Wełna z alpaki

przez Monika Grzybek

Wełna z alpaki – idealna tkanina na Twój zimowy płaszcz

Płaszcz to podstawowy element garderoby w najchłodniejszych miesiącach roku. Niestety, czasami trudno jest znaleźć odpowiedni model, który ochroni nas przed mroźną i wietrzną pogodą, będzie wykonany z doskonałej jakości materiału i przypadnie nam do gustu pod względem wizualnym. W wielu sklepach można znaleźć płaszcze ze sztucznych materiałów, które nas nie ogrzeją, spowodują za to, że nasza skóra nie będzie mogła oddychać. Na szczęście, coraz większą popularność wśród kobiet, które cenią sobie ciepło i komfort, zyskuje wełna z alpaki. Ten wyjątkowy rodzaj wełny ma same zalety, jest więc doskonałym wyborem dla naprawdę wymagających osób. Najpiękniejsze modele płaszczy z alpaki znajdziesz, jak zawsze, w Balladine – najlepszym sklepie z modą damską.

Szczególne cechy wełny z alpaki

Po pierwsze, wełna z alpaki jest zdecydowanie cieplejsza niż wełna owcza. Alpaka wyróżnia się także dużą wytrzymałością, a wszystko dzięki mniejszej zawartości lanoliny. Ponadto, wełna ta –  w porównaniu z wełną owczą – jest również bardziej odporna na brud i nie odbarwia się pod wpływem intensywnych promieni słonecznych. Wełna z alpaki jest hipoalergiczna, a więc idealna dla osób ze skłonnościami do podrażnień skórnych. Niestety, alpaka to zwierzę, które każdego roku może dostarczyć wełnę w ilości ledwie wystarczającej na wyprodukowanie jednego swetra. Właśnie dlatego, jedwabiście lśniące włosie z alpaki jest jednym z najszlachetniejszych materiałów, a same produkty z wełny alpaki wyróżniają się na rynku wyższą ceną. Jednak cena ta jest absolutnie adekwatna do jakości, warto więc zainwestować w ubrania, które posłużą nam przez wiele sezonów.

Jak prać ubrania z alpaki?

Wiadomo nie od dziś, że ubrania z wełny wymagają szczególnego traktowania. Aby nasza odzież nie odkształcała się, nie kurczyła albo nie rozciągała, należy przestrzegać wszelkich zaleceń producenta, zwłaszcza tych dotyczących prania. Po pierwsze, w przypadku tak delikatnej tkaniny, jaką jest wełna z alpaki, zalecane jest pranie ręczne. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni, gdyż wełna ta ma skłonność do filcowania się. Do prania lepiej nie używać płynów, w skład których wchodzi lanolina. Jej duża ilość prowadzi do oblepiania włókien, co zmienia strukturę ubrań. Podczas samego procesu prania nie należy mocno pocierać tkaniny, a jedynie delikatnie wygniatać ją, szczególnie w miejscach gdzie mógł osadzić się brud. Suszenie powinno odbywać się na leżąco, by nie odkształcić ubrań. Trzymając się powyższych wskazówek, zyskasz pewność, że Twoja odzież z wełny będzie w doskonałym stanie przez wiele sezonów.

Zostaw komentarz