American dream po fińsku
Zadaniem wystawy jest odpowiedź na pytanie w jaki sposób rozwój fińskiego społeczeństwa przekładał się na modę. Najważniejsze wydarzenia jakie mieli na myśli twórcy wystawy to bliskość Związku Radzieckiego i niespodziewany boom gospodarczy, dzięki któremu Finlandia należy teraz do najbogatszych, europejskich krajów. Całość podzielono na następujące części: tradycja ludowa, globalizacja, myśl inżynieryjna, milenium, modernizm, zmiana, gospodarczy boom, zima.
Skandynawski minimalizm
Zaprezentowane na wystawie projekty mają wiele wspólnego ze skandynawskim stylem projektowania wnętrz. Są proste, funkcjonalne i pozbawione zbędnych detali. Za sprawą sukcesu marki Marimekko strategia ta stała się popularna w całej Europie. Wizytówką marki jest słynny, kolorowy wzór w maki i naturalne materiały (len, bawełna). Armi Ratia – założycielka marki twierdziła, że zależy jej na produkowaniu ubrań tak prostych, jak to tylko możliwe. Minimalistyczny krój zastępowały kolorowe wzory, których pożądały wszystkie kobiety powojennej Europy.
Potrzeba matką wynalazków
Niezwykle interesującym fragmentem wystawy jest także część poświęcona fińskiej zimie. Surowe i mało przyjazne warunki pogodowe inspirowały do bardzo innowacyjnych rozwiązań poczynając od klasycznej wełny kończąc na polarach i puchowych kurtkach. Na przykładzie pokazanych projektów widać, że ekstremalne warunki z jakimi zmaga się projektant nie muszą być żadnym ograniczeniem. Wręcz przeciwnie, jak nic innego pobudzają kreatywność.
Na wystawie znalazły się ubrania twórców i marek takich jak: Achilles Ion Gabriel, Ivana Helsinki, Jasmine Julin-Aro, Makia, Marimekko, Plastic Pony i Vuokko. Będzie można je oglądać jeszcze do 20 września.
źródło zdjęć: arterritory.com, artandbranding.blogspot.com, poshbrokebored.com