Jak dbać o ubrania: wełna

przez Balladine

Mamy sobotnie, zimowe przedpołudnie. Krzątasz się po kuchni i robisz wszystko to, na co nie masz czasu w tygodniu: przygotowujesz tartę według przepisu, na który od dawna miałaś ochotę, sprzątasz mieszkanie, a w międzyczasie zerkasz na powtórki ulubionego serialu. Z oddali słyszysz, że pralka właśnie skończyła wypompowywać wodę. Idziesz do łazienki i nie wierzysz własnym oczom. Twój nowy sweter w niczym nie przypomina, tego czym był dzisiaj rano. Już nigdzie nie można dziś dostać ubrań z prawdziwego zdarzenia – mówisz. To nie była szmatka z sieciówki. myślałam, że wreszcie znalazłam coś porządnego! – rosnące niezadowolenie sprawia, że podnosisz głos. Zanim jednak wpadniesz w furię powiedz szczerze, na jaki program nastawiłaś pranie. Automatyczny?

Jak uniknąć takiej sytuacji?

Krok 1: pranie

Składająca się z wysokiej jakości elementów garderoba niestety wymaga czasu. Mamy na myśli zarówno cierpliwość podczas jej kompletowania, jak i czas, który należy poświęcić pielęgnacji ubrań. Producenci nie wszywają metek, po to by drapały nas w plecy, lecz by zasugerować nam sposób w jaki należy postępować z danym produktem. Przed jej obcięciem i wyrzuceniem warto zatem dokładniej się zaznajomić z jej treścią. W przypadku wełny na pewno znajdzie się tam zakaz prania w pralce automatycznej. Jeśli nie chcesz prać swetra ręcznie możesz nastawić ją na możliwe jak najłagodniejszy program bez prania wstępnego i wirowania. Każdy z tych etapów sprawia, że wełna ulega sfilcowaniu. Mokrego swetra nie wolno wyżymać, ani suszyć na wieszaku lub sznurku. Należy rozłożyć go w płaskiej pozycji na ręczniku i cierpliwie czekać aż wyschnie. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca ręcznik możesz zwinąć w rulon. W przypadku prania ręcznego trzeba pamiętać o tym, by sweter dokładnie wypłukać. Resztki płynu mogą niszczyć strukturę włókna.

jak_dbac_o_ubrania_z_welnyWełniana kurtka w kratę – Bialcon >> Gruby, wełniany sweter Tova >>

Krok 2: prasowanie

Wełnę zawsze prasuje się po lewej stronie. Jeśli jest to niemożliwe np. przez podszewkę do wierzchniej warstwy należy przyłożyć wilgotną ściereczkę i prasować do momentu aż będzie sucha. Dobrą metodą na bezinwazyjne prasowanie wełny jest wilgotne powietrze. Ubranie wywieszone przy prysznicu lub na zewnątrz podczas wilgotnej pogody rozprostuje się same. Należy jednak unikać wystawiania go na słońce.

Krok 3: pranie chemiczne

Zabrudzony wełniany płaszcz najlepiej jest zanieść do pralni. Małe plamy można usuwać przy pomocy roztworu z płatków mydlanych rozpuszczonych w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny spirytusu, terpentyny i amoniaku. Plamy usuwamy zwilżoną nim ściereczką. Pamiętaj, by gwałtownie ich nie pocierać. Może to powodować zmechacenie wełny.

Podczas zakupów rzeczywiście zdarza się trafić na przysłowiowe „buble”, ale równie często wina leży po naszej stronie. Jakie są Wasze doświadczenia. Znacie jakieś niezawodne, domowe sposoby na czyszczenie wełny?

Zostaw komentarz