Garsonki – 100 lat historii

przez Balladine

Garsonki i emancypacja

Jedną z wielu rzeczy, które zawdzięczamy sufrażystkom są…spódnice. Bez rozdzielenia niewygodnej sukni na dwa elementy, nie powstałaby żadna garsonka. Dzięki potrzebie wygody, wyzwolone Panie mogły zastąpić ciężkie suknie czymś lżejszym i ułatwiającym ruchy. Było to niezwykle istotne szczególnie dla Pań, które musiały się dużo nabiegać. Spódnica i bluzka stały się swoistym uniformem dla urzędniczek i nauczycielek. Do garsonki było coraz bliżej. Wcześniej również znany był taki fason, jednak służył on do jazdy konnej, czy wieczornych spacerów.

Garsonki_001

01. Żakiet De Facto >> 02. Żakiet Click >> 03. Żakiet Click >> 04. Żakiet Metafora >> 05. Żakiet De Facto >>
06. Spódnica De Facto >> 07. Spódnica Click >> 08. Spódnica Click >> 09. Spódnica Metafora >> 10. Spódnica De Facto >>

Oh, ta Coco Chanel!

Znana z zaprojektowania Małej Czarnej i ekskluzywnej linii perfum, Coco Chanel jest również autorką pierwszych kostiumów kobiecych. Zaprojektowane przez nią garsonki wykonane były z dżerseju. Rewolucja polegała nie tylko na nowym kroju, ale też wykorzystaniu materiału wcześniej kojarzonego z bielizną. Coco lansowała styl chłopczycy, takie też były jej garsonki. Składały się z szerokiego żakietu i zwężającej się u dołu spódnicy. Komplet nie posiadał kołnierza i stworzony był z myślą o wygodzie. Sportowa elegancja spodobała się kobietom do tego stopnia, że garsonki opanowały świat mody.

Garsonki_002

Następcy

Po garsonkach Coco Chanel przyszła moda na kolejne fasony. Najwięksi dyktatorzy mody proponowali swoje kroje. Mieliśmy garsonki Gorggio Armaniego, Louisa Vuittona Marca Jacobsa, czy Vivienne Westwood. Z garsonek korzystały największe kobiety świata. Wśród nich należy wymienić Margaret Thatcher, którą trudno byłoby sobie wyobrazić bez garsonki!

Zostaw komentarz