Kolory z supermocami!

przez Balladine

Leczenie bez skutków ubocznych

O pozytywnym wpływie kolorów na zdrowie człowieka wspominali już Pitagoras i Hipokrates. Jednak po raz pierwszy pracę na ten temat napisał w XI wieku lekarz i filozof Awicenna. Chromoterapia, czyli leczenie barwami, jest dziś oficjalnie uznawana przez medycynę jako jedna z metod leczenia. Najczęściej stosowana jest w psychiatrii – uzupełnia tradycyjną terapię lub stosowana jest profilaktycznie. Podstawową zaletą wykorzystania barw w procesie leczniczym jest fakt, że nie powodują one żadnych skutków ubocznych. W końcu w tym przypadku niemożliwe jest przedawkowanie.

2016_10_24_kolory_z_super_mocami_011. Sukienka Caha >> 2. Kurtka L’ame de femme >> 3. Sukienka La Robe >> 4. Bluzka SU >> 5. Sukienka L’ame de femme >>

Cudowna moc poszczególnych barw

Obecny stan wiedzy o wpływie poszczególnych kolorów na zdrowie psychiczne i fizyczne jest już bardzo zaawansowany. W dużym uproszczeniu, stwierdzić można, że w podstawowym podziale odcienie ciepłe działają pobudzająco, a zimne – kojąco i odprężająco. Jest to oczywiście klasyfikacja mocno niedoskonała, przygotowaliśmy więc dla was bardziej szczegółowy opis.

  • Czerwony pobudza krążenie i działa energetyzująco. Pomaga w przezwyciężeniu zniechęcenia i poczucia bezradności, ułatwia krótkoterminowe skupienie uwagi.
  • Pomarańczowy (rdzawy, morelowy) pomaga uwolnić stłumione napięcia, przywraca radość i chęć do życia, a do tego podnosi poczucie własnej wartości.
  • Fioletowy (w tym purpurowy) inspiruje, uspokaja, pomaga w działalności twórczej. Sprzyja miłości i zgodzie.
  • Biały to kolor wolnej przestrzeni – daje poczucie swobody, sprzyja optymizmowi. Jednak jeśli jest go zbyt wiele może skutkować poczuciem osamotnienia.
  • Indygo – siła spokoju, która motywuje do działania, do odnoszenia sukcesów.
  • Błękity łagodzą ból i gorączkę, działają kojąco i obniżają ciśnienie krwi.
  • Żółty ma zbawienny wpływ na skórę, ponieważ wspomaga jej oddychanie. Dobrze wpływa na pamięć i logiczne myślenie, działa stymulująco na układ nerwowy.
  • Zieleń, podobnie jak niebieski, wycisza i relaksuje, łagodzi napięcia i pozwala odpocząć oczom.
  • Brąz to odpowiednik żywiołu ziemi. Daje poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie sprzyja izolacji, skrywaniu uczuć.
  • Czerń to kolor depresyjny – nie stosuje się go w terapii. Jednak umiejętnie i umiarkowanie wykorzystany może dać poczucie samodzielności.

Wiedza na temat zastosowania poszczególnych barw może pomóc Ci w doborze garderoby oraz w urządzaniu domowych wnętrz. Na przykład czerwone i żółte dodatki lepiej będą pasować do biura. Brązy i zielenie świetnie sprawdzą się w sypialni.

2016_10_24_kolory_z_super_mocami_021. Sweter Far Far Fashion >> 2. Bluzka Studio Mody PDB >> 3. Sukienka Rabarbar >> 4. Kurtka Ochnik >> 5. Sukienka Emoi >>

Kolorowe ubrania na poprawę nastroju

Terapia kolorami nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją dla poprawy własnego samopoczucia. Na początek proponujemy krótki eksperyment. Zwróć uwagę na ubrania, które wybierasz każdego dnia. Jeśli przeważają wśród nich czernie i szarości, może warto zainwestować w kilka innych kolorów? Jeśli chcesz wykorzystać moc barw, a przy tym wyglądać modnie – polecamy ubrania z nowych kolekcji polskich marek dostępne na Balladine.com. Już samo ich oglądanie potrafi poprawić nastrój!

Zostaw komentarz