Jak usunąć żywicę z ubrania

przez Monika Grzybek

Sezon wiosenno-letni sprawia, że znacznie częściej wybieramy się na długie spacery po lesie. Niestety, wiąże się to z ryzykiem przypadkowego otarcia się o żywicę, która ścieka po pniach wielu drzew. Pamiętej, że zabrudzone ubranie da się uratować. Nie musisz więc spisywać na straty swoich ulubionych jeansów czy letniej bluzki. W dzisiejszym wydaniu porad Balladine dowiesz się, jak w prosty sposób usunąć żywicę z ubrania.

Plamy z żywicy

Chyba każda z nas przynajmniej raz w życiu znalazła się w podobnej sytuacji – wracasz z relaksującego spaceru po lesie, jesteś radosna, wypoczęta, aż nagle zauważasz okropną plamę z żywicy na nowej, wiosennej kurtce. Myślisz, że kurtka nie nadaje się już do użytku i Twój dobry humor w mgnieniu oka ustępuje miejsca złości. Zupełnie niepotrzebnie! Okazuje się bowiem, że prostymi, domowymi sposobami można usunąć plamy z żywicy z większości materiałów, nie uszkadzając przy okazji ubrania. Sama żywica nie niszczy struktury tkaniny, dlatego też plamy z żywicy naprawdę nie powinny psuć nam humoru.

Czym usunąć żywicę

Przejdźmy do konkretów! Zastanawiasz się, czym usunąć żywię z ubrania? Jeśli nie zdążyła ona jeszcze mocno zaschnąć, spróbuj zmrozić plamę kostkami lodu, a następnie delikatnie zdrap zmrożoną część. Następnie nałóż na wacik bądź szmatkę niewielką ilość olejku herbacianego i delikatnie pocierając, zetrzyj pozostałą część żywicy.
Przy usuwaniu żywicy doskonale sprawdzą się również aceton lub spirytus. Pamiętaj jednak, że substancje te nie nadają się do bardzo delikatnych tkanin – mogą je po prostu zniszczyć. Przy materiałach wymagających ostrożnego czyszczenia lepiej zastosuj ocet wymieszany z wodą. Następnie wypierz ubranie zgodnie z wytycznymi producenta podanymi na metce. Jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się do końca usunąć plamy z żywicy, powtórz cały proces od początku. Bądź cierpliwa i nie rezygnuj z ratowania swojej ulubionej bluzki czy sukienki. W końcu pokonasz trudnego przeciwnika i plama zniknie  :)
Pamiętaj, że nawet jeśli zauważysz plamę z żywicy dopiero po kilku dniach, to i tak istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się usunąć ją, stosując powyższe metody. Powodzenia!

 

Zostaw komentarz