Mademoiselle Privé -wystawa o Coco Chanel w Saatchi Gallery

przez Balladine

Mademoisselle_Prive_wystawa_o_Coco_Chanel_w_Saatchi_Gallery_w_Londynie

Omówienie wystawy należałoby zacząć od wzmianki o krótkometrażowym filmie, który pokazywany jest w jednej z sal. Obrazuje on rzekomą rozmowę Karla Lagerferda z samą Coco Chanel (tym razem w rolę Coco wcieliła się Geraldine Chaplin). Szczególnie znamienne wydają się być dwie wypowiedziane przez nich kwestie. Na pytanie Coco „Wydaje Ci się, że niby co robisz?” Karl odpowiada „Ciągle utrzymuję Cię przy życiu”. Dokładnie taki cel ma też prezentowana w Londynie wystawa. Coco doprowadziła do stworzenia swojej legendy jeszcze za życia, ale Karl Lagerferd dokłada wszelkich starań, aby nie tylko jej dom mody, ale i jej prywatna historia nie zostały zapomniane. Dzięki temu wiele osób dowiaduje się, że za będącym synonimem luksusu logiem Chanel kryją się konkretne postaci, ich sukcesy i prywatne dramaty.
Wystawa zaczyna się od rekonstrukcji słynnej, lustrzanej klatki schodowej, gdzie odbywały się pierwsze pokazy kolekcji Chanel. Coco siadała w miejscu niewidocznym dla publiczności i obserwowała jej reakcję na poszczególne modele z kolekcji.

Mademoisselle_Prive_wystawa_o_Coco_Chanel_w_Saatchi_Gallery_w_Londynie_3a
Równie spektakularna jest sala poświęcona zapachowi Chanel N°5. znajdujące się wewnątrz kapsuły mają odpowiadać poszczególnym składnikom składającym się na legendarne perfumy. To bardzo ciekawy sposób prezentacji czegoś, co rzadko staje się obiektem wystawy. Niezwykle trudnym zadaniem jest bowiem pokazać oczom zapach.

Mademoisselle_Prive_wystawa_o_Coco_Chanel_w_Saatchi_Gallery_w_Londynie_4
Ze szczególnym wyróżnieniem na wystawie spotkała się kolekcja diamentowej biżuterii z 1932 r. Poprzedziła ją sesja zdjęciowa, której efektem są zdjęcia współczesnych muz Karla Lagerfeda ubranych w cuda sprzed 80 lat. Wśród modelek znalazła się m. in. Keira Knigtley, Kristen Stewart, Julianne Moore i Vanessa Paradis. Na krótkim filmie zza kulis dzielą się one wrażeniami, jakie musiała wywołać możliwość włożenia legendarnej biżuterii i pozowanie przed obiektywem Karla Lagerferda.

Nie mogło też zabraknąć kolekcji odzieży haute couture, które na stale wpisały się w historię europejskiej mody. One także są zaprezentowane w sposób szczególny. Nie na manekinach lecz podświetlonych od wewnątrz tubach, za sprawą których wieczorowa kolekcja jawi się nam w pełnej krasie.
Całość ekspozycji została rozlokowana na trzech piętrach Saatchi Gallery w Londynie. Będzie można ją zwiedzać do 1 listopada 2015.

Mademoisselle_Prive_wystawa_o_Coco_Chanel_w_Saatchi_Gallery_w_Londynie_2a

źródło zdjęć: Instagram, harpersbazaar.com

Zostaw komentarz