Moda lat 60-tych

przez Balladine

Trendy uwielbiają wracać, a styliści i projektanci bardzo chętnie sięgają po wzory, kroje i kolory, które były modne w przeszłości. Dziś, mamy ogromny wybór ubrań i dodatków inspirowanych modą lat 60-tych.

Moda lat 60-tych  kojarzy się przede wszystkim z mini spódniczkami, prostymi, klasycznymi garniturami, a w końcowej dekadzie z długimi sukienkami.

Moda bardzo często zatacza kręgi i powraca do starych i sprawdzonych sposób projektowania różnego rodzaju ubrań, obuwia i dodatków. Projektanci czerpią inspirację z twórczości sprzed lat, łącząc dawne dokonania z nowoczesnymi akcentami, co bardzo często daje imponujący efekt. Obecnie mamy do czynienia z powrotem mody, jaka powszechnie panowała na świecie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

Co było modne w latach 60-tych ?

 

Lata 60.

Spódniczki mini

Mini zostały wylansowane przez Mary Quant w roku 1958, ale na dobre kobiety pokazywały się w nich w latach 60-tych. Z biegiem czasu mini spódniczki przekształciły się w fason litery A.

Proste kostiumy (a’la Chanel)

Takie kostiumy nie mogły przede wszystkim krępować ruchów. Chanel wylansowała także lamówki, które bardzo często pojawiały się jako ozdoba w żakietach i spódnicach.

Lata 60.

Czarna sukienka Moda SU >> Bluzka w romby Lady M >> Spodnie w kolorze szarym Summer Time >> Kopertówka Balladine >>

Snob dress

Sukienka o tym kroju weszła  do świata mody właśnie w latach 60-tych.  Była to dopasowana, krótka sukienka bez rękawów. W większości miała luźną linię talii. Sukienki o tym kroju zazwyczaj były elegancką kreacją na wieczór. Zakładano do nich futra, żakiety i biżuterię.

Spodnie 

W latach 60-tych kobiety dużo bardziej odważniej niż w latach poprzednich zaczęły nosić spodnie. Najpierw było to połączenie spódnicy ze spodniami, natomiast dopiero pod koniec tych lat zaczęto je nosić same.

Damski smoking

Smoking dla kobiet został zaprojektowany przez Yvesa Saint Laurenta pod koniec lat 60-tych. Był aksamitny i połączony z białą koszulą z żabotem.

Lata 60.

Dodatki

W latach 60-tych kobiety mogły przebierać w przeróżnych dodatkach. Modne były cekiny, duże kapelusze, oraz długie, bogato zdobione kolczyki.

Wtedy to bardzo modne stało się także podkreślanie kobiecej figury. Wtedy też zapoczątkowany został styl Hippie, a hasło „Flower power” przeniosło się na kwieciste ubrania i długie, luźne sukienki.

Kolory które królowały w latach 60-tych to klasyczne połączenia bieli z czernią oraz granatem. Oprócz tego pojawiało się dużo ubrań w beżach i pastelowych różach, a także we wzorach, takich jak pasy, kratki, groszki, pop-artowskie wzory i kwiaty.

 

Zostaw komentarz