Co jeść w pracy? Przede wszystkim witaminy!

przez Balladine

Przez żołądek do szczęścia

Czy wiesz, że niektóre produkty pobudzają wydzielanie w organizmie endorfin, hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie szczęścia? Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak łatwo możesz właściwą dietą wprawić się w dobry nastrój. Do pracy zabieraj cytrusy – grejpfruty i pomarańcze – oraz bogate w zdrowe tłuszcze orzechy. Pozwól też sobie czasami na bogatą w antyoksydanty kostkę ciemnej czekolady.

Zjedz coś na koncentrację

Wiosną w pracy często czujemy się rozkojarzone. Kiedy za oknem świeci słońce, łatwo odpłynąć myślami w stronę wakacyjnego urlopu. Pomóc w zachowaniu skupienia i wysokiej wydajności mogą witaminy z grupy B, które warto regularnie dostarczać organizmowi. Produkty bogate w te witaminy to m.in. orzechy, sałata, szpinak, zboża, marchew i sery.

Produkty, które nie tuczą

Wiosną dbamy o linię. Jednak każdą dietę trzeba stosować przemyślanie. Warto wybierać produkty, które nie przysporzą kolejnych kilogramów i równocześnie pozytywnie wpłyną na organizm. Bez obaw możesz jeść cytrusy, jabłka i świeże ananasy. Odchudzanie wspomogą też zielona i czerwona herbata.
Unikaj natomiast produktów z linii light, które, choć rzeczywiście mają mniej kalorii od tych tradycyjnych, zazwyczaj są od nich mniej zdrowe – często zawierają dużo substancji chemicznych i wypełniaczy.

Zostaw komentarz