Gdzie Polacy spędzają wakacje?

przez Balladine

Dane statystyczne nie kłamią – Polki i Polacy wakacje najchętniej spędzają we własnym kraju. Na początku roku Ministerstwo Sportu i Turystyki podało prognozę, zgodnie z którą w lipcu i sierpniu urlop w Polsce spędzi nawet 11-13 milionów rodaków, czyli ponad 60% Polaków, którzy w ogóle wybierają się na jakikolwiek wypoczynek.

Dlaczego Polska?

Przyczyn wyboru ojczyzny jako miejsca wakacyjnego wypoczynku należy szukać przede wszystkim w zawartości polskiego portfela. Według badania Ipsos Polska aż 30% Polaków nie może przeznaczyć więcej niż 1000 zł na wakacje dla jednego członka rodziny, gdzie średni koszt wyjazdu zagranicznego dla jednej osoby to niemal trzykrotność tej kwoty. Według tego samego badania program 500+ miał wpływ aż na 20% wakacyjnych wyjazdów. A jeśli pieniądze nie stanowią problemu? Liczy się też sytuacja polityczna na świecie, przez którą tańsze kierunki podróży zagranicznych (Egipt czy Maroko) stały się mniej atrakcyjne. Nie bez znaczenia jest też po prostu atrakcyjność regionu, który zamieszkujemy. Mamy morze, góry, jeziora, lasy, żeglowne rzeki i pełne ryb potoki oraz całkiem dobrze rozbudowaną bazę turystyczną – od luksusowych hoteli po skromniejszą agroturystykę.

Wszędzie dobrze, ale w Polsce najlepiej

Największa liczba wakacyjnych turystów, bo niemal 50%, gromadzi się nad polskim morzem. 770 km linii brzegowej przyciąga nie tylko plażowiczów, ale też osoby chcące spędzić czas na aktywnym zwiedzaniu. Miłośnicy wędrówek częściej wybierają góry. W polskie Karpaty i Sudety jeździ około 40% rodzimych turystów. Warmię i Mazury wybiera co 10 Polak. Urlop w Polsce to nie tylko wypoczynek blisko natury, ale też podróże do dużych miast – Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Tam popularnością cieszą się koncerty, muzea, jarmarki, centra nauki, parki zoologiczne oraz ogrody botaniczne.

10 pomysłów na wakacyjne wyjazdy

Oczywiście listę pomysłów na wakacyjne wyjazdy można rozwijać niemal w nieskończoność, bo i bogactwo możliwości, które daje Polska jest ogromne. Jednak my ograniczymy się do 10, mając nadzieję, że wśród nich każdy znajdzie chociaż jeden pomysł wart wdrożenia. Staraliśmy się, by pomysły nie były tak banalne jak – wypoczynek na plaży w Rewalu – a wśród nich były pomysły zarówno dla młodszych, jak i starszych podróżników. Zaznaczamy, że nie jest to ranking – kolejność jest przypadkowa.

  • Wejście na ruchome wydmy i taras latarni morskiej Czołpino w Słowińskim Parku Narodowym.
  • Spływ kajakowy Krutynią (to najpiękniejszy szlak przez Puszczę Piską).
  • Warsztaty rzemieślnicze w garncarskiej wiosce w Kamionce pod Nidzicą.
  • Wyprawa na skałki w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i spacer malowniczą Doliną Prądnika.
  • Zwiedzanie zamków na Szlaku Orlich Gniazd, m.in. Pieskowa Skała, Ogrodzieniec.
  • Odwiedziny w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach – część podziemnej trasy zwiedzania przemierza się łodziami.
  • Wyprawa nad przepiękne roztoczańskie szumy, czyli progi skalne na przełomach rzek.
  • Wędrówka z przewodnikiem po ścisłym rezerwacie Puszczy Białowieskiej, do „Dębu Jagiełły” i przystani żubrów.
  • Spływ Dunajcem w łodzi flisackiej i wejście na punkt widokowy na Sokolicy.
  • Kąpielowy weekend w Basenach Mineralnych Solec-Zdrój (to najsilniejsze wody lecznicze w Polsce).

Zostaw komentarz