Garsonki i emancypacja
Jedną z wielu rzeczy, które zawdzięczamy sufrażystkom są…spódnice. Bez rozdzielenia niewygodnej sukni na dwa elementy, nie powstałaby żadna garsonka. Dzięki potrzebie wygody, wyzwolone Panie mogły zastąpić ciężkie suknie czymś lżejszym i ułatwiającym ruchy. Było to niezwykle istotne szczególnie dla Pań, które musiały się dużo nabiegać. Spódnica i bluzka stały się swoistym uniformem dla urzędniczek i nauczycielek. Do garsonki było coraz bliżej. Wcześniej również znany był taki fason, jednak służył on do jazdy konnej, czy wieczornych spacerów.
01. Żakiet De Facto >> 02. Żakiet Click >> 03. Żakiet Click >> 04. Żakiet Metafora >> 05. Żakiet De Facto >>
06. Spódnica De Facto >> 07. Spódnica Click >> 08. Spódnica Click >> 09. Spódnica Metafora >> 10. Spódnica De Facto >>
Oh, ta Coco Chanel!
Znana z zaprojektowania Małej Czarnej i ekskluzywnej linii perfum, Coco Chanel jest również autorką pierwszych kostiumów kobiecych. Zaprojektowane przez nią garsonki wykonane były z dżerseju. Rewolucja polegała nie tylko na nowym kroju, ale też wykorzystaniu materiału wcześniej kojarzonego z bielizną. Coco lansowała styl chłopczycy, takie też były jej garsonki. Składały się z szerokiego żakietu i zwężającej się u dołu spódnicy. Komplet nie posiadał kołnierza i stworzony był z myślą o wygodzie. Sportowa elegancja spodobała się kobietom do tego stopnia, że garsonki opanowały świat mody.
Następcy
Po garsonkach Coco Chanel przyszła moda na kolejne fasony. Najwięksi dyktatorzy mody proponowali swoje kroje. Mieliśmy garsonki Gorggio Armaniego, Louisa Vuittona Marca Jacobsa, czy Vivienne Westwood. Z garsonek korzystały największe kobiety świata. Wśród nich należy wymienić Margaret Thatcher, którą trudno byłoby sobie wyobrazić bez garsonki!