Piękny wygląd to nie tylko ładna sukienka, ale też piękna cera. Wpływ na nią mają geny, środowisko zewnętrzne i pielęgnacja. O ile na pierwsze czynniki nie mamy wpływu, o tyle to, jak pielęgnujemy skórę, zależy tylko od nas. Co zrobić, by poprawić kondycję skóry i na dłużej zachować świeży wygląd?
Sen to najlepsze lekarstwo
Zmęczenie i brak snu nie niszczą skóry tak jak solarium, ale nie można ich bagatelizować. W czasie nocnego wypoczynku komórki uruchamiają naturalne procesy naprawcze, goją się mikrouszkodzenia, poprawia się sprężystość skóry. Następuje regeneracja. Potwierdzają to badania, w których udowodniono, że skóra osób z dysfunkcjami snu szybciej się starzeje i wolniej regeneruje po kontakcie np. z promieniowaniem UV, czyli po opalaniu. Skóra kobiet sypiających mniej niż 6 godzin na dobę ma więcej zmarszczek, przebarwień i jest mniej elastyczna.
Nie truj się!
To, co wpada do żołądka, wychodzi na twarzy. Zbyt wiele tłuszczu zwierzęcego może objawić się wypryskami, ale też złogami cholesterolowymi. Nadmiar cukru to prosta droga do trądziku. Co więcej, według chemików Estēe Lauder cukry odpowiadają za 40-50% objawów starzenia się skóry, a im wyższe stężenie cukru we krwi, tym szybciej ten proces zachodzi. Niekorzystnie na skórę wpływa też kofeina, teina, alkohol oraz sól. Ta ostatnia wzmaga wydzielanie sebum i zwiększa ryzyko stanów zapalnych skóry.
Dieta dla skóry
Skóra lubi warzywa, owoce i ryby. Jeśli chcesz szybko poprawić kondycję skóry (zwłaszcza jej nawilżenie i jędrność), zrezygnuj z chipsów i fast foodów na rzecz witaminy C. I bynajmniej nie oznacza to wcinania cytryny. W grę wchodzą nie tylko wszystkie cytrusy, ale też np. porzeczki i truskawki, a z warzyw: natka pietruszki, jarmuż, szpinak i papryka. Skóra przepada też za witaminą A i β-karotenem, których wysoką zawartością mogą pochwalić się marchew, dynia, melon, morela czy brzoskwinia. Witamina A ukrywa się też m.in. w łososiu i jajkach.
Nawodnienie przede wszystkim
Kondycja skóry, tak jak i innych organów człowieka, zależy w głównej mierze od nawodnienia organizmu. Woda bierze udział w przenoszeniu składników odżywczych do komórek, wspomaga wydalanie toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Poprawia metabolizm i ukrwienie organizmu. Choć sama niczego nie leczy, wzmacnia odporność. Badania wykazały, że picie 1 litra wody mineralnej codziennie przez 42 dni, poprawia nawilżenie skóry o około 14%. W przypadku okresu letniego dawkę płynów należy powiększyć do minimum 2 litrów.
Ważne oczyszczenie
Niemal najistotniejsze w pielęgnacji skóry jest jej systematyczne oczyszczanie. Chodzi tu o dokładne zmywanie makijażu i innych kosmetyków oraz mycie. Im wrażliwsza partia ciała, tym delikatniej należy to robić, np. skórę wokół oczu należy bardzo delikatnie przecierać płatkiem kosmetycznym nasączonym np. w płynie micelarnym, natomiast obszar T można z powodzeniem umyć żelem do twarzy z drobnym peelingiem. Oczyszczanie twarzy warto zakończyć umyciem jej czystą letnią wodą z kilkoma kroplami olejku, który pomoże odbudować powłokę lipidową skóry. Twarz należy wytrzeć czystym, świeżym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla niej lub ręcznikiem papierowym.
Dobrze dobrany krem
Gdy skóra jest już oczyszczona, warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki odżywiające i nawilżające. Tu nie ma złotej rady, ponieważ każdy rodzaj skóry wymaga innej pielęgnacji, w grę wchodzą też czynniki środowiskowe (np. czy w ciągu dnia spędzasz dużo czasu na słońcu, a może w chłodni, w biurze masz klimatyzację, chodzisz na basen itd.). W kwestii kremu najlepiej poradzić się doświadczonej kosmetolożki lub dermatologa. Ogólnie najbardziej odżywcze będę kremy z proteinami, lipidami, ceramidami i witaminami. Na dzień koniecznie należy stosować krem z filtrem UVA i UVB.
Aplikacja
Przy aplikacji kremu tak jak w przypadku oczyszczania, ważne jest nie tylko co, ale i jak. O ile skórę na udach można po prostu posmarować i oklepać dłonią, o tyle skóra twarzy powinna być traktowana delikatniej. Nałożony na opuszki palców kosmetyk trzeba delikatnie wklepać – nie trzeć i nie rozciągać kremu na większej powierzchni.
Dobrze jest ustanowić codzienny pielęgnacyjny rytuał – najlepiej tuż przed położeniem się do łóżka wypić przynajmniej pół szklanki wody, oczyścić skórę, przemyć ją, osuszyć i nawilżyć kremem. Rezultaty powinny być widoczne po około 6 tygodniach. Zdrowa dieta, odpowiednie kosmetyki i żelazna konsekwencja to najlepszy przepis na promienną cerę.