Lata 60-te w modzie wiecznie żywe

przez Balladine

Prostota i skromność – te dwie cechy charakteryzowały wspomniany okres. Sukienki, które miały obniżoną talię, a także mini – królowa tamtych czasów to najsłynniejsze kreacje, które mogą pamiętać nasze mamy czy babcie. Gdy otworzymy rodzinne szafy być może jeszcze coś z tego okresu wynajdziemy dla siebie. Pudełkowe czy przeciwdeszczowe płaszcze albo krótkie żakiety i damskie garnitury? Czemu nie!  Dodajmy do nich jakiś kolorowy dodatek i śmiało możemy wyjść tak ubrane na zakupy, spotkanie z przyjaciółką czy na romantyczną randkę. Moda z tamtego okresu wraca jak bumerang! Zajrzyjcie też do maminych czy babcinych szafek z obuwiem: słynne kozaki do kolan, w których chodziły kobiety z lat 60-tych dziś okazują się równie atrakcyjną perełką jak prawie 60 lat temu.

Tej wiosny królują pastelowe kolory, w tamtym okresie wspomniane barwy także były hitem: beż, błękit czy róż były numerem 1. Granat i czerwień też zajmowały jedno z ważnych miejsc, a w sezonie jesiennym najchętniej wykorzystywano kolory ziemi w postaci brązów i zieleni. Lata 60-te to także najsłynniejsze połączenie klasyki, czyli czerni z bielą.

lata_60te_w_modzie_wiecznie_zyweSukienki Bialcon >>

Kolory swoją drogą, a jakie wzory? Przede wszystkim geometryczne. Wszelkiego rodzaju pasy i wielobarwne kratki, a także najważniejsze, ponadczasowe i modne do dziś: groszki. Sukienka w grochy musiała znajdować się w szafie każdej kobiety. Marynarskie lub żeglarskie wzory, które współcześnie możemy zaobserwować w stylizacjach to także naleciałość z tamtego okresu. Podobnie, jeśli chodzi o grafiki typowe dla pop-artu. Lata 60-te to także czas noszenia bluzek z dekoltami w kształcie łódek, wszelkiego rodzaju ozdobne wykończenia takie jak marszczenia, plisy czy hafty. Jeśli marynarki to obowiązkowo krótkie i dwurzędowe. Nie możemy także zapominać o tym, że w tamtym okresie narodził się styl hipisów, który królował do roku 1965. Spódnice zaczęły być coraz bardziej skracane, aż do wspominanej już wcześniej kultowej mini. Dla wszystkich był to prawdziwy przełom, ponieważ kobiety odsłoniły swoje kolana! Jakie cechy charakteryzowały styl hipisów? Przede wszystkim bardzo kolorowe ubrania, najczęściej z motywami kwiatowymi. Jeśli spodnie to dzwony, do tego etniczne koszule i obowiązkowe okulary zwane lenonkami.

lata_60te_w_modzie_wiecznie_zywe_2Sweter Tova >> Kurtka EMOI >> Żakiet Modesta >> Żakiet Tova >> Bluzka Duet Woman >> Spodnie SU >> Torba Franco Bellucci >>

Dziś na ulicach z pewnością jesteście w stanie zaobserwować powrót tamtych czasów, zarówno w postaci fasonów jak i wzorów. Czyż to nie był cudowny okres?

1 komentarz

Aga 4 maja 2016 - 11:46

Dla mnie moda lat 60 jest nadal żywa, uwielbiam takie ubrania i super się w nich czuję a znajomi twierdzą że mam swój niepowtarzalny styl.

Reply

Zostaw komentarz