Wystawa mody fińskiej w Design Museum w Helsinkach

przez Balladine

American dream po fińsku

Zadaniem wystawy jest odpowiedź na pytanie w jaki sposób rozwój fińskiego społeczeństwa przekładał się na modę. Najważniejsze wydarzenia jakie mieli na myśli twórcy wystawy to bliskość Związku Radzieckiego i niespodziewany boom gospodarczy, dzięki któremu Finlandia należy teraz do najbogatszych, europejskich krajów. Całość podzielono na następujące części: tradycja ludowa, globalizacja, myśl inżynieryjna, milenium, modernizm, zmiana, gospodarczy boom, zima.

wystawa_mody_finskiej_w_design_museum_w_helsinkach

Skandynawski minimalizm

Zaprezentowane na wystawie projekty mają wiele wspólnego ze skandynawskim stylem projektowania wnętrz. Są proste, funkcjonalne i pozbawione zbędnych detali. Za sprawą sukcesu marki Marimekko strategia ta stała się popularna w całej Europie. Wizytówką marki jest słynny, kolorowy wzór w maki i naturalne materiały (len, bawełna). Armi Ratia – założycielka marki twierdziła, że zależy jej na produkowaniu ubrań tak prostych, jak to tylko możliwe. Minimalistyczny krój zastępowały kolorowe wzory, których pożądały wszystkie kobiety powojennej Europy.

wystawa_mody_finskiej_w_design_museum_w_helsinkach_2

Potrzeba matką wynalazków

Niezwykle interesującym fragmentem wystawy jest także część poświęcona fińskiej zimie. Surowe i mało przyjazne warunki pogodowe inspirowały do bardzo innowacyjnych rozwiązań poczynając od klasycznej wełny kończąc na polarach i puchowych kurtkach. Na przykładzie pokazanych projektów widać, że ekstremalne warunki z jakimi zmaga się projektant nie muszą być żadnym ograniczeniem. Wręcz przeciwnie, jak nic innego pobudzają kreatywność.

wystawa_mody_finskiej_w_design_museum_w_helsinkach_3

Na wystawie znalazły się ubrania twórców i marek takich jak: Achilles Ion Gabriel, Ivana Helsinki, Jasmine Julin-Aro, Makia, Marimekko, Plastic Pony i Vuokko. Będzie można je oglądać jeszcze do 20 września.

źródło zdjęć: arterritory.com, artandbranding.blogspot.com, poshbrokebored.com

Zostaw komentarz