Wiskoza – nowa bawełna. Poznaj zalety.

przez Monika Grzybek

Wiskoza – nowa bawełna, czyli dlaczego warto nosić ubrania z wiskozy?

Aby nasz wygląd był schludny i robił dobre wrażenie, należy zwracać uwagę na wiele czynników. Kreując własną garderobę, bierzemy pod uwagę fasony dobre dla sylwetki i kolory odpowiednie do naszej karnacji. Jednakże należy pamiętać, że to materiał, z którego wykonane są nasze ubrania, będzie miał największy wpływ na wygląd i jakość stroju. Jedną z często stosowanych tkanin jest wiskoza – nowa bawełna. Jest polecana zarówno do produkcji eleganckich kompletów, jak i sukienek na co dzień. Poznaj bliżej charakterystykę tej tkaniny i przekonaj się, że to świetny wybór do Twoich stylizacji.

Czym jest wiskoza i skąd jest pozyskiwana?

Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca. Wiskoza jest włóknem sztucznym produkowanym z surowców naturalnych. Powstaje z celulozy, pochodzącej z różnych rodzajów drzew. Ciężko uwierzyć, że dęby, buki czy sosny, które mijamy podczas spaceru w lesie, mogą być podstawą do stworzenia naszej ulubionej bluzki lub swetra. A jednak! Pobierany surowiec jest poddawany wieloetapowym procesom technologicznym o skomplikowanym charakterze. Używane są do tego różne chemikalia, co powoduje, że wiskoza jest postrzegana zarówno jako materiał naturalny, jak i sztuczny. Proces tej produkcji umożliwia dowolne modyfikacje, dlatego produkty z wiskozy mogą różnić się elastycznością i miękkością. Warto zwrócić uwagę, że wiskoza jest swego rodzaju odpowiednikiem jedwabiu i często na pierwszy rzut oka ciężko ją odróżnić.

Wszystko o zaletach wiskozy

Lista zalet tej tkaniny jest długa i skutkuje dużą popularnością produktów z wiskozy. Sama wiskoza charakteryzuje się wysokim połyskiem, więc zawsze dobrze prezentuje się na wizytowych ubraniach. Ponadto, jest bardzo miękka i ładnie się barwi. Dodatkowym atutem w jej użytkowaniu jest to, że się nie elektryzuje i jest wysoce higroskopijna. Swoimi właściwościami wiskoza przypomina bawełnę i również podobnie sprawdza się w praniu. Ten typ tkaniny jest również bardzo przewiewny i przyjazny dla skóry. Osoby ze skórą o dużej drażliwości z pewnością będą zadowolone z tego wyboru. Dzięki powyższym cechom wiskoza jest idealnym materiałem na ciepłe dni, dając każdej kobiecie dużo komfortu. Inną ważną właściwością wiskozy jest to, że świetnie sprawdza się jako domieszka do innych włókien, takich jak jedwab, wełna czy terylen. Dzięki temu sprawia, że sztuczne lub szorstkie materiały stają się miękkie i bardziej oddychające.

Jak dbać o ubrania z wiskozy?

Wiskoza jako delikatny materiał może ulec pewnemu zniszczeniu podczas nieumiejętnego prania czy suszenia. Dlatego warto znać podstawowe informacje dotyczące dbania o ten produkt. Jeżeli chodzi o pranie, należy pamiętać o niskiej odporności wiskozy na rozciąganie, zwłaszcza w procesie czyszczenia na mokro. Stąd pranie powinno odbyć się w nie więcej niż 40 stopniach oraz należy unikać nastawiania wysokiego wirowania. Ponadto, podczas wywieszania wiskozowego prania należy traktować je delikatnie i nie rozciągać, by również wtedy materiał nie uległ deformacji. Podczas prasowania możesz wywrócić produkt na drugą stronę, gdyż niektóre artykuły odzieżowe mają skłonność do świecenia. Przestrzegając tych zasad, Twoje ubranie będzie zawsze wyglądać jak nowe, a Ty będziesz czuć się pięknie i świeżo.

Jeśli poszukujesz modnych i wygodnych ubrań z wiskozy, koniecznie odwiedź Balladine. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór najpiękniejszych produktów od znanych i cenionych polskich projektantów. Zapraszamy!

2 komentarze

Magdalena 2 sierpnia 2019 - 13:37

Ja powoli przekonuję się do wiskozy, ale muszę przyznać, że nie tak łatwo dostać ubrania z tego materiału.

Reply
Kornelia 27 września 2019 - 15:49

ja bardzo lubię wiskozę! Zazwyczaj stawiam na bluzki z tego materiału, bo w nich dobrze czuję się na co dzień :) moim ostatnim zakupem jest …
Dzięki takim artykułom dowiedziałam się jak dbać o ubrania z wiskozy i zawsze czytam je z chęcią :))

Reply

Zostaw komentarz