Czy wypada iść na wesele w czarnej sukience? Za i przeciw

przez Balladine

Jak się ubrać na wesele? W przypadku pań nasuwa się jedna odpowiedź – sukienka. Do wyboru mnóstwo krojów, wzorów i kolorów, a największą popularnością cieszą się odcienie pastelowe. Coraz częściej jednak do modnej palety barwnej na wesela wkracza czerń. I tu pojawiają się wątpliwości – czy można iść w czarnej sukience na wesele? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czarna sukienka na wesele, czyli klasyczna elegancja

Czerń kojarzy się z klasyczną elegancją. To uniwersalna barwa, do której pasują wszystkie pozostałe kolory. Kariera czerni w modzie to spora zasługa Coco Chanel. Francuska projektantka wylansowała wiele kreacji, w tym kultową małą czarną. Średnia sukienka o prostym kroju szybko zdobyła szerokie uznanie, a co ważne, nie zmieniło się to do dziś. Mała czarna jest zarówno minimalistyczna, jak i elegancka oraz bardzo uniwersalna. Zależnie od dodatków sprawdza się na różnorodne okazje. Nic zatem dziwnego, że małe czarne to także coraz chętniej wybierane sukienki na wesele. Najciekawsze stroje damskie, w tym modne sukienki, znajdziesz w ofercie Balladine.com. Zajrzyj również do sklepu stacjonarnego przy ulicy Świętokrzyskiej – największego showroomu z markami modowymi w centrum Warszawy.

Sukienka Mũso >> Sukienka Aldona >> Sukienka Firemove >>

Czarna sukienka na wesele – za

Czy wypada iść na wesele w czarnej sukience? Zwolennicy tego rozwiązania zwracają uwagę na klasyczną elegancję takiego stroju. Wystarczy odrobina dodatków w innym kolorze, by nadać mu bankietowy, a przy tym szykowny charakter. Czarna sukienka długości midi przyda się zresztą także na inne okazje – nie będzie więc to zakup jednorazowy. Choć tradycyjnie czerń kojarzy się z żałobą, współczesna moda wyraźnie odchodzi od tej symboliki. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by czarne sukienki pojawiały się również na weselach. Pamiętajmy też, że znaczenie czerni jest bardzo umowne. W niektórych kulturach – np. w Chinach – barwa ta kojarzy się ze szczęściem.

Czarna sukienka na wesele – przeciw

Czarna sukienka na wesele ma również swoich przeciwników. Przede wszystkim chodzi o tradycjonalistów i – przeważnie – starsze pokolenie. Przez wieki bowiem zarówno w Polsce, jak i w całej kulturze zachodniej kolor czarny kojarzył się ze smutkiem i żałobą. Stroje w takim kolorze najczęściej zakładało się (i zakłada do tej pory) m.in. na pogrzeby. Można też spotkać się z opinią, że czarna sukienka na wesele przyniesie… pecha parze młodej. Dlatego też powinniśmy zrobić małe rozeznanie, jaka opinia panuje wśród gości weselnych, a zwłaszcza głównych bohaterów wydarzenia. Podobnie jak czerń „zakazanym” kolorem tradycyjnie bywała biel – jako barwa należąca wyłącznie do panny młodej. Jeśli więc nie mamy pewności, czy przypadkiem nie wywołamy sporych kontrowersji, lepiej postawić na sukienkę w innym kolorze. Ewentualnie warto wybierać czarne sukienki z barwnymi wzorami i deseniami – wtedy na pewno nie zostaniemy posądzeni o łamanie dobrych zwyczajów.

Sukienka Aldona >> Sukienka Studio Mody Francoise >> Sukienka Click >>

Czarna sukienka na wesele – savoir-vivre

Savoir-vivre weselny nie jest sprecyzowany, jeśli chodzi o kolor czarny. Właściwie jakiekolwiek kontrowersje wiążą się z niefortunną tradycją, nie zaś uniwersalnymi zasadami dobrego wychowania. Można się powołać tylko na jedną ważną regułę: w ciągu dnia zakładamy jaśniejsze kolory, wieczorem zaś ciemniejsze. Tym bardziej więc gdy wesele odbywa się późną porą, powinniśmy śmielej podchodzić do czarnych sukienek. Zawsze też warto nieco je ożywiać dodatkami w bardziej energetycznych kolorach, takich jak czerwony, pomarańczowy czy różowy.

Mała czarna na wesele

Długa czarna sukienka na wesele z pewnością przyciąga wzrok, a jeśli ma większe wcięcia czy odsłonięte plecy, może być uznana za zbyt wyzywającą. Dlatego o wiele lepiej sprawdza się mała czarna – prosta, elegancka, klasyczna i dobra na każdą okazję. Pamiętaj, by na wesele nie zakładać do niej ciemnych rajstop ani szpilek. O wiele lepsze będą albo ciepłe, stonowane kolory (beż, pudrowy róż, nude), albo też bardziej energetyczne – zwłaszcza czerwień czy pomarańcz. Takim kreacjom dodamy charakteru, dobierając do nich efektowne kopertówki albo małe torebki kuferki. Biżuteria? Świetnie sprawdzi się zarówno srebrna, jak i złota. Z małą czarną doskonale komponuje się klasyczna biżuteria – awangardową możemy zostawić na inną okazję niż wesele.

Sukienka Emoi >> Sukienka Potis & Verso >> Sukienka More’Moi >>

Czarna sukienka na wesele długo była strojem „zakazanym”, jednak współczesna moda to coraz mniejsze przywiązanie do tej niezbyt dobrej tradycji. Dlatego można śmiało stwierdzić, że wypada iść na wesele w czarnej sukience.

Źródła: zdjęcie główne – kolekcja POZA

Zostaw komentarz