włókien stosowanych w modzie. Jest ponadczasowe i zawsze na topie! Wełna kojarzy się przede wszystkim z ciepłymi kolekcjami jesienno-zimowymi, w których królują dzianinowe swetry, płaszcze czy dodatki takie jak szalik i czapka. Współcześnie włókno to możemy spotkać także w sukienkach, spódnicach i marynarkach. Samo słowo wełna oznacza sierść owiec. Wyróżniamy jednak różne rodzaje, np. kozią czy wielbłądzią. Generalnie, jest to włókno bardzo pożądane ze względu na swoje właściwości. Podpowiadamy zatem, które rodzaje najlepiej wybrać i czym się charakteryzują. Jeśli szukasz wełnianych ubrań wysokiej jakości, to koniecznie sprawdź oferty polskich marek dostępnych na balladine.com.

Rodzaje wełny

Wełna to włókno naturalne pochodzenia zwierzęcego pozyskiwane z sierści owiec, lam, kóz, królików czy wielbłądów. Możemy wyróżnić wiele rodzajów tego włókna. Przedstawiamy zatem najbardziej powszechne gatunki:

Wełna owcza

Najpopularniejszą odmianą wełny jest włókno pochodzące od znanej nam owcy domowej. Często producenci tkanin wykorzystują do produkcji wełnę pozyskiwaną w specjalny sposób. Doskonałym przykładem jest Virgin Wool, czyli wełna dziewicza. Oznaczeniem Virgin Wool sygnowane są wyroby, w których skład wchodzi co najmniej 30 % wełny pochodzącej z pierwszego strzyżenia jagniąt. Dzięki wełnie dziewiczej tkaniny zyskują niezwykłą delikatność. Owcze runo zawiera w sobie cenną lanolinę nazywaną zwierzęcym woskiem, składającą się z estrów kwasów tłuszczowych i steroli. Owcze runo posiada doskonałe właściwości lecznicze i oczyszczające. Nie wchłania potu, lecz wydala go na zewnątrz.

Szmizjerka z wełny GaPa Fashion >> Płaszcz z wełny Patrizia Aryton >> Kamizelka z wełny Vito Vergelis >>

Wełna merino

Niezwykle cennym gatunkiem wełny jest włókno pozyskiwane z owiec rasy merynos. Charakteryzuje się wysoką jakością, gdyż jest elastyczne i wytrzymałe. Merino w dotyku jest bardzo miękka, puszysta, a ubrania wykonane z niej “nie gryzą”. Uznawana jest również za wełnę klasy premium. Tkanina ta posiada doskonałe właściwości przepuszczania powietrza i ogrzewania. Bakteriostatyczność i naturalne pochodzenie merino sprawiają, że odzież z tej wełny może być używana przez alergików. Ten rodzaj wełny chłodzi latem i grzeje zimą, świetnie odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu ciało pozostaje suche. Warto podkreślić, że wełna merynosów ma dużą zawartość naturalnych tłuszczów, dlatego brudzi się trudniej, a ewentualne zabrudzenia możemy łatwo usunąć.

Bluzka Patrizia Aryton >> Sweter Far Far Fashion >> Sukienka Kossmann >>

Kaszmir

Włókno włosowe wykorzystywane do produkcji kaszmiru pochodzi od kóz kaszmirskich, które żyją głównie w Mongolii i Himalajach. Jest to jeden z najdroższych surowców premium wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym. Jednak kaszmir jest wyjątkowy nie tylko ze względu na wszystkie pracochłonne zabiegi związane z jego pozyskaniem, lecz przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. Materiał ten jest niezwykle sprężysty i elastyczny, więc nie tylko pięknie się układa, ale szybko powraca do swojej pierwotnej formy i nie gniecie się. Co więcej, świetnie absorbuje parę wodną, niemal natychmiast odprowadzając ją na zewnątrz, ale jednocześnie jego powierzchnia nie wchłania wody, co znaczy, że szybko schnie. Warto wspomnieć, że kaszmir nie pochłania zapachów i jest odporny na brud – dzięki samoregulującym funkcjom czyszczącym zapachy i brud “nie trzymają się“ wełny. Tkanina ta chroni przed zimnem i przed gorącem, ponieważ luźno połączone, kędzierzawe włókna wełny idealnie magazynują powietrze oraz ciepło wytwarzane przez ludzkie ciało.

Bluzka Patrizia Aryton >> Płaszcz Patrizia Aryton >> Golf L’ame de Femme >>

Alpaka

Alpaka to wełna błyszcząca, lekka, gładka lub w podłużne pasy, powstała z okrywy włosowej lam. Zwierzęta te pochodzą z górskich szczytów And znajdujących się w Ameryce Południowe i strzyżone są co dwa lata. Włókno alpaki jest niezwykle cienkie, zaliczane do grupy włókien specjalnych. Ma wspaniałe właściwości termoizolacyjne, grzeje dużo lepiej niż wełna owcza, a przy tym jest od niej kilkakrotnie lżejsze. Dobrą informacją dla alergików czy też astmatyków jest to, że wełna alpaki nie uczula. Dzięki niskiej zawartości lanoliny (wosku zwierzęcego) jest odporna na zabrudzenia i nie rozwijają się w niej roztocza, a do jej produkcji i konserwacji nie stosuje się chemii.

Płaszcz Patrizia Aryton >> Kurtka Vito Vergelis >> Krótki płaszcz Patrizia Aryton >>

Zalety wełny

Wełniane ubrania są cenione przez nas przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Nie bez powodu, gdyż znakomicie ochraniają ciało przed zimnem. Wełna bardzo dobrze izoluje ciało przed niskimi temperaturami, ale także bardzo dobrze odprowadza wilgoć – to sprawia, że jest doskonałym włóknem nie tylko jesienią czy zimą, ale także w czasie największych upałów. Jej włókna są niezwykle sprężyste, co sprawia, że tkaniny nie są podatne na zagniecenia w takim stopniu jak np. bawełna. Swetry wełniane właściwie nie wymagają prasowania! Warto podkreślić, że wełna jest odporna na szybkie pochłanianie zapachów. Naturalna budowa włókien (łuskowatość) sprawia, że ulegają one do pewnego stopnia samooczyszczaniu. Oznacza to, że odzież wełniana nie wymaga tak częstego prania czy czyszczenia jak np. bawełniana, która bardzo szybko chłonie zapachy, kurz i inne zabrudzenia. Ubrania z wełną są niezwykle wytrzymałe, nie ulegają deformacji, a odpowiednio prane – mogą nam posłużyć przez wiele lat.

Zostaw komentarz